Skip to main content
Domovská stránka » News » AKÝ JE VÝVOJ V OBLASTI MERANIA GLYKÉMIE?
News

AKÝ JE VÝVOJ V OBLASTI MERANIA GLYKÉMIE?

Viete, čo je Benediktovo činidlo? Aj vy ste mali doma širokú škálu modrých a zelených farbičiek, aby ste mohli presne trafiť farbu obsahu skúmavky a podľa toho vyfarbiť štvorček v denníčku diabetika? Predstava tínedžera trikrát denne prevárajúceho vlastný moč v skúmavke (tí šťastnejší v garáži, tí menej šťastní v kuchyni) pôsobí v dnešnej dobe ako zo zlého komiksu.

Každodenné fungovanie diabetika sa dnes s minulosťou nedá porovnať. Kým predtým ste potrebovali 5 minút na získanie farebného odtieňa, teraz vám stačí pár sekúnd na to, aby ste sa dozvedeli svoju aktuálnu hladinu glukózy aj s odhadom jej vývoja v najbližšom čase.

Diabetes a kontinuálne monitorovanie glykémie 

K monitorovaniu hladiny glukózy využívame okrem glukomeru systémy Flash Glucose Monitoring (FGM) a Continual Glucose Monitoring (CGM). Pre obidva systémy je spoločný senzor zavedený do podkožia, ktorý meria hladinu glukózy v medzibunkovej tekutine. Systémy sa skladajú zo senzora, vysielača a zobrazovača dát. Cez Bluetooth sú prepojené s čítačkou, smartfónom alebo inzulínovou pumpou, kde sa zobrazí nameraná hodnota.

Je to bežné v situáciach, keď napríklad  letíte lietadlom a inzulínová pumpa alebo smartfón funguje v letovom režime, alebo keď si idete zaplávať a vzdialite sa od systému na viac ako 6 metrov. Systémy, ktoré dokážu hodnoty spätne dočítať, sú Guardian systémy spoločnosti Medtronic (Guardian2Link k inzulínovej pumpe a Guardian Connect k smartfónu). Na rozdiel od spomínaného CGM, systém FGM ukáže hodnoty až po priložení čítačky k senzoru. Ďalšou výhodou je možnosť výstrah a alarmov. CGM systémy dokážu predvídať hraničné hladiny glukózy podľa individuálnych nastavení. Vďaka nim diabetik dokáže včas rozpoznať hroziacu hypoglykémiu alebo hyperglykémiu, prípadne iné situácie vyžadujúce jeho pozornosť.

Ktorých pacientov sa to týka

Monitorovanie hladiny glukózy pomáha predovšetkým diabetikom liečeným inzulínom, bez ohľadu na to, či používajú inzulínovú pumpu, alebo inzulínové pero. Kombinácia CGM a inzulínovej pumpy aktívne chráni diabetika pred epizódami hypoglykémie. Podľa individuálnych nastavení systém vie samostatne zastaviť podávanie inzulínu v prípade blížiacej sa hypoglykémie (napríklad počas spánku) a následne ho po úprave hladiny glukózy opäť spustiť. K hraničným hodnotám hladiny glukózy dochádza v mnohých situáciách dnešného uponáhľaného života, napríklad pri športe alebo počas choroby. Vďaka možnosti aktívne ovplyvniť glykemický priebeh môžete plnohodnotne fungovať a venovať sa príjemnejším činnostiam. 

Lekári hodnotia CGM veľmi pozitívne. Jedná sa o jedinečnú kombináciu technológií, ktoré výrazne podporujú personalizovaný manažment diabetu, trend súčasnej diabetológie. Vďaka týmto technológiám diabetici nie sú stigmatizovaní svojim ochorením, ale žijú oveľa aktívnejšie a zdravšie ako mnohí „zdraví“ rovesníci. Sledovanie výsledkov a možnosť ich aktívne ovplyvniť má veľký edukatívny rozmer, diabetici spoznávajú sami seba v bežných, ale aj v neštandardných situáciách. Získané dáta umožňujú diabetológom jednoduchšie upravovať liečbu, vyhodnotiť horšie zvládané situácie a cielene pacienta edukovať. Výsledkom je adherencia diabetika k liečbe, zlepšenie komunikácie a vzťahu lekár–pacient. 

