Domovská stránka » Chronické ochorenia » MARTIN ŠMAHEL: AKO SI PORADIŤ S CHRONICKÝMI CHOROBAMI?
Chronické ochorenia

MARTIN ŠMAHEL: AKO SI PORADIŤ S CHRONICKÝMI CHOROBAMI?

Foto: Martin Šmahel archiv

MARTIN ŠMAHEL

Charizmatický a šarmantný moderátor, fitness tréner, vegán a milujúci otec dvoch dcér. V roku 2008 zvíťazil v československej súťaži Muž roka 2008. Popri práci trénera sa venuje prednáškam o racionálnej výžive, moderovaniu športových a kultúrnych podujatí, súkromných večierkov a rôznych eventov.

Martin Šmahel je obľúbený slovenský moderátor a fitness tréner, ktorý sa vydal na vegánsku cestu životom. Čo mu pomáha byť vo skvelej telesnej a mentálnej kondícii či ako zvláda lockdown nám prezradil v rozhovore.

Vyzeráte skvele! Čo vás motivuje k fyzickej aktivite?

Ďakujem za kompliment! (úsmev) Snažím sa byť stále tým istým človekom, ako keď som bol čerstvý dvadsiatnik. Mám však teraz určite viac skúseností a trošku iný život. K fyzickej aktivite ma motivuje najmä záväzok k ľuďom, ktorí ma poznajú ako trénera a športujúceho otecka. Pravdaže, ja sám potrebujem cítiť, že som fyzicky funkčný, silný a že dokážem pracovať so svojím telom pri rôznych športoch či aktivitách. Chcem ísť deťom príkladom a ukázať im, ako liezť, šplhať, dvíhať sa na hrazde a viesť ich k láske k športu.

A čo vaša motivácia počas lockdownu?

Je to, samozrejme, ťažšie, no myslím si, že lockdown nás veľa naučí. Ľudia zvyknú cvičiť kvôli partii kamarátov, socializácii vo fitku alebo kvôli obdivným pohľadom okoloidúcich. A keďže sme teraz väčšinou v spojení len online a porovnávanie či vzájomné hecovanie už nie je také silné, musíme sa mentorovať a motivovať sami. Pre mňa je naozaj dôležité byť v dobrej fyzickej kondícii. Chcem zvládať dlhšie prechádzky po kopcoch, lyžovať a snowboardovať, brázdiť lesy na horskom bicykli. Vpred ma však ženie aj túžba mať telo, s ktorým som spokojný po vizuálnej stránke.

Venujete sa niečomu aj mimo športu? Ako si dokážete udržať duševnú pohodu?

Ostatné 2 roky objavujem silu otužovania. Je to skvelý spôsob prekračovania svojich možností a schopností. Navyše, na telo a myseľ to má úžasne posilňujúci účinok. Tým, že sa neustále snažím zvládať tieto nepohodlné podmienky, posúvam svoje vôľové vlastnosti, výdrž aj imunitu na úplne inú úroveň. Precvičujem si aj dýchanie metódou Wima Hofa. Učím sa, ako dostať do tela potrebnú dávku kyslíka. Pravidelné hlboké dýchanie dostáva nielen telo, ale aj myseľ do naozaj blahodarnej rovnováhy.

Vydali ste sa na cestu vegánstva. Viedli vás k tomu zdravotné dôvody?

Pre mňa je vegánstvo vedomá snaha človeka odstrániť zotročovanie, využívanie, bolesť a utrpenie zvierat tým, že nekonzumuje, nenakupuje a nepoužíva žiadne produkty pochádzajúce z tiel zvierat. Pochopil som, že dokážem nielen pohodlne žiť a prosperovať bez týchto krvou poznačených jedál a služieb, ale dokonca viem svojmu telu zmenou jedálnička na rastlinnú stravu umožniť omnoho lepšiu regeneráciu a výkon.

