Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » KARIN HAYDU: PREVENCIA JE ZÁKLAD FUNGUJÚCEHO ZDRAVIA
Civilizačné ochorenia

KARIN HAYDU: PREVENCIA JE ZÁKLAD FUNGUJÚCEHO ZDRAVIA

Foto: Karin Haydu

Karin Haydu

Vyštudovala konzervatórium a VŠMU, odbor herectvo. Pôsobila v rôznych slovenských divadlách, dnes účinkuje v 9-tich divadelných tituloch v divadle Teatro Wustenrot, Aréna a La Komika. Účinkovala vo viacerých seriáloch, filmoch a televíznych šou. Okrem herectva sa venuje aj moderovaniu spoločenských či charitatívnych večierkov a televíznych prenosov.

Sympatická Karin Haydu patrí medzi najkrajšie slovenské herečky. Vždy perfektne upravená, nalíčená a štýlovo oblečená púta v spoločnosti pozornosť mužov aj žien. Je mamou dospievajúcej dcéry Vanesy, s ktorou má vynikajúci vzťah. V rozhovore nám tiež prezradila, že jej život sa v ničom nelíši od ostatných rodičov, ale aj ako veľmi je dôležité dbať na zdravý životný štýl a nezanedbávať preventívne prehliadky. K tomu vedie aj svoju dcéru.

Čo si predstavujete pod pojmom civilizačné ochorenia?

Už zo samotného názvu vyplýva, že sú to rôzne ochorenia, ktorými trpí naša civilizácia a zväčša si za ne môžeme sami nesprávnou životosprávou. Asi najviac rozšírenou civilizačnou chorobou je diabetes, ktorý je považovaný za pandémiu tretieho tisícročia. Dokonca som mala kocúra, ktorý mal cukrovku a dvakrát za deň sme mu pichali inzulín.

Verejne vystupujete už roky. Ako vyzerá váš deň, keď máte nejaké moderovanie?

Som vyštudovaná herečka, a teda väčšinu večerov trávim práve na javisku v niektorom z troch bratislavských divadiel, v ktorých účinkujem. V repertoári mám deväť aktuálnych predstavení. Moderovanie eventov, rôznych spoločenských udalostí či televíznych prenosov mávam väčšinou cez víkendy. Môj deň pred koronou začínal odvozom dcéry
do školy, potom skúškou v divadle, alebo písaním scenára a prípravou na večerné konferovanie. Medzitým nákupy potravín a príprava obeda alebo večere. Nelíši sa ničím od ostatných rodičov, akurát, že my herci chodievame do práce nepravidelne.

Mávate niekedy pred kamerou stres?

Na vystupovanie pred kamerami som si už za tie roky zvykla. Pri herectve vystupujem ako postava, ktorú stvárňujem. Kdežto pri moderovaní, tam som sama za seba. Záleží aj na tom, či je to naživo, alebo záznam. V prvom prípade je to naozaj veľký stres, pretože tam už nie je možnosť opravy. Všetko, čo poviete či urobíte, v tej istej sekunde vidia aj diváci. Avšak základom každej práce je zodpovedná príprava a je jedno či účinkujem v seriáli, v divadle, alebo moderujem. Ak ste pripravení na 120 percent, môže sa stať čokoľvek, čo vám zníži výkon, vždy sa k tej stovke priblížite.

Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky? Ktoré nikdy nevynecháte?

Áno, v tomto som veľmi zodpovedná a vediem k tomu aj moju dcéru. Pravidelne chodím na stomatologické prehliadky a zubnú hygienu, gynekologické preventívne vyšetrenia či očné. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že prevencia je základ fungujúceho zdravia. Myslím, že svetové zdravotníctvo je už tak vyspelé, že akýkoľvek zdravotný problém, ktorý sa odhalí včas v prvotnom štádiu, je riešiteľný.

Ľudia častokrát nechcú chodiť na preventívky zo strachu, že čo ak im niečo odhalia?! Ale to, že na ne nepôjdu, neznamená, že sú zdraví! Žijú len v sladkom nevedomí a keď sa choroba začne hlásiť už aj s prejavmi, je už väčšinou neskoro. Zdravie máme naozaj len jedno, netreba s ním hazardovať.

Ako moderátorka a herečka sa musíte udržiavať vo forme… Čo robíte pre svoje zdravie?

Som nefajčiar a celoživotný absolútny abstinent. V stravovaní sa neobmedzujem a jem všetko vrátane mäsových výrobkov. Obľubujem klasickú domácu kuchyňu a nevyhýbam sa ani sladkému. Dôležité je príjem vyvažovať výdajom. Vždy som patrila k tým aktívnejším ľuďom a tomu zodpovedali aj moje pohybové či športové aktivity.

Hovorí sa, že zdravie je vrtkavé. Stretli ste sa so situáciou, ktorá vám zmenila život?