Dôležitosť technickej podpory zo strany výrobcu

Podmienkou užívania systémov v praxi je technická podpora zo strany výrobcu. Medicínsku podporu zabezpečuje lekár, zaškolenie certifikovaný tréner, avšak technické zázemie v prípade technickej chyby, špecifickú edukáciu obsluhy či nastavenia technických parametrov je nutné zabezpečiť zo strany výrobcu aj v súvislosti so zákonnou zárukou na jednotlivé komponenty. Bežným štandardom vo svete je nonstop Linka technickej podpory. Diabetici tu získajú erudované informácie od školených zamestnancov, ktorí sú schopní vyriešiť technický problém alebo zabezpečiť servisnú náhradu pomôcky. 

Next article
Domovská stránka » News » AKÝ JE VÝVOJ V OBLASTI MERANIA GLYKÉMIE?
News

STAROSTLIVOSŤ O CHRUP PSOV

Zdravý chrup je jedným zo základných predpokladov spokojného života, čo platí u ľudí, ale rovnako tak u psov. Psy majú chrup typický pre mäsožravcov tvorený z rezákov, špičiakov, črenových zubov a stoličiek.

Starostlivosť o chrup psov bola dlhodobo odsúvaná téma. Dnes sa však dostáva do popredia a je vnímaná ako bežný štandard starostlivosti. Napriek tomu sú zdravotné ťažkosti spojené práve s chrupom jedným z najčastejších problémov psov. Samotnými prejavmi sú zápach z papule, krvácanie z ďasien, neochota prijímať potravu, otečené červenkasté ďasná a zubný kameň, príp. pes si často zasahuje do papule labkami.

VÝSKYT ZUBNÉHO KAZU A PROBLÉMY S ĎASNAMI

Všetko začína vznikom zubného povlaku, ktorý je tvorený zvyškami potravy, baktériami a ich metabolitmi. Zubný kameň dráždi ďasná a môže spôsobiť zápal sliznice ústnej dutiny, v dôsledku čoho môže prísť až k postupnej strate chrupu, navyše baktérie spôsobujúce zápaly sa krvným obehom môžu preniesť do iných častí tela a negatívne vplývať napríklad na vnútorné orgány. Zubný kameň je zdravotný problém, ktorý je možné riešiť už len u veterinára.

SPÔSOBY STAROSTLIVOSTI O CHRUP PSA

So starostlivosťou o chrup by sme mali psa zoznamovať už v šteňacom veku, aby to bral ako bežnú vec, čo v dospelosti výrazne uľahčí starostlivosť. Najefektívnejším spôsobom je pravidelné používanie špeciálnej kefky a enzymatickej pasty pre psy, ktorá veľmi šetrne, no zároveň efektívne odstraňuje zubný povlak a čistí chrup. Môžeme tiež použiť zubný gél, ktorý stačí naniesť na zuby a má podobné účinky ako pasta (bez použitia kefky). Ako alternatívu môžeme tiež využiť zubný sprej či ústnu vodu pre psy. Veľkej popularite sa teší aj používanie prášku z morskej riasy kelpa.

Pokiaľ kŕmime psa vlhkým a mäkkým krmivom, ako sú kapsičky či konzervy, je treba klásť väčší dôraz na dentálnu starostlivosť – konzistencia stravy ovplyvňuje tvorbu zubného povlaku. Ak pes dostáva pravidelne granuly, sú jeho zuby obyčajne čistejšie, nakoľko napomáhajú k odstraňovaniu zubného povlaku. K čisteniu chrupu tiež prispieva pravidelné podávanie funkčných odmien s obsahom chlorofylu či propolisu. Rovnako hra so špeciálne prispôsobenými hračkami na čistenie chrupu napomáha k mechanickému odstraňovaniu zubného povlaku. Zvýšiť efektivitu môžeme aj tým, že na hračku aplikujeme zubnú pastu pre psy, ktorá im chutí. Dentálne hračky nielenže odstraňujú zubný povlak, ale zároveň masírujú ďasná, čo napomáha k prekrveniu.

