Skip to main content
Domovská stránka » Osteoporóza » PACIENT S OSTEOPORÓZOU: ZANEDBÁVALA SOM NÁVŠTEVY LÉKAROV
Osteoporóza

PACIENT S OSTEOPORÓZOU: ZANEDBÁVALA SOM NÁVŠTEVY LÉKAROV

Osteoporóza je chronické ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a narúša sa stavba kosti. Tento proces zvyšuje riziko zlomenín. Základom liečby osteoporózy je pravidelný pohyb, ale i zdravá a vyvážená strava, bohatá na vitamín D a vápnik.  Na liečbu sa používajú dva typy liekov. Jeden je určený na potláčanie odbúravania kostnej hmoty a zníženia rizika zlomeniny. Druhou skupinou sú lieky, ktoré podporujú novotvorbu kostí.

Hoci som už v seniorskom veku, bola som vždy vitálna a nepociťovala som žiadne väčšie problémy. Posledné roky ma však začal pobolievať chrbát, no neprikladala som tomu väčší význam. Táto bolesť ma ale začala výraznejšie obmedzovať v každodenných aktivitách. Nemohla som pracovať dlhšie v záhradke, zdvíhanie ťažších vecí bolo nepredstaviteľné a ani som nedosiahla na najvyššiu poličku v kuchyni. Boli to frustrujúce pocity.

Myslela som si, že bolesti sú len z matraca, ktorý som už dlhšie potrebovala vymeniť. Nie som práve citlivka a lekárov navštevujem minimálne, len keď je to naozaj vážne. Potom som však absolvovala pravidelnú prehliadku u môjho všeobecného lekára, ktorý zistil, že moja telesná výška poklesla až o 5 centimetrov, čo bola podľa jeho slov výrazná zmena. Lekár vyslovil podozrenie na osteoporózu. Úprimne, ani som netušila, čo táto choroba znamená. Absolvovala som mnohé vyšetrenia ako RTG vyšetrenie a denzitometriu.

Denzitometria, žiaľ, len potvrdila, čo lekár vyslovil – diagnóza osteoporóza, čiže chronické ubúdanie vápnika z kostí, pričom hrozí ich zlomenie. Touto neznámou diagnózou som bola zaskočená. Nevedela som, akým smerom sa môj život bude ďalej uberať. Premkol ma strach, keďže žijem už dlhé roky sama a som vdova. Začala som rozmýšľať sama nad sebou, ako som posledné roky zanedbávala návštevy lekárov, preto teraz radím každému pri akejkoľvek zdravotnej ťažkosti, hoci minimálnej, hneď navštíviť lekára a neodkladať to na „potom“. 

Po zistení diagnózy som začala ako prvé s medikamentóznou liečbou. Pán doktor mi naordinoval lieky a odporučil pravidelné cvičenie. Do stravy som zaradila zdravšie jedlá, najmä čerstvé ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vápnika a vitamínu D. Našla som si na internete aj rôzne cvičenia, napríklad na stránke www.krehkekosti.sk. Začala som cvičiť aj niektoré namáhavejšie cviky a bolo to úžasné, cítila som sa ako znovuzrodená. Chrbát ma síce stále pobolieva, ale cvičenie mi ukázalo v živote iný rozmer. Každé ráno vstávam aktívnejšia a vitálnejšia.

Pohyb a zdravá strava sú pri osteoporóze základom. Pri cvičení však musím byť opatrná, pretože môj chrbát stále pobolieva a hrozia mi aj zlomeniny kostí, no nevzdávam sa! Osvojila som si správne pohybové návyky a pravidelne posilňujem chrbtové svalstvo. Moja choroba ma naučila, že človek by mal byť aktívny aj vo vyššom veku, pretože pohyb ľudí robí zdravšími.

Článok objednaný firmou Amgen Slovakia s.r.o.

SC-SVK-NP-00434-1220

Dátum prípravy materiálu: December 2020

Next article
Domovská stránka » Osteoporóza » PACIENT S OSTEOPORÓZOU: ZANEDBÁVALA SOM NÁVŠTEVY LÉKAROV
Osteoporóza

OSTEOPORÓZA – TICHÝ ZLODEJ KOSTÍ

O tomto ochorení sa hovorí naozaj málo, aj keď jeho výskyt je naozaj vysoký a stáva sa epidémiou 3. tisícročia.

Osteoporóza je ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a celkovo sa narúša stavba kosti. Jednoducho povedané, osteoporotické kosti sú „krehkejšie“ a oveľa náchylnejšie na zlomeniny, a to najmä kosti predlaktia, stavce a krčky stehnových kostí.

Kto týmto ochorením trpí?

Všeobecne sa dá povedať, že osteoporózou môže trpieť každý. Vyskytujú sa však skupiny, ktoré sú ohrozené viac, najmä jedinci s nedostatočne vybudovaným množstvom kostnej hmoty do dospelosti, jedinci s prítomnými rizikovými faktormi a jedinci s ochoreniami, dôsledkom ktorých vzniká osteoporóza. Aj keď osteoporóza najčastejšie postihuje ženy v postklimakterickom období-„ po prechode“, nie je vylúčená ani u detí a mužov. 

Výskyt u detí je našťastie menej častý a obyčajne ide o osteoporózu v dôsledku iného ochorenia. U mužov sa osteoporóza vyskytuje tiež, i keď nie tak často ako u žien. Zatiaľ, čo u žien dochádza po prechode k relatívne náhlemu poklesu produkcie pohlavných hormónov (estrogénov), u mužov klesá produkcia testosterónu pomalšie a osteoporóza u nich vznikne až v neskoršom veku.

Bohužiaľ, osteoporóza býva dlho bezpríznaková a mnohým ľuďom je diagnostikovaná až po spomínaných zlomeninách.

Pritom stačí, aby bola verejnosť o tomto ochorení dobre informovaná a rizikoví pacienti podrobení prehliadke. Predišlo by sa tak mnohým život znepríjemňujúcim zraneniam. 

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o osteoporóze, navštívte OSTEO víkend v Piešťanoch, kde sa dozviete mnoho dôležitých informácií o jej diagnostike a liečbe.

OSTEO VÍKEND S MUDr. ELENOU ĎURIŠOVOU V KŮPELOCH PIEŠŤANY

Kúpele Piešťany v spolupráci s Reumatologicko-rehabilitačným centrom v Hlohovci organizujú

8. – 10. apríla 2022

V prednáške sa dozviete veľa informácií o osteoporóze, jej diagnostike a liečbe.

V praktickej časti sa naučíte špeciálnu cvičebnú zostavu podľa Ďurišovej, vďaka ktorej si dokážete upraviť svalovú nerovnováhu, odstrániť bolesti chrbtice a zlepšiť kostné parametre.

Súčasťou pobytu je i kniha s CD „Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí – špeciálne cvičebné zostavy“ s návodom na pokračovanie v prevencii a liečbe nielen osteoporózy v domácom prostredí a, samozrejme, kúpeľné procedúry.

Osteo podujatie je hlavne pre laikov, ale sa zúčastniť ho, samozrejme, môžu aj zdravotníci.

Next article