Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » OČKOVANIE PACIENTOV SO SKLERÓZOU MULTIPLEX
Chronické ochorenia

OČKOVANIE PACIENTOV SO SKLERÓZOU MULTIPLEX

prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH

prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti

prof. MUDr. Mgr. MILOŠ JESEŇÁK, PhD., MBA, Dott.Ric.,

prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie

MUDr. MARIANNA VITKOVÁ, PhD.

výbor Sekcie sclerosis multiplex pri SNeS


Čo je dôležité pri očkovaní chronicky chorého pacienta?

Dôležité je očkovať pacienta v stabilnom štádiu, nie počas relapsu. Lekár by mal vyhodnotiť pomer benefitu a rizika pre dané očkovanie. Je treba mať na pamäti fakt, či prirodzené ochorenie, voči ktorému sa má pacient očkovať, nie je rizikovejšie v prípade zhoršenia ochorenia. V tom prípade je vakcinácia jasným benefitom.

Je možné očkovať pacientov so sklerózou multiplex (SM)?

Vakcíny preukázali svoju účinnosť aj bezpečnosť u bežnej populácie. Nie je dôvod očakávať, že nežiadúce účinky po očkovaní u pacientov so SM budú iné, ako u bežnej populácie. Očkujú sa iba pacienti v stabilnom štádiu ochorenia.

Budú mať pacienti na výber, ktorou konkrétnou vakcínou zo skupiny neživých vakcín sa budú môcť dať zaočkovať proti COVID-19 (Pfizer/BioNtech, Moderna, Astra Zeneca, Sputnik V, atď…)?

Očkovanie neživými vakcínami je pre pacientov so SM bezpečné. Všetky vakcíny, ktoré sú schválené Európskou liekovou agentúrou na používanie v krajinách Európskej únie, a teda aj na Slovensku, sú neživé. Pacienti majú byť zaočkovaní akoukoľvek schválenou neživou vakcínou proti COVID-19, ktorá bude v danom čase dostupná.

Je pred očkovaním potrebná premedikácia antipyretikami alebo antihistaminikami?

V prípade, ak by sa po vakcinácii zvýšila telesná teplota nad 38 stupňov, je vhodné podať antipyretikum v plnej terapeutickej dávke. Preventívne podávanie antipyretík či anitihistaminík sa pred očkovaním vo všeobecnosti neodporúča.

Je potrebné pred očkovaním negatívny antigénový alebo PCR test na SARS-CoV2?

Nie, testovanie pre podaním vakcíny nie je potrebné.

Je možné dať sa zaočkovať aj po prekonaní COVID-19?

Áno, očkovanie je dostupné pre všetkých bez ohľadu na to, či prekonali COVID-19, alebo nie.  Očkovať sa odporúča s odstupom troch mesiacov po prekonaní COVID-19. Plná imunita by mala byť dosiahnutá 14 dní po druhej dávke očkovacej látky, ale čiastočná ochrana by mala existovať už aj po prvej dávke vakcíny. V súčasnosti sa uvažuje očkovať osoby po prekonaní COVID-19 len jednou dávkou.

Je potrebné opakovať očkovanie opäť dvomi dávkami, ak by človek zmeškal termín na druhú dávku?

Nie. V prípade zmeškania termínu sa nezačína očkovať dvomi dávkami odznovu. Každá dávka sa počíta. Interval očkovania sa môže predĺžiť, nesmie sa však skrátiť.

Je potrebné pred očkovaním vyhodnotiť špecifické laboratórne parametre, napr. počet lymfocytov?

Nie je potrebné realizovať podrobné vyšetrenie krvného obrazu.

Je potrebné u pacientov na imunosupresívnej liečbe vyhodnotiť postvakcinačnú odpoveď, napr. titer protilátok proti SARS-Cov2?

Nie.

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » OČKOVANIE PACIENTOV SO SKLERÓZOU MULTIPLEX
ADVERTORIAL

AKO ROZPOZNAŤ VÁŽNE TRÁVIACE PROBLÉMY

Trápia vás nadúvanie, bolesti brucha alebo časté hnačky? Môže ísť o vážnejšie tráviace ochorenie, ako je syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve (SIBO) alebo zápalové ochorenia čriev (IBD). Ako ich odlíšiť od bežných tráviacich ťažkostí? Odpovedá gastroenterológ doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH.

doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH.

gastroenterológ

Ak sa u vás objavia pretrvávajúce hnačky, krv v stolici alebo nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, vyhľadajte gastroenterológa, môže ísť o vážnejší problém. IBD zahŕňa Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu, ktoré sa prejavujú chronickou hnačkovitou stolicou, bolesťami brucha a nechutenstvom. Choroby sa môžu prejaviť aj na pokožke alebo ťažkosťami s kĺbmi. SIBO sa, naopak, prejavuje nadúvaním, plynatosťou, nepravidelnou stolicou a nevoľnosťou. Typické je zhoršenie po konzumácii fermentovaných sacharidov a úľava môže nastať po liečbe antibiotikami alebo diéte.

Krv v stolici je signálom, že niečo nie je v poriadku.

IBD je výsledkom genetických faktorov, autoimunitnej reakcie a nerovnováhy črevného mikrobiómu. Fajčenie, zlá strava, stres a časté užívanie niektorých liekov môžu chorobu zhoršiť. SIBO často súvisí s poruchou pohyblivosti čriev, nízkou tvorbou žalúdočnej kyseliny alebo s predchádzajúcimi operáciami. Zhoršenie môžu spôsobiť fermentované sacharidy alebo časté užívanie antibiotík.

Ako zlepšiť trávenie: rady a tipy >

symprove
Zdroj: archiv Symprove

Základom prevencie je zdravá strava bohatá na vlákninu a fermentované potraviny. Je dôležité obmedziť priemyselne spracované potraviny, cukry a umelé sladidlá. Významnú úlohu zohráva aj životný štýl – pravidelný pohyb, relaxačné techniky a dostatok spánku podporujú zdravé trávenie.

Účinnosť probiotík závisí od konkrétneho typu baktérií, každý pacient reaguje inak. Pri IBD môžu byť niektoré probiotické kmene prospešné, pri SIBO môžu klasické probiotiká stav, naopak, zhoršiť. Dôležité je vyberať si klinicky testované produkty s vysokým obsahom živých kultúr.

probiotika
Zdroj: archiv Symprove

U pacientov s IBD dochádza k úbytku prospešných baktérií a premnoženiu zápalových mikroorganizmov, čo podporuje zápal. Niektoré probiotické kmene môžu pomôcť udržať chorobu v remisii, ale pri akútnom zápale môžu byť nevhodné. Pri SIBO sa baktérie premnožia v tenkom čreve, čo vedie k nadmernej tvorbe plynov a ďalším ťažkostiam. Klasické probiotiká môžu problém zhoršiť, preto sa odporúčajú špecifické druhy, ktoré nefermentujú v čreve.

Next article