VÝŽIVA A TRÁVENIE PSOV

Kvalitná strava je jeden zo základných pilierov zdravia a dlhého života štvornohého chlpáča. Ohľadom správneho zaradenia psov z hľadiska výživy sa často vedie mnoho polemík. Pes nie je striktný mäsožravec (carnivor). Mäso však zohráva dôležitú úlohu v stravovaní psov. Je to prirodzený zdroj bielkovín vysokej biologickej hodnoty. Pre komplexné pokrytie nutričných nárokov psov je však potrebná aj rastlinná zložka. Nutričné nároky psov sa v priebehu života menia a vyvíjajú. Pri výbere vhodnej stravy pre psa by sme mali zohľadňovať jeho vek, veľkosť, ale dôraz by sme mali klásť aj na prípadné alergie či intolerancie, čo momentálne nie je nič výnimočné. Medzi popredné spôsoby kŕmenia sa zaraďuje tzv. kŕmenie suchou stravou – granulami alebo BARF.

AKO PREBIEHA SAMOTNÉ TRÁVENIE U PSOV

Najskôr sa začnú zbierať sliny, psy veľmi rýchlo reagujú na čuchové aj vizuálne podnety ohľadom stravy. Množstvo slín im napomáha s posúvaní potravy ďalej do žalúdka, kde sa vytvára veľké množstvo tráviacich štiav a hlienu – ten je dôležitý, chráni žalúdok pred natrávením. Žalúdok pomocou vlastného pohybu premiešava stravu s tráviacimi šťavami do kašovitej konzistencie známej ako chýmus, zároveň dochádza k čiastočnému natráveniu bielkovín pomocou enzýmov. Pokiaľ do žalúdka dorazí ťažko stráviteľná látka, môže to vyvolať nutkanie na zvracanie.

Chýmus sa ďalej posúva smerom do tenkého čreva, kde postupne dochádza k enzymatickému tráveniu. Do čreva sa z pankreasu a pečene dostávajú tráviace látky, ktoré napomáhajú k tráveniu prijatej potravy do takej podoby, aby bola využiteľná pre telo psa. Bunky v tenkom čreve absorbujú živiny a prevádzajú ich do krvi, odkiaľ sa dostávajú do celého tela. V procese trávenia vznikajú aj odpadové látky, ktoré sú pomocou obličiek odvádzané von z tela. Tenké črevo nie je statické, vďaka peristaltike posúva chýmus ďalej do hrubého čreva, kde sa na finálnom spracovaní podieľa najmä symbiotická črevná mikroflóra – tá je pre plnohodnotné trávenie veľmi dôležitá a rovnako sa tu vstrebáva voda. Nie práve najvoňavejší výsledok trávenia nám dokáže napovedať, či je trávenie psa v poriadku, exkrementy by mali byť hnedej farby, tuhšej konzistencie.

NA ČO SI DAŤ POZOR

Po tom, čo sa pes nažerie, ho necháme 2 až 3 hodinky v kľude tráviť (psa nevystavujeme žiadnej náročnejšej fyzickej aktivite). V opačnom prípade môže nastať torzia žalúdka („prevrátenie“). Ak nie je riešená, má pre psa smrteľné následky, je preto nutné urýchlene vyhľadať veterinára.

Psom nikdy nedávame ľudskú stravu, aj napriek tomu, že im chutí. Obsahuje soľ, korenia a často aj spôsob prípravy je absolútne nevyhovujúci. Stravu by sme mali podávať v primeranom množstve, obezita predstavuje zvýšenú záťaž na kĺby a srdce.

Next article