Domovská stránka » Moderná medicína » SPRÁVNA KOMUNIKÁCIA JE ZÁKLAD
Moderná medicína

SPRÁVNA KOMUNIKÁCIA JE ZÁKLAD

Foto: archiv

Jožko Fatrsík je lekár na urgentnom príjme v nemocnici SVET ZDRAVIA v Galante. Filip Machala je zdravotný brat v Poliklinike Karlova Ves v Bratislave. Megaukecaný doktor a brat s príznakmi vyhorenia vás spolu zavedú za múry nemocnice… 

Chceš vedieť, čo sa deje za dverami ambulancie, prečo toľko čakáš? Aj ty používaš google translate na vylúštenie správy od lekára? Na toto a kopu ďalších zaujímavostí ti odpovie náš podcast – Doktor ma Filipa.

Ako vznikla idea podcastu Doktor má Filipa?

Filip: Nápadna podcast začal vznikať už pred pár rokmi, keď som pracoval na centrálnom príjme. Už vtedy som si hovoril, že či by boli tí pacienti pokojnejši, keby vedeli, čo všetko sa deje za zatvorenými dverami a koľko práce tam je. Razím totiž teóriu prevencie vyhrotených situácií, a to sa dá dosiahnuť správnou komunikáciou, v zmysle, že keď je človek informovaný, prečo sa niečo tak, alebo onak deje, má potom väčšie pochopenie pre veci, ktoré sa nedejú podľa jeho predstáv. 

Takisto ľudia sa o seba veľmi málo starajú a myslia si, že to je niečo automatické, že majú byť zdraví… Potom sú vyslovene šokovaní, keď u nich prepukne choroba. A teda my sa im snažíme ukázať aj iný pohľad, čiže vysvetliť im vecia edukovať ich zábavnou formou. To je náš cieľ. Od nápadu, oslovenia Jožka ako parťáka cez ľudí ZAPA na produkcie až po výsledok – podcast Doktor má Filipa.

Ako vnímate momentálny stav na Slovensku v rámci digitalizácie v zdravotníctve?

Jožko: E-zdravie, čím myslíme digitalizáciu, funguje zatiaľ tak napoly. Sú s tým ešte veľké problémy, ale aspoň vieme posielať lieky aj na diaľku, čo hlavne počas covidových vĺn je super vec a je to jedna z kľúčových vecí v tomto čase. Pandémia však urýchlila mnohé procesy, napríklad práve vypisovania liekov cez e-zdravie.

Filip: Čo sa týka mňa, fotky v appkách pri konzultácii infarktu, samozrejme, fungujú celkom pekne a takisto komunikácia pri náhlej cievnej mozgovej príhode. Toto poznám z rozprávania záchranárov, ale aj v rámci spolupráce medzi nemocnicami. 

@doktormafilipa

Ďalší článok
Domovská stránka » Moderná medicína » SPRÁVNA KOMUNIKÁCIA JE ZÁKLAD
ADVERTORIAL

NIE SÚ PROBIOTIKÁ AKO PROBIOTIKÁ. AKO SI VYBRAŤ TIE SPRÁVNE?

Určite ste už o probiotikách počuli. Možno vám ich predpísal lekár ako doplnok pri užívaní antibiotík, možno na ne nedá dopustiť kamoška, ktorá má tráviace problémy. Čo probiotiká sú, prečo sú pre telo dôležité a ako si vybrať tie, ktoré nám prinesú čo najviac úžitku, vám prezradíme v dnešnom článku.

Slovenský výraz probiotiká pochádza z gréckeho spojenia pro biotic, čo znamená pre život. A je to pravda! Probiotiká prebúdzajú život v našich črevách! Obsahujú kultúry mikroorganizmov prospešné pre ľudský organizmus, pomáhajú udržať rovnováhu črevnej mikroflóry. Tá je zložená z „dobrých“ a „zlých“ baktérií. Ak začnú prevládať zlé, naruší sa črevná rovnováha a nastáva problém, ktorý sa môže prejaviť v podobe ochorení.

Keď dobro víťazí

Predstavte si probiotiká ako vesmírne rakety, ktoré svojich astronautov, teda dobré baktérie, dopravujú do „črevnej planéty“, kde priľnú k sliznici a začnú vytvárať dobré kolónie, vďaka ktorým zabránia premnoženiu zlých baktérií. Črevá tak budú zdravé a pripravené na boj s choroboplodnými zárodkami. Probiotiká sú jednoducho skvelým pomocníkom: podporujú obranyschopnosť organizmu, zlepšujú trávenie, chránia pred vaginálnou mykózou, pomáhajú s alergiami, s obezitou a so psychickými ochoreniami.

V čom je Symprove iné? Zistite TU

Neboja sa výziev

Probiotiká prospievajú nielen pri liečbe a prevencii bežných ochorení, ale aj závažnejších. Patria medzi ne aj zápalové ochorenia čriev, kam zaraďujeme i ulceróznu kolitídu. Výsledkom mesačného užívania probiotík sú protizápalové účinky, to pomáha pri udržiavaní remisie ulceróznej kolitídy. Všetko, čo sa črevami absorbuje, putuje krvou do pečene. Ak je črevná bariéra poškodená, môžu ňou prechádzať toxíny, ktoré spôsobia poškodenie pečene.

Výskumy sledujú spojitosť črevnej mikroflóry a účinkov probiotík s liečbou hepatitídy. A vyzerá to tak, že pacientom s týmto ochorením môžu priniesť zaujímavé výsledky. Probiotiká dokážu podať pomocnú ruku aj pri liečbe srdcových ochorení. Ich užívanie zlepšuje funkcie srdca, znižuje cholesterol i vysoký krvný tlak.

Štúdie Symprove: Zhrnutie výsledkov 5 nezávislých odborných štúdií

Probiotiká, ktoré fungujú

Ak chcete, aby probiotiká dorazili do cieľa v čo najlepšej kvalite, sile a nepoškodené, ideálne sú živé probiotiká na vodnej báze, ktoré nespúšťajú proces trávenia žalúdočnými šťavami, ale dostanú sa priamo do čriev. Nezávislé štúdie University College London a King’s College London preukázali, že živé a aktívne probiotiká sú účinnejšie ako tie sušené mrazom v tabletkovej či práškovej forme.


6 dôvodov, prečo si vybrať probiotiká SYMPROVE:

Ďalší článok