Foto: Martin Šmahel archiv

Vďaka štúdiu a inšpirácii vegánskymi atlétmi som pochopil, že naša bežná strava je príliš bohatá na cholesterol, nasýtené tuky a antibiotiká podávané zvieratám. V živočíšnej strave máme málo vlákniny, ktorá je nevyhnutná na správnu funkciu čriev, no naopak, v rastlinnej strave nie je žiaden cholesterol, antibiotiká, hormóny ani rakovinotvorné látky a obsahuje optimálne množstvá prebiotík, vitamínov a minerálov, no aj často diskutovaných bielkovín a tukov.

Ste hrdým otcom, išlo o plánované rodičovstvo? Ako vnímate túto životnú zmenu?

Otcom som sa prvýkrát stal pred 7 rokmi, a to vďaka mojej dcérke Miuške a jej mame Miriam Kalisovej. Pár rokov po rozvode som spoznal svoju terajšiu partnerku Beátku, ktorá má 8-ročnú dcéru Lilinku, s ktorou sme si „padli do oka“ natoľko, že ma po roku začala volať ocko. V júni 2019 sa nám narodila Emka, ktorá nás ako rodinu doslova spojila a naučila nás vnímať rodičovstvo úplne inak ako doteraz.

Vďaka štúdiu a inšpirácii vegánskymi atlétmi som pochopil, že naša bežná strava je príliš bohatá na cholesterol, nasýtené tuky a antibiotiká podávané zvieratám.

Emkin predčasný pôrod bolo to najlepšie, čo sa jej mohlo stať. Vedela, že jej príchod na svet je nutný a zvládla ho sama od seba. Následne jej pomáhali lekári so sestričkami dostať sa z toho najhoršieho. Navyše, naša láska a starostlivosť ju doslova ťahala žiť. Viem, že tieto náročné dni, mesiace a roky dokážu rodiny a páry rozdeliť, no nám sa podaril presný opak a veľmi sa z Emky tešíme. Robí nám radosť. Ešte máme pred sebou pár rôčkov cvičenia, rehabilitácií, plaču, ale aj pokrokov. Veríme, že sa Emke podarí úspešne zvládnuť najdôležitejšie roky svojho vývinu a na svojej ceste životom dokáže ešte veľké veci! Lockdown trávime spolu vo štvorici, alebo v kompletnej pätici aj s Miuškou, veľmi intenzívne a darí sa nám formovať pekné rodinné prostredie.

Čo si pod pojmom chronické ochorenie predstavujete?

Chronické ochorenia vnímam ako dlhodobé, zo zárodku sa vyvýjajúce závažné ochorenia, ktoré pomaly odzbroja telo až im nakoniec podľahneme. No ja vidím jasné svetlo na konci tunela – v strave, cvičení a pozitívnom myslení. Táto trojkombinácia je silnejšia než akýkoľvek liek.

Myslím si, teda som o tom presvedčený, že môj odkaz konzumovať čo najviac celistvých rastlinných jedál, pravidelne sa hýbať, vystavovať sa chladu, dýchať zhlboka čistý vzduch a minimalizovať stres môže celkom výrazne pomôcť k zníženiu týchto chorôb.

Stretli ste sa vo svojom okolí s niekým, koho trápilo takéto ochorenie?

Samozrejme, bežne sa vo svojom okolí stretávam s diabetom, rakovinami, vysokým krvným tlakom, infarktami. Aj v mojej rodine, najmä u staršej generácie.

Ďalší článok
Domovská stránka » Chronické ochorenia » MARTIN ŠMAHEL: AKO SI PORADIŤ S CHRONICKÝMI CHOROBAMI?
Chronické ochorenia

HYPERURIKÉMIOU TRPELI AJ HABSBURGOVCI

prof. MUDr. JÁN GAJDOŠÍK, PhD.

Zdravotnícke stredisko Nové Zámky Ambulancia VLD (všeobecný lekár pre dospelých)

Hyperurikémia je ochorenie, pre ktoré je charakteristická zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi človeka.

Ako sa prejavuje ochorenie hyperurikémia?

