Skip to main content
Domovská stránka » News » DOSPIEVAJÚCI PACIENT
ADVERTORIAL

Takmer neviditeľné (alebo transparentné) dlahové aparáty, tzv. alignery, sú dôležitou súčasťou ambulancie čeľustného ortopéda. Využívajú výhody fixných aj snímateľných strojčekov. Keďže ich pacient nosí 22 hodín denne, tlak pôsobí skoro nepretržite ako pri fixnom aparáte. 

MDDr. LENKA PAULISOVÁ

čeľustný ortopéd

Pred jedením a čistením zubov je možné si ich vybrať z úst ako pri snímateľnom strojčeku. Ústna hygiena je potom taká jednoduchá ako u strojčekov bez zámok a drôtikov. Ihneď po vyčistení si pacient vloží dlahy do úst a proces vyrovnávania pokračuje.

Nevyhnutnou súčasťou Invisalign systému sú aj attachmenty (malé hrbolčeky nalepené na zuboch hmotou, ktorá sa dá šetrne odstrániť), aby bolo možné vykonať pohyby v plánovaných smeroch. Liečba je pomocou nich veľmi presná a efektívna. Bez týchto hrbolčekov umiestnených na zuboch nie je možné dosiahnuť dokonalú korekciu. 

Pre koho sú vhodné dlahové systémy

Invisalign sa používa u detí od 7 rokov veku. Niektoré diagnózy je vhodné začať liečiť už v čase zmiešaného chrupu, teda keď sú prítomné aj trvalé, aj mliečne zúbky. Každodennou realitou je, že pacient príde až po prerezaní všetkých trvalých zubov, vtedy môže byť liečba komplikovanejšia a nákladnejšia.

Výhodou dlahových systémov pre deti je možnosť vytvorenia miesta pre neprerezané zuby a zároveň presnej úpravy všetkých prerezaných trvalých zubov. Ak príde pacient neskôr, pomocou Invisalign je liečba možná a úspešná aj v tínedžerskom veku. Často bez nutných extrakcií zdravých zubov pre nedostatok miesta. Pomocou jedinečnej mechaniky pohybu je veľmi jednoduché posúvať zuby smerom dozadu a vytvoriť tak dostatok priestoru pre celý chrup. 

Bez obáv aj pre dospelých pacientov

Dospelí pacienti majú strach, že je už príliš neskoro na liečbu v ich veku, ale opak je pravdou. Cieľom je mať všetky vlastné zuby počas celého života a iba zdravé a rovné zuby dokážu vydržať. Ak sú u dospelého pacienta extrakcie dlhodobo neriešené, ostatné zuby sa posúvajú a znemožňujú protetikovi alebo implantológovi vytvoriť dokonalú náhradu. Odporúčam konzultáciu u čeľustného ortopéda pred protetickými prácami a implantátmi, pretože vo väčšine prípadov je možné vytvoriť ideálne podmienky pre budúce náhrady, prípadne znížiť počet implantátov v ústach pacienta. 

Najčastejšie problémy

Častým problémom u detí aj dospelých pacientov je poloha sánky voči čeľusti (príp. dolného zubného oblúka voči hornému). Čeľustná ortopédia sa zaoberá aj postavením čeľustí a novinka Mandibular Advancement nahrádza množstvo iných komplikovaných systémov na úpravu tohto postavenia u dospievajúcich pacientov. Veľmi jednoduchý systém krídeliek Enhanced Precision Wings aj počas vyrovnávania zubov dokáže pomôcť sánku správne polohovať. 

Moderný, kvalitný, pokrokový systém

Invisalign uľahčuje život čeľustnému ortopédovi aj pacientovi. Je estetický, takmer neviditeľný, komfortný, vytvorený pomocou najnovších digitálnych technológií, a je veľmi presný. Určený je všetkým pacientom, ktorí sa chcú zodpovedne starať o svoje zdravie, pretože iba rovné zuby bez kazu môžu plniť svoju funkciu a vytvoriť jedinečný, zdravý, očarujúci úsmev.

Next article
Domovská stránka » News » DOSPIEVAJÚCI PACIENT
News

Nedostatočné trávenie, občasná plynatosť, pálenie záhy alebo bolesti brucha v strednej časti – to sú pocity, ktoré z času na čas zažíva asi každý z nás. Hoci môže ísť o bežné tráviace problémy, tak v prípade, že sa objavujú pravidelnejšie, mali by sme spozornieť. Tieto problémy môžu signalizovať, že sa v žalúdku rozmnožila baktéria Helicobacter pylori. Podľa najnovších európskych výskumov ňou trpí až 40 % dospelého obyvateľstva.

PÔVODCA MNOHÝCH TRÁVIACICH PROBLÉMOV

Helikobakter je baktéria, ktorej nevadí ani kyslé prostredie žalúdka. Keď sa rozmnoží, ohlasuje sa rôznymi príznakmi. Medzi tie najčastejšie a prvotné prejavy patria pálenie záhy, bolesti brucha, kŕče v žalúdku, zápcha a reflux. Ak sa prítomnosť helikobaktera neprelieči, môže v tele spôsobiť chronické problémy. Helicobacter pylori najčastejšie spôsobuje žalúdočné vredy alebo gastritídu, ale aj rakovinu žalúdka. Preto by sme si mali všímať svoje trávenie a prípadné problémy konzultovať s lekárom.

NÁROČNÁ LIEČBA

Hoci je helikobakter rozšírený, jeho odstránenie z tela nebýva vždy jednoduché. Klasická liečba spočíva v kombinácii dvoch alebo troch antibiotík, ktoré sa užívajú zároveň s inhibítormi protónovej pumpy (PPI). Okrem častých nežiaducich účinkov, ktoré táto nálož liekov spôsobuje, je rizikom liečby aj rezistencia obyvateľstva voči antibiotikám. Preto sa liečba musí neraz opakovať s inými kombináciami účinných látok. Pri liečbe helikobaktera sa odporúča užívať aj prírodné doplnky ako je chioská masticha, brokolicové klíčky či aloe vera, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie žalúdka. Rýchlejšej eradikácii helikobaktera prispeje aj úprava stravovania.

PRE DIAGNOSTIKU STAČÍ DOMÁCI TEST

Najspoľahlivejším vyšetrením na prítomnosť tejto baktérie je gastroskopia, kedy sa zo stien žalúdka odoberú vzorky. Existujú však aj veľmi presné domáce testy zo stolice, ktoré detekujú prítomnosť helikobakterových antigénov. Vykonanie domáceho testu pomôže čo najskôr začať preferovanú liečbu. Test na Helicobacter pylori pre domáce použitie, množstvo tipov na stravovanie a rady pri tráviacich problémoch nájdete na www.mastichaterapia.sk.

Next article