Skip to main content
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » KARIN HAYDU: PREVENCIA JE ZÁKLAD FUNGUJÚCEHO ZDRAVIA
Civilizačné ochorenia

KARIN HAYDU: PREVENCIA JE ZÁKLAD FUNGUJÚCEHO ZDRAVIA

Foto: Karin Haydu

Karin Haydu

Vyštudovala konzervatórium a VŠMU, odbor herectvo. Pôsobila v rôznych slovenských divadlách, dnes účinkuje v 9-tich divadelných tituloch v divadle Teatro Wustenrot, Aréna a La Komika. Účinkovala vo viacerých seriáloch, filmoch a televíznych šou. Okrem herectva sa venuje aj moderovaniu spoločenských či charitatívnych večierkov a televíznych prenosov.

Sympatická Karin Haydu patrí medzi najkrajšie slovenské herečky. Vždy perfektne upravená, nalíčená a štýlovo oblečená púta v spoločnosti pozornosť mužov aj žien. Je mamou dospievajúcej dcéry Vanesy, s ktorou má vynikajúci vzťah. V rozhovore nám tiež prezradila, že jej život sa v ničom nelíši od ostatných rodičov, ale aj ako veľmi je dôležité dbať na zdravý životný štýl a nezanedbávať preventívne prehliadky. K tomu vedie aj svoju dcéru.

Čo si predstavujete pod pojmom civilizačné ochorenia?

Už zo samotného názvu vyplýva, že sú to rôzne ochorenia, ktorými trpí naša civilizácia a zväčša si za ne môžeme sami nesprávnou životosprávou. Asi najviac rozšírenou civilizačnou chorobou je diabetes, ktorý je považovaný za pandémiu tretieho tisícročia. Dokonca som mala kocúra, ktorý mal cukrovku a dvakrát za deň sme mu pichali inzulín.

Verejne vystupujete už roky. Ako vyzerá váš deň, keď máte nejaké moderovanie?

Som vyštudovaná herečka, a teda väčšinu večerov trávim práve na javisku v niektorom z troch bratislavských divadiel, v ktorých účinkujem. V repertoári mám deväť aktuálnych predstavení. Moderovanie eventov, rôznych spoločenských udalostí či televíznych prenosov mávam väčšinou cez víkendy. Môj deň pred koronou začínal odvozom dcéry
do školy, potom skúškou v divadle, alebo písaním scenára a prípravou na večerné konferovanie. Medzitým nákupy potravín a príprava obeda alebo večere. Nelíši sa ničím od ostatných rodičov, akurát, že my herci chodievame do práce nepravidelne.

Mávate niekedy pred kamerou stres?

Na vystupovanie pred kamerami som si už za tie roky zvykla. Pri herectve vystupujem ako postava, ktorú stvárňujem. Kdežto pri moderovaní, tam som sama za seba. Záleží aj na tom, či je to naživo, alebo záznam. V prvom prípade je to naozaj veľký stres, pretože tam už nie je možnosť opravy. Všetko, čo poviete či urobíte, v tej istej sekunde vidia aj diváci. Avšak základom každej práce je zodpovedná príprava a je jedno či účinkujem v seriáli, v divadle, alebo moderujem. Ak ste pripravení na 120 percent, môže sa stať čokoľvek, čo vám zníži výkon, vždy sa k tej stovke priblížite.

Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky? Ktoré nikdy nevynecháte?

Áno, v tomto som veľmi zodpovedná a vediem k tomu aj moju dcéru. Pravidelne chodím na stomatologické prehliadky a zubnú hygienu, gynekologické preventívne vyšetrenia či očné. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že prevencia je základ fungujúceho zdravia. Myslím, že svetové zdravotníctvo je už tak vyspelé, že akýkoľvek zdravotný problém, ktorý sa odhalí včas v prvotnom štádiu, je riešiteľný.

Ľudia častokrát nechcú chodiť na preventívky zo strachu, že čo ak im niečo odhalia?! Ale to, že na ne nepôjdu, neznamená, že sú zdraví! Žijú len v sladkom nevedomí a keď sa choroba začne hlásiť už aj s prejavmi, je už väčšinou neskoro. Zdravie máme naozaj len jedno, netreba s ním hazardovať.

Ako moderátorka a herečka sa musíte udržiavať vo forme… Čo robíte pre svoje zdravie?

Som nefajčiar a celoživotný absolútny abstinent. V stravovaní sa neobmedzujem a jem všetko vrátane mäsových výrobkov. Obľubujem klasickú domácu kuchyňu a nevyhýbam sa ani sladkému. Dôležité je príjem vyvažovať výdajom. Vždy som patrila k tým aktívnejším ľuďom a tomu zodpovedali aj moje pohybové či športové aktivity.

Hovorí sa, že zdravie je vrtkavé. Stretli ste sa so situáciou, ktorá vám zmenila život?

