Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » PACIENTSKÝ PRÍBEH: AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?
Diabetes

PACIENTSKÝ PRÍBEH: AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?

ALŽBETA, 52 rokov

cukrovka 2. typu, prekonala infarkt

Najprv mi bola diagnostikovaná cukrovka a ak si správne pamätám, tak to bolo približne pred 20 rokmi. Nikdy som jej však nevenovala veľa pozornosti, nemala som pocit, že mi nejako výrazne obmedzuje život.

No o pár rokov neskôr som pri upratovaní zrazu pocítila silnú bolesť srdca. Okamžite som si zavolala sanitku, ktorá ma odviezla do nemocnice, kde mi diagnostikovali infarkt. Nemohla som tomu uveriť. Veľmi som sa bála a mala som pocit, že umieram. Bolo to strašné. Ešte v ten večer ma museli urýchlene operovať. Vôbec som netušila, ako to celé dopadne. No našťastie, prežila som to.

Keď som potom navštívila svojho lekára, oznámil mi, že môj problém so srdcom a cukrovka spolu súvisia. Nikdy predtým som o niečom takom nepočula, takže ma to naozaj prekvapilo. Ľudia trpiaci na diabetes 2. typu majú totiž vyššie riziko infarktu a presne to sa stalo aj mne.

Človeku sa vtedy začne prehrávať celý život pred očami. Cítila som silnú lásku k svojmu manželovi, deťom, vnúčatám, ale najmä k sebe samej. Ja predsa nechcem zomrieť, chcem so svojou rodinou prežiť ešte dlhý a šťastný život! Od tej chvíle som vedela, že spravím všetko pre to, aby som dala svojmu životu druhú šancu. Jasné, s cukrovkou sa dá žiť, no v kombinácii s kardio ochorením visí zdravotný stav človeka naozaj na vlásku.

Rozhodla som sa vo svojom živote urobiť zopár zásadných zmien. Počúvam pokyny svojho lekára, prestala som fajčiť, piť alkohol a jesť tučné mäso. Bola to pre mňa výzva? Pravdaže a stále je! No vedomie, že mi to pomôže žiť dlhý a plnohodnotný život, mi za to určite stálo.

A tak si dávam na seba pozor, cvičím, beriem lieky. Pravidelne navštevujem lekára a snažím sa o svojich diagnózach zistiť čo najviac, aby som mala všetok potrebný prehľad. Veď zdravie je v živote to najdôležitejšie. No nemám pravdu?

Prečítajte si článok s doktorom tu:

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » PACIENTSKÝ PRÍBEH: AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?
Diabetes

DIABETICKÁ POLYNEUROPATIA

Diabetická polyneuropatia (DPN) je najčastejšou komplikáciou diabetu. Postihuje asi 50 % pacientov s diabetes mellitus. Ide o poškodenie periférnych nervov, ktoré vzniká v dôsledku dlhotrvajúcej hyperglykémie.

MUDr. MILAN GROFIK, PhD.

Neurologická klinika, Univerzitná nemocnica Martin

Diabetická polyneuropatia (DPN) je najčastejšou príčinou bolesti u diabetikov, ktorá zvyčajne nereaguje na bežné analgetiká a výrazne zhoršuje kvalitu ich života. Je aj najčastejšiou príčinou tzv. diabetickej nohy, teda diabetických ulcerácií, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť až k amputácii končatiny. Preto je potrebné poznať prvé príznaky polyneuropatie, keďže práve v úvodných štádiach je toto ochorenie dobre liečiteľné. Naopak, v neskorších štádiach, sú už zmeny na periférnych nervoch nezvratné.

Prejavy diabetickej polyneuropatie

Najčastejším symptómom sú tzv. parestézie. Ide o rôzne pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v nohách. Typicky sa tieto pocity zhoršujú večer alebo v noci. Pacienta nútia opakovane vstať z postele a precvičovať nohami, alebo sa poprechádzať. Inokedy sú prítomné rôzne pocity chladu až oziabania nôh, alebo naopak pocity pálenia, a pacient si musí chodidlá opakovane schladzovať studenou vodou alebo chladivými gélmi.

Niektorí pacienti sa sťažujú na výraznú precitlivelosť nôh a neznášajú napríklad dotyk posteľnej prikrývky alebo nosenie ponožiek. Veľká časť pacientov udáva bolesti v nohách, a to hlavne vo večerných a nočných hodinách, na ktoré nezaberajú bežné lieky na bolesť. Medzi ďalšie symptómy ochorenia patria svalové kŕče, nadmerná slabosť a únava nôh či trofické zmeny na nohách, ako je nadmerná suchosť pokožky s tendenciou vzniku ragád, horším hojením rán a zmeny v kvalite nechtov.

Diagnostika diabetickej polyneuropatie

Diagnózu stanovuje zväčša neurológ alebo diabetológ, a to na základe posúdenia anamnézy a objektívneho nálezu na dolných končatinách, ktoré pozostáva z vyšetrenia rôznych druhov citlivosti. V prípade nejasností môže byť doplnené prístrojové – elektromyografické vyšetrenie alebo vyšetrenie pomocou diagnostickej kožnej náplaste.

Liečba diabetickej polyneuropatie

Základom liečby je kyselina alfa-lipoová. Ide o telu vlastnú látku, pričom pacienti s diabetom trpia deficitom tejto látky. Kyselina alfa-lipoová má výrazný antioxidačný účinok a podstatne zmierňuje symptómy neuropatie, ako je bolesť alebo pocity tŕpnutia. Podmienkou jej terapeutických účinkov je adekvátne dávkovanie, t. j. 600 mg denne, obsiahnuté v registrovaných liekoch, pričom liečba musí byť dlhodobá. V prípade silných bolestí sa pridávajú špeciálne lieky na neuropatickú bolesť.

Next article