Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » AKO ROZPOZNAŤ PRÍZNAKY SCLEROSIS MULTIPLEX?
Chronické ochorenia

AKO ROZPOZNAŤ PRÍZNAKY SCLEROSIS MULTIPLEX?

Článok vznikol v spolupráci so Slovenským zväzom sclerosis multiplex
Článok vznikol v spolupráci so Slovenským zväzom sclerosis multiplex

Sclerosis multiplex (SM) je neurologické ochorenie postihujúce centrálny nervový systém, čiže mozog a miechu. Ide o dlhodobé a zhoršujúce sa ochorenie. Jeho príčinou je autoimunitný zápal, ktorý napáda obaly nervových vlákien.


Aké sú prvotné príznaky tohto ochorenia?

Ochorenie sa u každého pacienta prejavuje rôzne. Medzi typické príznaky, ktoré sa objavujú na začiatku, môžu patriť neistá či nešikovná chôdza, tŕpnutie končatín, ale aj problémy so zrakom. SM postihuje centrálny nervový systém. Prvotné príznaky ochorenia teda závisia od toho, ktorá časť centrálneho nervového systému je zasiahnutá.

Ako vyzerajú a ako sa prejavujú ataky sclerosis multiplex?

Atak SM sa prejavuje náhlym zhoršením existujúcich príznakov ochorenia, alebo objavením sa úplne nových symptómov, ktoré u pacienta predtým neboli prítomné. V tomto prípade však nejde o tzv. „zlý deň“, kedy sa pacient cíti horšie. O atak ide vtedy, keď zhoršenie symptómov pretrváva aspoň 48 hodín, pričom stav pacienta sa zo dňa na deň môže stále viac zhoršovať.

Bežní ľudia s podobným osudom môžu pre pacienta so sclerosis multiplex znamenať veľkú pomoc či podporu.

Keď zistím, že mám príznaky ochorenia sclerosis multiplex, na koho sa môžem obrátiť?

Nakoľko SM je primárne neurologické ochorenie, tak je najskôr potrebné svoj stav konzultovať s obvodným neurológom. Ten by vás mal komplexne vyšetriť a, v ideálnom prípade, poslať za neurológom, ktorý sa špecializuje na SM. Nakoľko sa SM môže prejaviť aj poruchou v oblasti zraku, tak je potrebné aj vyšetrenie u očného lekára, ktorý by sa mal bližšie pozrieť na to, či ide o problém v oblasti očí, alebo súvisí s iným ochorením.

Kde sa dozviem viac informácií, keď mi diagnostikujú sclerosis multiplex?

O SM by mal pacientovi povedať viac informácií neurológ, ktorý pacientovi ochorenie diagnostikuje. S neurológom je potrebné konzultovať aj prípadné nejasnosti ohľadom zdravotného stavu, pretože neurológ je ten, kto má o vašej sclerosis multiplex najviac informácií. Ďalej SM sestra, ktorá spolupracuje s neurológom, je taktiež veľmi cenným zdrojom informácií. Všetky informácie by mal pacient získavať z overeného zdroja, ktorým pracovníci v špecializovaných SM ambulanciách jednoznačne sú. Takisto môžu pacienti nájsť relevantné informácie na webových stránkach pacientskych organizácií, a tiež na https://www.medimerck.sk/sk/home.html.

Ako môže pomôcť pacientska organizácia pacientovi samému a prípadne aj jeho rodinným príslušníkom?

Pacientska organizácia, podobne ako neurológ či SM sestra, môže pacientom a ich rodinným príslušníkom poskytovať informácie o ochorení. Taktiež, keďže ide o pacientsku organizáciu, v sebe združuje mnohých ľudí, ktorí so SM žijú, ale aj ich rodinných príslušníkov. Vďaka nej má pacient a jeho rodina kontakt nielen s lekármi, ale aj s bežnými ľuďmi s podobným osudom, ktorí môžu pre pacienta znamenať veľkú pomoc či podporu.

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » AKO ROZPOZNAŤ PRÍZNAKY SCLEROSIS MULTIPLEX?
Chronické ochorenia

TRÁPIA VÁS ŽILY?

MUDr. ANDREA DUBAI, PhD., MTPH

všeobecný lekár pre dospelých, Nitrianske Hrnčiarovce

Kŕčové žily, nočné kŕče, ťažké, boľavé a opuchnuté nohy sú prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti. Nepríjemnou komplikáciou sú vredy predkolenia. Ochorením na Slovensku trpí až 65 % dospelej populácie.

Napriek tomu, že existuje kvalitná liečba, iba 4 pacienti z 10 ju pravidelne užívajú. Dôvodom je podľa praktických lekárov príliš vysoká cena, ktorú pacientom zdravotná poisťovňa nehradí. Aké sú nové možnosti liečby sme sa opýtali MUDr. Andrei Dubai, PhD., MPTH.

