Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL JE CESTOU K ZDRAVÉMU SRDCU A CIEVAM
Civilizačné ochorenia

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL JE CESTOU K ZDRAVÉMU SRDCU A CIEVAM

MUDr. IVAN MAJERČÁK

Medical group Košice s. r. o.
prezident Ligy proti obezite

Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Na vine sú ovplyvniteľné a neovplyvniteľné rizikové faktory. Ovplyvniteľné sú v našich rukách, podľa toho, či sa o ne zaujímame a staráme. A aby to nebolo také jednoduché, niektoré sú tak „50 na 50“. Čiastočne sa na nich podieľa genetika a čiastočne náš životný štýl. Krvný tlak, infarkt, cievna mozgová príhoda postihujú tak ženy, ako aj mužov.

Príčiny sdcovo-cievnych ochorení

Predstavte si ich ako mozaiku – nemajú jedného konkrétneho pôvodcu, akým je napr. koronavírus SARS-CoV-2 pri ochorení COVID-19, ale celé spektrum pôvodcov – rizikových faktorov ako cholesterol a tuky v krvi, fajčenie, stravovacie návyky, pohybová aktivita, krvný tlak. O toto všetko sa vieme postarať. Nezmeníme však svoju rodinnú anamnézu – to, čo sme zdedili do vienka. To je neodstrániteľný rizikový faktor. Za pozitívnu rodinnú anamnézu sa považuje úmrtie na srdcovo-cievne ochorenie (infarkt, mozgová porážka) do 50. – 60. roku veku, cukrovka, dedičná môže byť aj zvýšená hladina tukov v krvi. Aj to však neplatí na 100 percent.

Neovplyvniteľné či neodstrániteľné znie fatalisticky

Koľko percent nášho aktuálneho zdravotného stavu je genetika a koľko náš životný štýl, závisí aj od nás. Obézny fajčiar, ktorý žije „kolesotropný život“ – všade „chodí“ autom, bude v pásme vysokého rizika aj s dobrými génmi, zatiaľ čo štíhly nefajčiar s pravidelnou dávkou pohybu môže byť zdravý aj s oboma rodičmi diabetikmi po infarkte. Naša „genetická výbava“ sa nezmenila za ostatných 50 rokov, ale počet srdcovo-cievnych ochorení rastie. V minulosti sme boli štíhlejší, mali viac pohybu. Na genetiku sa často vyhovárame, a pritom si môžeme za svoj zdravotný stav oveľa viac sami.

Na zdravotný stav vplýva aj psychika

Myšlienky, emócie a telesné pocity určujú naše správanie. Negatívne automatické myšlienky či emócie sa odrazia v životospráve. Platí staré známe: V zdravom tele zdravý duch. Pozitívny prístup k životu, pravidelná strava a pravidelný pohyb sú odrazom zdravej mysle.

Druhou najčastejšou príčinou, ktorá skracuje náš život, sú malígne ochorenia. A spoločným menovateľom srdcovo-cievnych ochorení a zhubných nádorov je OBEZITA.

Povedz mi svoj obvod pása a ja ti poviem, ako dlho budeš žiť

Obvod pása je dobrým ukazovateľom centrálneho typu obezity. Prečo brucho vadí a boky nie? Tukové bunky v oblasti bokov patria k ženskej postave, nepomerom medzi príjmom a výdajom energie vznikajú tukové bunky, ktoré si telo ukladá „do brucha“. Sú to úplne iné tukové bunky než tie, ktoré tvoria ženské obliny. Veľ ký adipocyt (tuková bunka v bruchu) aktívne vylučuje látky, ktoré nám zvyšujú tlak, hladinu tukov, poškodzujú cievy a sú zodpovedné za takmer 50 % rakovinových ochorení.

Civilizačné ochorenia

Príčina civilizačných ochorení je LEN náš uponáhľaný život, nedostatok pohybu, nepravidelná, rýchla a nezdravá strava, ako aj „neporiadok v hlave“. Zorientovať sa v často bludnom kruhu našich myšlienok, emócií a telesných pocitov vie pomôcť ku zmene správania sa k vlastnému telu a zdravšej životospráve.