Žiaľ, áno. Za peniaze si toho dokážeme zabezpečiť veľa, aj náročnejšiu zdravotnú starostlivosť či drahé lieky. Čo sa však kúpiť nedá, je krv. Prvýkrát v živote som išla darovať krv konkrétnej osobe, ktorú som osobne poznala, žiaľ, dnes už nie je medzi nami. Vtedy ma to zasiahlo a povedala som si, že chcem byť pravidelný darca krvi. Mne chýbať nebude a niekomu možno zachráni život. Náš život je krehký, a práve preto si musíme vzájomne pomáhať. A hlavne netreba sa nikdy vzdávať! Ak aj človeka postretnú zdravotné problémy, dôležitá je opora blízkych, ich empatia a naša vôľa akúkoľvek chorobu zdolať. Nebojovať, pretože boj je negatívne slovo, ale liečiť sa, pretože to pomáha!

Ďalší článok
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » KARIN HAYDU: PREVENCIA JE ZÁKLAD FUNGUJÚCEHO ZDRAVIA
Civilizačné ochorenia

MALÁ SOFIA PREKONALA MOZGOVÚ MŔTVICU

Sofia pochádza z USA, kde sa narodila ako zdravé dieťa. Prvých 6 rokov prežila ako veselé dievčatko, ktoré behalo rýchlejšie ako starší brat, milovala balet a dobrodružstvá. Všetko sa zmenilo, keď sa v jednu noc zobudila so silnými bolesťami hlavy.

Sofia bola aktívne a samostatné dieťa a jej rodičom by ani v najhoršom sne nenapadlo, že by sa na tom malo niečo zmeniť. Nik netušil, že v jej mozgu „tiká časovaná bomba“. Keď sa však 5. novembra 2017 v noci zobudila s neznesiteľnými bolesťami hlavy, život rodiny sa navždy zmenil. Sofia prekonala mozgovú mŕtvicu (cievnu mozgovú príhodu). V priebehu nasledujúcich piatich mesiacov podstúpila štyri operácie mozgu a takmer mesiac ležala v kóme.

Keď sa dievčatko napokon prebralo, bolo to iné dieťa, ako rodičia poznali. Sofia sa musela naučiť rozprávať, chodiť aj jesť. Pohyblivosť a funkčnosť jej ľavej ruky, členku i chodidla bola veľmi obmedzená a objavili sa tiež poruchy reči, pamäti a učenia. Každý deň bol pre Sofiu výzvou, ktorú musela zvládnuť. Dievčatko sa však nevzdávalo, vytrvalo a odhodlane išlo za svojím cieľom.

Sofiini rodičia našli kliniku v Nemecku, kde sa venujú liečbe následkov mozgovej príhody intravenóznou infúziou pupočníkovej krvi. Približne o 3 mesiace, v januári 2020, sa rodina stretla s lekárom kliniky osobne. Ten si podrobne prešiel Sofiinu anamnézu a rodičom vysvetlil priebeh a význam liečby pupočníkovou krvou u pacientov, ktorí prekonali mŕtvicu. V priebehu nasledujúcich dvoch dní Sofia dostala infúzie, ktoré znášala veľmi dobre.

PUPOČNÍKOVÁ KRV JEJ POMOHLA VRÁTIŤ SA SPÄŤ DO ŽIVOTA

Keď sa Sofiini rodičia rozhodli jej príbeh zverejniť, dievčatko bolo 11 týždňov po liečbe. Viditeľné fyzické i psychické pokroky po terapii, ktoré u dcérky pozorovali, im dávali silu o tom hovoriť a poskytnúť tak nádej aj iným pacientom, ktorí prekonali toto ochorenie, či už v detstve, alebo aj v dospelosti.

PUPOČNÍKOVÚ KRV JE MOŽNÉ ZÍSKAŤ IBA PRI NARODENÍ DIEŤAŤA

Pupočníková krv sa v súčasnosti využíva pri liečbe niektorých hematologických, onkologických a metabolických ochorení či pri poruchách imunity. Okrem pupočníkovej krvi v ostatných rokoch pribudla aj možnosť odberu a uchovania tkaniva pupočníka a placenty. Spolu predstavujú najperspektívnejšie zdroje buniek, ktoré je možné využiť v bunkovej terapii, tkanivovom inžinierstve alebo v regeneratívnej medicíne. Jedná sa napr. o ochorenia ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, infarkt myokardu, detská mozgová obrna, autizmus, cievna mozgová príhoda, diabetes, Crohnova choroba a iné.

Na rozdiel od buniek získaných neskôr počas života, bunky týchto tkanív nie sú zaťažené prekonanými ochoreniami, liečbou či procesom starnutia. Odberom a uchovaním pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty zabezpečia rodičia širokú škálu buniek, ktoré môžu byť využité nielen pre dieťa samotné, ale aj pre najbližších členov rodiny. Ich odber je bezpečný a bezbolestný pre dieťa aj matku.

Viac o pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka a placenty nájdete na

Ďalší článok