Ochorenie sa prejavuje najmä vo forme bolestivých kĺbových dnových záchvatov, známe tiež pod názvom podagra, ktorými aj v minulosti trpeli mnohé známe osobnosti. Všeobecne dobre známy je jej dedičný výskyt v rodine Habsburgovcov. Príčinou boli pravdepodobne nevhodné stravovacie návyky, časté prejedanie sa najmä rôznymi špecialitami (vnútornosti, mäso, alkohol, morské plody a iné), ktoré vyvolávajú nadmernú hladinu kyseliny močovej a následne kĺbové poškodenia.

Aká je úloha kyseliny močovej v organizme, resp. prečo a ako vzniká?

U človeka je kyselina močová konečným produktom látkovej výmeny tzv. purínových látok. Ich typickým zdrojom sú predovšetkým rôzne potraviny – morské živočíchy, divina, alkohol, niektoré pochutiny či isté druhy zeleniny a podobne. V dôsledku tejto poruchy látkovej výmeny sa zvyšuje hladina kyseliny močovej v krvi, následne prichádza ku vyzrážaniu kryštálikov kyseliny močovej a ich ukladaniu do kĺbov i mimo kĺbov, ktoré aktivuje zápalové imunitné poškodenie. Dna aj hyperurikémia sú považované za rizikové faktory cievnych ochorení, signály poruchy funkcie cievnej výstelky. Podmieňujú vznik všetkých cievnych, srdcovocievnych a mozgovo-cievnych poškodení, obličkových ochorení i tepnových ochorení končatín.

Aké sú optimálne hodnoty kyseliny močovej a za akých podmienok dochádza k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej?

Výskyt hyperurikémie v rôznych populáciách významne kolíše od 4% až do 40%,vzávislosti od rasových a geografických vplyvov. Na Slovensku výskyt dny v populácii predstavuje asi 1 % a hyperurikémie asi 5 %. V podmienkach SR je za aktuálnu fyziologickú hornú hranicu považovaná hodnota 416 μmol/l u mužov a 360 μmol/l u žien. Najčastejšie sa prvé príznaky hyperurikémie objavujú vo veku po 40-tke, čo súvisí so životným štýlom každého z nás (napr. strava, šport, alkohol).

Čo môže spôsobiť dlhodobo vysoká hladina kyseliny močovej môjmu telu?

Typickým prejavom hyperurikémie sú klinické prejavy dny, ktorá má rôzne štádiá. Hovoríme o zvýšenej hladine kyseliny močovej bez dny, tzv. asymptomatická hyperurikémia, akútnom dnovom kĺbovom zápale, intervale medzi akútnymi dnovými atakmi a chronickej dnavej artritíde – tofóznej. Sprievodným prejavom dny možu byť obličkové ochorenia – akútne poškodenie obličiek vyvolané náhlym vyzrážaním kryštálikov kyseliny močovej v obličkách, prípadne chronické poškodenie obličiek podmienené ukladaním kryštálikov kyseliny močovej v tkanive obličiek, ak je ochorenie dlhodobo neliečené. Rizikom komplikácií dny je i obličková kolika, vyvolaná vznikom obličkových kameňov. Často ňou trpí až 10 až 25% pacientov s dnou.

Prečo je dôležité liečiť asymptomatickú hyperurikémiu?

Problematika asymptomatickej hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močovej bez prejavov dny) vrátane liekmi vyvolanej hyperurikémie je najmä v súčasnosti veľmi aktuálna. Nie je len problémom pacientov s dnou, ale je nevyhnutné ju chápať v celom rozsahu dny, hyperurikémie a sprievodných chorôb. Považujeme ju za potvrdený a jeden z dôležitých rizikových faktorov vyvolávajúcich vznik srdcovocievnych ochorení, ako aj súčasťou metabolického syndrómu. Podmieňuje pokles schopnosti cievnej výstelky reagovať rozšírením a zlepšením prekrvenia na záťaž, zvýšenú zrážanlivosť krvi, oxidačný stres a vznik vysokého krvného tlaku. Dnešný sedavý životný štýl, nadbytok jedla a častá obezita posúva toto ochorenie aj k mladším vekovým skupinám. Zmenou životného štýlu, skorým záchytom ochorenia a dobrým manažmentom liečby je možné toto ochorenie dostať pod kontrolu.

Ďalší článok