Domovská stránka » Chronické ochorenia » PACIENTSKÝ PRÍBEH: AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?
Diabetes

PACIENTSKÝ PRÍBEH: AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?

ALŽBETA, 52 rokov

cukrovka 2. typu, prekonala infarkt

Najprv mi bola diagnostikovaná cukrovka a ak si správne pamätám, tak to bolo približne pred 20 rokmi. Nikdy som jej však nevenovala veľa pozornosti, nemala som pocit, že mi nejako výrazne obmedzuje život.

No o pár rokov neskôr som pri upratovaní zrazu pocítila silnú bolesť srdca. Okamžite som si zavolala sanitku, ktorá ma odviezla do nemocnice, kde mi diagnostikovali infarkt. Nemohla som tomu uveriť. Veľmi som sa bála a mala som pocit, že umieram. Bolo to strašné. Ešte v ten večer ma museli urýchlene operovať. Vôbec som netušila, ako to celé dopadne. No našťastie, prežila som to.

Keď som potom navštívila svojho lekára, oznámil mi, že môj problém so srdcom a cukrovka spolu súvisia. Nikdy predtým som o niečom takom nepočula, takže ma to naozaj prekvapilo. Ľudia trpiaci na diabetes 2. typu majú totiž vyššie riziko infarktu a presne to sa stalo aj mne.

Človeku sa vtedy začne prehrávať celý život pred očami. Cítila som silnú lásku k svojmu manželovi, deťom, vnúčatám, ale najmä k sebe samej. Ja predsa nechcem zomrieť, chcem so svojou rodinou prežiť ešte dlhý a šťastný život! Od tej chvíle som vedela, že spravím všetko pre to, aby som dala svojmu životu druhú šancu. Jasné, s cukrovkou sa dá žiť, no v kombinácii s kardio ochorením visí zdravotný stav človeka naozaj na vlásku.

Rozhodla som sa vo svojom živote urobiť zopár zásadných zmien. Počúvam pokyny svojho lekára, prestala som fajčiť, piť alkohol a jesť tučné mäso. Bola to pre mňa výzva? Pravdaže a stále je! No vedomie, že mi to pomôže žiť dlhý a plnohodnotný život, mi za to určite stálo.

A tak si dávam na seba pozor, cvičím, beriem lieky. Pravidelne navštevujem lekára a snažím sa o svojich diagnózach zistiť čo najviac, aby som mala všetok potrebný prehľad. Veď zdravie je v živote to najdôležitejšie. No nemám pravdu?

Prečítajte si článok s doktorom tu:

Ďalší článok