Žiaľ, áno. Za peniaze si toho dokážeme zabezpečiť veľa, aj náročnejšiu zdravotnú starostlivosť či drahé lieky. Čo sa však kúpiť nedá, je krv. Prvýkrát v živote som išla darovať krv konkrétnej osobe, ktorú som osobne poznala, žiaľ, dnes už nie je medzi nami. Vtedy ma to zasiahlo a povedala som si, že chcem byť pravidelný darca krvi. Mne chýbať nebude a niekomu možno zachráni život. Náš život je krehký, a práve preto si musíme vzájomne pomáhať. A hlavne netreba sa nikdy vzdávať! Ak aj človeka postretnú zdravotné problémy, dôležitá je opora blízkych, ich empatia a naša vôľa akúkoľvek chorobu zdolať. Nebojovať, pretože boj je negatívne slovo, ale liečiť sa, pretože to pomáha!

Next article
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » KARIN HAYDU: PREVENCIA JE ZÁKLAD FUNGUJÚCEHO ZDRAVIA
Civilizačné ochorenia

ZMENA ŽIVOTOSPRÁVY JE PRI LIEČBE CHOCHP POTREBNÁ

doc. MUDr. IVAN SOLOVIČ, CSc.

primár Oddelenia pneumológie a ftizeológie 1.
NÚTPCHaHCH Vyšné Hágy

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) už dávno nie je len ochorením fajčiarov. V rozhovore nám doc. MUDR. Ivan Solovič, CSc., opísal, ako sa CHOCHP prejavuje, koho postihuje a ako vyzerá jej najmodernejšia liečba.

Aké sú rizikové faktory vzniku tohto ochorenia a koho najčastejšie postihuje?

CHOCHP je chronické ochorenie dýchacích ciest. Ľudia si často myslia, že postihuje len fajčiarov a ľudí zo sociálne slabších vrstiev, ktorí si varia alebo vykurujú domovy otvoreným ohňom plným splodín. No v skutočnosti môže postihnúť kohokoľvek, dokonca aj pasívneho fajčiara alebo ľudí s vrodenou predispozíciou. Náchylní sú tiež ľudia, ktorí sa často vyskytujú v príliš prašnom prostredí alebo pracujú s dráždivými chemikáliami.

Čo najviac trápi pacientov s CHOCHP?

Hlavným problémom CHOCHP sú zmeny v prieduškovom strome, ktoré spôsobujú zúženie priedušiek. Človek sa síce môže bez problémov nadýchnuť, no výdych je sprevádzaný zvukom pripomínajúcim pískanie.

Čo ale pacientov obmedzuje najviac, je náhla intolerancia voči záťaži. Nedokážu zrazu bez zadýchania vyjsť ani na prvé poschodie, bolí ich hrudník a trápi ich pravidelný kašeľ. Ak sa ráno človek budí s tým, že musí vykašľať hlien, niečo určite nie je v poriadku, a to najmä v prípade, že má hlien nažltlú alebo zelenkavú farbu.

Medzi ďalšie príznaky CHOCHP patria aj namodralé pery, modré sfarbenie pod nechtami či únava a strata hmotnosti.

Aký význam má adherencia v rámci tohto ochorenia?

Aj keď je CHOCHP nevyliečiteľná, užívaním liekov a zmenou životosprávy môžeme potlačiť niektoré symptómy a zabrániť progresii tohto ochorenia. Prvé príznaky majú ľudia okolo 40. roka života a čím skôr sa im toto ochorenie diagnostikuje, tým lepšie výsledky liečby môžu pacienti očakávať. Na toto ochorenie zomiera ročne viac ako 3 000 000 ľudí, takže ak niekto trpí neutíchajúcim kašľom viac ako 3 týždne, zadýcha sa pri bežných činnostiach alebo pri chôdzi po rovine, tak niečo nie je v poriadku a mal by okamžite navštíviť lekára. Netreba však zabúdať, že ideálna liečba spočíva aj v zlepšení životosprávy. Pacient by mal skončiť s fajčením a venovať sa športu či inej pohybovej aktivite.

Existuje liečba pre pacientov s CHOCHP? Aké formy poznáme?

Dnes už existuje rôzna moderná liečba tohto ochorenia, ktorá dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. CHOCHP sa síce vyliečiť nedá, no dokážeme ju udržať pod kontrolou, a to rozšírením dýchacích ciest a znížením zápalu. V rámci prevencie sú tiež nápomocné očkovania proti chrípke, tetanu a čiernemu kašľu.

Čo si môžeme predstaviť pod modernou inhalačnou liečbou?

Je to inhalačná liečba, kedy pacient vdychuje liek priamo do priedušiek. Lieky, tzv. bronchodilatanciá, dokážu udržať priedušky rozšírené počas 12 až 24 hodín. Okrem toho je však potrebné liečiť aj samotný zápal za pomoci inhalačných kortikosteroidov. Inovatívne inhalačné lieky už dokonca obsahujú viac liečebných zložiek v jednom inhalátore.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY TOHTO OCHORENIA

pískanie pri výdychu

intolerancia záťaže

rýchle zadýchanie

bolesť hrudníka

pravidelný kašeľ, hlieny

namodralé pery

modré sfarbenie pod nechtami

únava a strata hmotnosti

Next article