Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » TRÁPIA VÁS ŽILY?
Chronické ochorenia

TRÁPIA VÁS ŽILY?

MUDr. ANDREA DUBAI, PhD., MTPH

všeobecný lekár pre dospelých, Nitrianske Hrnčiarovce

Kŕčové žily, nočné kŕče, ťažké, boľavé a opuchnuté nohy sú prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti. Nepríjemnou komplikáciou sú vredy predkolenia. Ochorením na Slovensku trpí až 65 % dospelej populácie.

Napriek tomu, že existuje kvalitná liečba, iba 4 pacienti z 10 ju pravidelne užívajú. Dôvodom je podľa praktických lekárov príliš vysoká cena, ktorú pacientom zdravotná poisťovňa nehradí. Aké sú nové možnosti liečby sme sa opýtali MUDr. Andrei Dubai, PhD., MPTH.

Čo spôsobuje chronickú žilovú nedostatočnosť?

Kŕčové žily, obecne žilová nedostatočnosť, sú ochorením, ktorého príčinou je oslabená cievna stena. Táto vlastnosť sa dedí geneticky, ale môže byť získaná počas života podmienkami, ktoré vedú k oslabeniu cievnej steny v určitej lokalite, napr. úrazom.

Devenal 500 mg filmom obalené tablety je liek na
vnútorné použitie. Obsahuje mikronizované flavonoidy 500 mg (diozmín, hesperidín).

Mám na nohách tzv. metličky. Sú tiež už prejavom žilovej nedostatočnosti?

Áno, často vznikajú už u mladých ľudí, napr. u žien v tehotenstve. Tieto drobné rozšírené cievky v koži, ktoré sú trvale viditeľné a nereagujú primerane na zmeny teploty, sú predzvesťou, že cievna stena nie je v dobrej kondícii. Jedným z prvých príznakov ochorenia je pocit ťažkých nôh, prípadne až opuch nôh. Zo začiatku sa tieto príznaky objavujú pri väčšej záťaži a skôr v teple, postupne aj pri malej záťaži, najmä v letnom počasí. V noci sa môžu ohlasovať bolestivé kŕče v nohách, najčastejšie v oblasti lýtok.

Aké sú komplikácie kŕčových žíl?

Sú to najmä kŕčové žily (varixy). Vakovité vyklenutia žilovej steny nad úroveň kože sa objavujú často v zákolennej jamke, odkiaľ sa šíria postupne nadol, zriedkavejšie aj nahor do stehennej oblasti. Pri cievnom vyšetrení tiež nachádzame poškodenie tzv. žilových chlopní v žilách dolných končatín, ktoré zabezpečujú, aby krv napriek gravitácii prúdila smerom nahor. Keď sú poškodené, v žilách dlhšie stojí odkysličená krv z tkanív, čím dochádza k nedostatočnej výžive.

Čo podporuje vznik kŕčových žíl a opuchov?

Dlhodobé státie na mieste, dlhodobé sedenie, chôdza na tvrdom povrchu, výskyt ochorenia v rodine, dlhodobý pobyt v chlade, úraz, ktorý obmedzuje prúdenie krvi v určitej oblasti.

Ako sa ľudia s týmto ochorením liečia?

Jedným z najdôležitejších faktorov je pravidelný pohyb. Svalová práca nôh uľahčuje funkciu oslabeným žilám a podporuje návrat krvi zo žilového systému dolných končatín späť do srdca. Dobrú kondíciu žilovej steny zabezpečuje aj ľahká strava a ukladanie končatín do zvýšenej polohy. Ďalej využívame sťahujúce elastické podkolienky alebo pančuchy, ktoré predpisuje angiológ.

Podľa priezkumu KANTAR trápi ochorenie žíl až 65 % Slovákov.

Iba 25 % z nich pravidelne užíva liečbu, ktorú odporúčajú odborné spoločnosti.

84 % lekárov si myslí, že dôvodom je vysoká cena liekov, ktoré poisťovňa nehradí.

Trojmesačná liečba mikronizovanými flavonoidmi stojí okolo 40 Eur, ročná až 160 Eur a je na lekársky predpis.

Nový liek Devenal je lacnejší, než liek s rovnakým zložením, a je dostupný v lekárňach bez predpisu.

Aké lieky pacienti užívajú?

Dnes sa najviac predpisujú lieky s obsahom kombinácie účinných látok hesperidín a diosmín. Tieto tzv. mikronizované flavonoidy sú podľa medzinárodných odporúčaní prvou voľbou. Žiaľ, poisťovňa u nás lieky na žily nehradí a pacienti ročne platia za túto liečbu stovky eur. Prísľubom pre pacientov je nový liek Devenal, ktorý prichádza na trh. Je to generikum, teda liek, ktorý obsahujú rovnakú kombináciu a je cenovo dostupnejší.

Aké sú komplikácie tohto ochorenia?

Zrazeniny v žilách, väčšia náchylnosť k zápalom, pri dlhšom nie dobre liečenom priebehu sa objavujú chronické zmeny na koži a v podkoží v dôsledku nedostatočného prúdenia krvi v žilách, ľudovo povedané – krv v žilách stojí. Najťažšou komplikáciou sú vredy predkolenia.

