Domovská stránka » Chronické ochorenia » AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?
Diabetes

AKO OVPLYVŇUJE DIABETES SRDCE?

MUDr. EVA HLAVIČKOVÁ

Diabetologička
Nové Zámky

Ochorenie srdca a ciev je strašiakom súčasnosti. Ak trpíte cukrovkou, riziko srdcovo-cievnych komplikácií sa výrazne zvyšuje. Ako sa chrániť pred ochorením srdca? Spýtali sme sa MUDr. Evy Hlavičkovej.

Pacientov s cukrovkou druhého stupňa – diabetes mellitus – pribúda, upozorňuje MUDr. Eva Hlavičková. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií ich je na Slovensku okolo 400-tisíc diabetikov a ich počet každým rokom narastá. Práve ochorenie srdca má pre mnohých fatálne dôsledky.

SRDCOVÉ OCHORENIA SÚ NAJČASTEJŠOU PRÍČINOU ÚMRTNOSTI DIABETIKOV

Až 80 % diabetikov zomiera na srdcovo-cievne ochorenia. „Medzi najčastejšie príčiny úmrtia patrí infarkt, srdcové zlyhanie a cievna mozgová príhoda,“ hovorí MUDr. Hlavičková. Liečba diabetu sa teda nezamierava len na správnu hladinu cukru v krvi, ale na celý kardiovaskulárny systém.

NESPRÁVNA ŽIVOTOSPRÁVA AKO RIZIKOVÝ FAKTOR

Narastajúci výskyt diabetu lekári pripisujú predovšetkým nezdravej životospráve. Čo nám škodí najviac? Podľa MUDr. Hlavičkovej sú rizikovými faktormi vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, fajčenie a obezita. „V prípade výskytu diabetu u príbuzných sa riziko ochorenia zvyšuje až trikrát,“ upozorňuje.

SRDCE POTREBUJE STAROSTLIVOSŤ

Správna životospráva je pre zdravé srdce prvoradá. „Skončite s fajčením, obmedzte cukor a nezdravé jedlá a zvýšte množstvo ovocia a zeleniny vo svojom jedálničku,“ radí MUDr. Hlavičková. Nezabúdajte tiež na dostatok pitného režimu. Je dôležité, aby ste si udržali optimálnu váhu, preto by ste mali do svojho života zaradiť pravidelný pohyb. Skúsiť môžete prechádzky, beh alebo cvičenie s vlastnou váhou.

LIEČBA PROTI CUKROVKE AKO OCHRANA SRDCA

Okrem zmeny životného štýlu môžu vaše srdce ochrániť i lieky na diabetes. „Lieky na diabetes neznižujú len hladinu cukru v krvi, ale takisto pomáhajú s poklesom hmotnosti a so znížením rizika zlyhania srdca, kardiovaskulárnych komplikácií a úmrtí,“ vysvetľuje lekárka. I keď sú moderné lieky na Slovensku dostupné, poisťovňa ich prepláca iba za splnenia určitých kritérií.

Riziko srdcovo-cievnych ochorení je u diabetikov vysoké, stále ho však môžete ovplyvniť. „Správna liečba, zdravá strava a dostatok pohybu vám pomôžu ochrániť vaše srdce,“ dodáva na záver MUDr. Eva Hlavičková.

Prečítajte si pacientský príbeh tu:

Ďalší článok