Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?
Diabetes

AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?

MUDr. EVA HLAVIČKOVÁ

Diabetologička
Nové Zámky

Ochorenie srdca a ciev je strašiakom súčasnosti. Ak trpíte cukrovkou, riziko srdcovo-cievnych komplikácií sa výrazne zvyšuje. Ako sa chrániť pred ochorením srdca? Spýtali sme sa MUDr. Evy Hlavičkovej.

Pacientov s cukrovkou druhého stupňa – diabetes mellitus – pribúda, upozorňuje MUDr. Eva Hlavičková. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií ich je na Slovensku okolo 400-tisíc diabetikov a ich počet každým rokom narastá. Práve ochorenie srdca má pre mnohých fatálne dôsledky.

SRDCOVÉ OCHORENIA SÚ NAJČASTEJŠOU PRÍČINOU ÚMRTNOSTI DIABETIKOV

Až 80 % diabetikov zomiera na srdcovo-cievne ochorenia. „Medzi najčastejšie príčiny úmrtia patrí infarkt, srdcové zlyhanie a cievna mozgová príhoda,“ hovorí MUDr. Hlavičková. Liečba diabetu sa teda nezamierava len na správnu hladinu cukru v krvi, ale na celý kardiovaskulárny systém.

NESPRÁVNA ŽIVOTOSPRÁVA AKO RIZIKOVÝ FAKTOR

Narastajúci výskyt diabetu lekári pripisujú predovšetkým nezdravej životospráve. Čo nám škodí najviac? Podľa MUDr. Hlavičkovej sú rizikovými faktormi vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, fajčenie a obezita. „V prípade výskytu diabetu u príbuzných sa riziko ochorenia zvyšuje až trikrát,“ upozorňuje.

SRDCE POTREBUJE STAROSTLIVOSŤ

Správna životospráva je pre zdravé srdce prvoradá. „Skončite s fajčením, obmedzte cukor a nezdravé jedlá a zvýšte množstvo ovocia a zeleniny vo svojom jedálničku,“ radí MUDr. Hlavičková. Nezabúdajte tiež na dostatok pitného režimu. Je dôležité, aby ste si udržali optimálnu váhu, preto by ste mali do svojho života zaradiť pravidelný pohyb. Skúsiť môžete prechádzky, beh alebo cvičenie s vlastnou váhou.

LIEČBA PROTI CUKROVKE AKO OCHRANA SRDCA

Okrem zmeny životného štýlu môžu vaše srdce ochrániť i lieky na diabetes. „Lieky na diabetes neznižujú len hladinu cukru v krvi, ale takisto pomáhajú s poklesom hmotnosti a so znížením rizika zlyhania srdca, kardiovaskulárnych komplikácií a úmrtí,“ vysvetľuje lekárka. I keď sú moderné lieky na Slovensku dostupné, poisťovňa ich prepláca iba za splnenia určitých kritérií.

Riziko srdcovo-cievnych ochorení je u diabetikov vysoké, stále ho však môžete ovplyvniť. „Správna liečba, zdravá strava a dostatok pohybu vám pomôžu ochrániť vaše srdce,“ dodáva na záver MUDr. Eva Hlavičková.

Prečítajte si pacientský príbeh tu:

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?
Diabetes

DIABETICKÁ POLYNEUROPATIA

Diabetická polyneuropatia (DPN) je najčastejšou komplikáciou diabetu. Postihuje asi 50 % pacientov s diabetes mellitus. Ide o poškodenie periférnych nervov, ktoré vzniká v dôsledku dlhotrvajúcej hyperglykémie.

MUDr. MILAN GROFIK, PhD.

Neurologická klinika, Univerzitná nemocnica Martin

Diabetická polyneuropatia (DPN) je najčastejšou príčinou bolesti u diabetikov, ktorá zvyčajne nereaguje na bežné analgetiká a výrazne zhoršuje kvalitu ich života. Je aj najčastejšiou príčinou tzv. diabetickej nohy, teda diabetických ulcerácií, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť až k amputácii končatiny. Preto je potrebné poznať prvé príznaky polyneuropatie, keďže práve v úvodných štádiach je toto ochorenie dobre liečiteľné. Naopak, v neskorších štádiach, sú už zmeny na periférnych nervoch nezvratné.

Prejavy diabetickej polyneuropatie

Najčastejším symptómom sú tzv. parestézie. Ide o rôzne pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v nohách. Typicky sa tieto pocity zhoršujú večer alebo v noci. Pacienta nútia opakovane vstať z postele a precvičovať nohami, alebo sa poprechádzať. Inokedy sú prítomné rôzne pocity chladu až oziabania nôh, alebo naopak pocity pálenia, a pacient si musí chodidlá opakovane schladzovať studenou vodou alebo chladivými gélmi.

Niektorí pacienti sa sťažujú na výraznú precitlivelosť nôh a neznášajú napríklad dotyk posteľnej prikrývky alebo nosenie ponožiek. Veľká časť pacientov udáva bolesti v nohách, a to hlavne vo večerných a nočných hodinách, na ktoré nezaberajú bežné lieky na bolesť. Medzi ďalšie symptómy ochorenia patria svalové kŕče, nadmerná slabosť a únava nôh či trofické zmeny na nohách, ako je nadmerná suchosť pokožky s tendenciou vzniku ragád, horším hojením rán a zmeny v kvalite nechtov.

Diagnostika diabetickej polyneuropatie

Diagnózu stanovuje zväčša neurológ alebo diabetológ, a to na základe posúdenia anamnézy a objektívneho nálezu na dolných končatinách, ktoré pozostáva z vyšetrenia rôznych druhov citlivosti. V prípade nejasností môže byť doplnené prístrojové – elektromyografické vyšetrenie alebo vyšetrenie pomocou diagnostickej kožnej náplaste.

Liečba diabetickej polyneuropatie

Základom liečby je kyselina alfa-lipoová. Ide o telu vlastnú látku, pričom pacienti s diabetom trpia deficitom tejto látky. Kyselina alfa-lipoová má výrazný antioxidačný účinok a podstatne zmierňuje symptómy neuropatie, ako je bolesť alebo pocity tŕpnutia. Podmienkou jej terapeutických účinkov je adekvátne dávkovanie, t. j. 600 mg denne, obsiahnuté v registrovaných liekoch, pričom liečba musí byť dlhodobá. V prípade silných bolestí sa pridávajú špeciálne lieky na neuropatickú bolesť.

Next article