Je možné chronickú žilovú nedostatočnosť vyliečiť?

V súčasnosti nejestvuje liečba, ktorá by vrátila cievnu stenu do pôvodného stavu. Liečba chráni pred postupným zhoršením ochorenia. Môžeme povedať, že je doživotná a vyžaduje dlhodobú starostlivosť angiológa prípadne cievneho chirurga a prísne dodržiavanie životosprávy.

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » TRÁPIA VÁS ŽILY?
Chronické ochorenia

HYPERURIKÉMIOU TRPELI AJ HABSBURGOVCI

prof. MUDr. JÁN GAJDOŠÍK, PhD.

Zdravotnícke stredisko Nové Zámky Ambulancia VLD (všeobecný lekár pre dospelých)

Hyperurikémia je ochorenie, pre ktoré je charakteristická zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi človeka.

Ako sa prejavuje ochorenie hyperurikémia?

Ochorenie sa prejavuje najmä vo forme bolestivých kĺbových dnových záchvatov, známe tiež pod názvom podagra, ktorými aj v minulosti trpeli mnohé známe osobnosti. Všeobecne dobre známy je jej dedičný výskyt v rodine Habsburgovcov. Príčinou boli pravdepodobne nevhodné stravovacie návyky, časté prejedanie sa najmä rôznymi špecialitami (vnútornosti, mäso, alkohol, morské plody a iné), ktoré vyvolávajú nadmernú hladinu kyseliny močovej a následne kĺbové poškodenia.

Aká je úloha kyseliny močovej v organizme, resp. prečo a ako vzniká?

U človeka je kyselina močová konečným produktom látkovej výmeny tzv. purínových látok. Ich typickým zdrojom sú predovšetkým rôzne potraviny – morské živočíchy, divina, alkohol, niektoré pochutiny či isté druhy zeleniny a podobne. V dôsledku tejto poruchy látkovej výmeny sa zvyšuje hladina kyseliny močovej v krvi, následne prichádza ku vyzrážaniu kryštálikov kyseliny močovej a ich ukladaniu do kĺbov i mimo kĺbov, ktoré aktivuje zápalové imunitné poškodenie. Dna aj hyperurikémia sú považované za rizikové faktory cievnych ochorení, signály poruchy funkcie cievnej výstelky. Podmieňujú vznik všetkých cievnych, srdcovocievnych a mozgovo-cievnych poškodení, obličkových ochorení i tepnových ochorení končatín.

Aké sú optimálne hodnoty kyseliny močovej a za akých podmienok dochádza k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej?

Výskyt hyperurikémie v rôznych populáciách významne kolíše od 4% až do 40%,vzávislosti od rasových a geografických vplyvov. Na Slovensku výskyt dny v populácii predstavuje asi 1 % a hyperurikémie asi 5 %. V podmienkach SR je za aktuálnu fyziologickú hornú hranicu považovaná hodnota 416 μmol/l u mužov a 360 μmol/l u žien. Najčastejšie sa prvé príznaky hyperurikémie objavujú vo veku po 40-tke, čo súvisí so životným štýlom každého z nás (napr. strava, šport, alkohol).

Čo môže spôsobiť dlhodobo vysoká hladina kyseliny močovej môjmu telu?

Typickým prejavom hyperurikémie sú klinické prejavy dny, ktorá má rôzne štádiá. Hovoríme o zvýšenej hladine kyseliny močovej bez dny, tzv. asymptomatická hyperurikémia, akútnom dnovom kĺbovom zápale, intervale medzi akútnymi dnovými atakmi a chronickej dnavej artritíde – tofóznej. Sprievodným prejavom dny možu byť obličkové ochorenia – akútne poškodenie obličiek vyvolané náhlym vyzrážaním kryštálikov kyseliny močovej v obličkách, prípadne chronické poškodenie obličiek podmienené ukladaním kryštálikov kyseliny močovej v tkanive obličiek, ak je ochorenie dlhodobo neliečené. Rizikom komplikácií dny je i obličková kolika, vyvolaná vznikom obličkových kameňov. Často ňou trpí až 10 až 25% pacientov s dnou.

Prečo je dôležité liečiť asymptomatickú hyperurikémiu?

Problematika asymptomatickej hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močovej bez prejavov dny) vrátane liekmi vyvolanej hyperurikémie je najmä v súčasnosti veľmi aktuálna. Nie je len problémom pacientov s dnou, ale je nevyhnutné ju chápať v celom rozsahu dny, hyperurikémie a sprievodných chorôb. Považujeme ju za potvrdený a jeden z dôležitých rizikových faktorov vyvolávajúcich vznik srdcovocievnych ochorení, ako aj súčasťou metabolického syndrómu. Podmieňuje pokles schopnosti cievnej výstelky reagovať rozšírením a zlepšením prekrvenia na záťaž, zvýšenú zrážanlivosť krvi, oxidačný stres a vznik vysokého krvného tlaku. Dnešný sedavý životný štýl, nadbytok jedla a častá obezita posúva toto ochorenie aj k mladším vekovým skupinám. Zmenou životného štýlu, skorým záchytom ochorenia a dobrým manažmentom liečby je možné toto ochorenie dostať pod kontrolu.

Next article