Čo spôsobuje chronickú žilovú nedostatočnosť?

Kŕčové žily, obecne žilová nedostatočnosť, sú ochorením, ktorého príčinou je oslabená cievna stena. Táto vlastnosť sa dedí geneticky, ale môže byť získaná počas života podmienkami, ktoré vedú k oslabeniu cievnej steny v určitej lokalite, napr. úrazom.

Devenal 500 mg filmom obalené tablety je liek na
vnútorné použitie. Obsahuje mikronizované flavonoidy 500 mg (diozmín, hesperidín).

Mám na nohách tzv. metličky. Sú tiež už prejavom žilovej nedostatočnosti?

Áno, často vznikajú už u mladých ľudí, napr. u žien v tehotenstve. Tieto drobné rozšírené cievky v koži, ktoré sú trvale viditeľné a nereagujú primerane na zmeny teploty, sú predzvesťou, že cievna stena nie je v dobrej kondícii. Jedným z prvých príznakov ochorenia je pocit ťažkých nôh, prípadne až opuch nôh. Zo začiatku sa tieto príznaky objavujú pri väčšej záťaži a skôr v teple, postupne aj pri malej záťaži, najmä v letnom počasí. V noci sa môžu ohlasovať bolestivé kŕče v nohách, najčastejšie v oblasti lýtok.

Aké sú komplikácie kŕčových žíl?

Sú to najmä kŕčové žily (varixy). Vakovité vyklenutia žilovej steny nad úroveň kože sa objavujú často v zákolennej jamke, odkiaľ sa šíria postupne nadol, zriedkavejšie aj nahor do stehennej oblasti. Pri cievnom vyšetrení tiež nachádzame poškodenie tzv. žilových chlopní v žilách dolných končatín, ktoré zabezpečujú, aby krv napriek gravitácii prúdila smerom nahor. Keď sú poškodené, v žilách dlhšie stojí odkysličená krv z tkanív, čím dochádza k nedostatočnej výžive.

Čo podporuje vznik kŕčových žíl a opuchov?

Dlhodobé státie na mieste, dlhodobé sedenie, chôdza na tvrdom povrchu, výskyt ochorenia v rodine, dlhodobý pobyt v chlade, úraz, ktorý obmedzuje prúdenie krvi v určitej oblasti.

Ako sa ľudia s týmto ochorením liečia?

Jedným z najdôležitejších faktorov je pravidelný pohyb. Svalová práca nôh uľahčuje funkciu oslabeným žilám a podporuje návrat krvi zo žilového systému dolných končatín späť do srdca. Dobrú kondíciu žilovej steny zabezpečuje aj ľahká strava a ukladanie končatín do zvýšenej polohy. Ďalej využívame sťahujúce elastické podkolienky alebo pančuchy, ktoré predpisuje angiológ.

Podľa priezkumu KANTAR trápi ochorenie žíl až 65 % Slovákov.

Iba 25 % z nich pravidelne užíva liečbu, ktorú odporúčajú odborné spoločnosti.

84 % lekárov si myslí, že dôvodom je vysoká cena liekov, ktoré poisťovňa nehradí.

Trojmesačná liečba mikronizovanými flavonoidmi stojí okolo 40 Eur, ročná až 160 Eur a je na lekársky predpis.

Nový liek Devenal je lacnejší, než liek s rovnakým zložením, a je dostupný v lekárňach bez predpisu.

Aké lieky pacienti užívajú?

Dnes sa najviac predpisujú lieky s obsahom kombinácie účinných látok hesperidín a diosmín. Tieto tzv. mikronizované flavonoidy sú podľa medzinárodných odporúčaní prvou voľbou. Žiaľ, poisťovňa u nás lieky na žily nehradí a pacienti ročne platia za túto liečbu stovky eur. Prísľubom pre pacientov je nový liek Devenal, ktorý prichádza na trh. Je to generikum, teda liek, ktorý obsahujú rovnakú kombináciu a je cenovo dostupnejší.

Aké sú komplikácie tohto ochorenia?

Zrazeniny v žilách, väčšia náchylnosť k zápalom, pri dlhšom nie dobre liečenom priebehu sa objavujú chronické zmeny na koži a v podkoží v dôsledku nedostatočného prúdenia krvi v žilách, ľudovo povedané – krv v žilách stojí. Najťažšou komplikáciou sú vredy predkolenia.

Je možné chronickú žilovú nedostatočnosť vyliečiť?

V súčasnosti nejestvuje liečba, ktorá by vrátila cievnu stenu do pôvodného stavu. Liečba chráni pred postupným zhoršením ochorenia. Môžeme povedať, že je doživotná a vyžaduje dlhodobú starostlivosť angiológa prípadne cievneho chirurga a prísne dodržiavanie životosprávy.

Next article