Ďalší článok
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL JE CESTOU K ZDRAVÉMU SRDCU A CIEVAM
Civilizačné ochorenia

MALÁ SOFIA PREKONALA MOZGOVÚ MŔTVICU

Sofia pochádza z USA, kde sa narodila ako zdravé dieťa. Prvých 6 rokov prežila ako veselé dievčatko, ktoré behalo rýchlejšie ako starší brat, milovala balet a dobrodružstvá. Všetko sa zmenilo, keď sa v jednu noc zobudila so silnými bolesťami hlavy.

Sofia bola aktívne a samostatné dieťa a jej rodičom by ani v najhoršom sne nenapadlo, že by sa na tom malo niečo zmeniť. Nik netušil, že v jej mozgu „tiká časovaná bomba“. Keď sa však 5. novembra 2017 v noci zobudila s neznesiteľnými bolesťami hlavy, život rodiny sa navždy zmenil. Sofia prekonala mozgovú mŕtvicu (cievnu mozgovú príhodu). V priebehu nasledujúcich piatich mesiacov podstúpila štyri operácie mozgu a takmer mesiac ležala v kóme.

Keď sa dievčatko napokon prebralo, bolo to iné dieťa, ako rodičia poznali. Sofia sa musela naučiť rozprávať, chodiť aj jesť. Pohyblivosť a funkčnosť jej ľavej ruky, členku i chodidla bola veľmi obmedzená a objavili sa tiež poruchy reči, pamäti a učenia. Každý deň bol pre Sofiu výzvou, ktorú musela zvládnuť. Dievčatko sa však nevzdávalo, vytrvalo a odhodlane išlo za svojím cieľom.

Sofiini rodičia našli kliniku v Nemecku, kde sa venujú liečbe následkov mozgovej príhody intravenóznou infúziou pupočníkovej krvi. Približne o 3 mesiace, v januári 2020, sa rodina stretla s lekárom kliniky osobne. Ten si podrobne prešiel Sofiinu anamnézu a rodičom vysvetlil priebeh a význam liečby pupočníkovou krvou u pacientov, ktorí prekonali mŕtvicu. V priebehu nasledujúcich dvoch dní Sofia dostala infúzie, ktoré znášala veľmi dobre.

PUPOČNÍKOVÁ KRV JEJ POMOHLA VRÁTIŤ SA SPÄŤ DO ŽIVOTA

Keď sa Sofiini rodičia rozhodli jej príbeh zverejniť, dievčatko bolo 11 týždňov po liečbe. Viditeľné fyzické i psychické pokroky po terapii, ktoré u dcérky pozorovali, im dávali silu o tom hovoriť a poskytnúť tak nádej aj iným pacientom, ktorí prekonali toto ochorenie, či už v detstve, alebo aj v dospelosti.

PUPOČNÍKOVÚ KRV JE MOŽNÉ ZÍSKAŤ IBA PRI NARODENÍ DIEŤAŤA

Pupočníková krv sa v súčasnosti využíva pri liečbe niektorých hematologických, onkologických a metabolických ochorení či pri poruchách imunity. Okrem pupočníkovej krvi v ostatných rokoch pribudla aj možnosť odberu a uchovania tkaniva pupočníka a placenty. Spolu predstavujú najperspektívnejšie zdroje buniek, ktoré je možné využiť v bunkovej terapii, tkanivovom inžinierstve alebo v regeneratívnej medicíne. Jedná sa napr. o ochorenia ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, infarkt myokardu, detská mozgová obrna, autizmus, cievna mozgová príhoda, diabetes, Crohnova choroba a iné.

Na rozdiel od buniek získaných neskôr počas života, bunky týchto tkanív nie sú zaťažené prekonanými ochoreniami, liečbou či procesom starnutia. Odberom a uchovaním pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty zabezpečia rodičia širokú škálu buniek, ktoré môžu byť využité nielen pre dieťa samotné, ale aj pre najbližších členov rodiny. Ich odber je bezpečný a bezbolestný pre dieťa aj matku.

Viac o pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka a placenty nájdete na

Ďalší článok