Domovská stránka » Cesta pacienta » SILA PRÍRODY V KÚPEĽOCH LÚČKY
ADVERTORIAL

Poznanie, že príroda je najmocnejšia liečiteľka, využili ľudia už pred stáročiami v Kúpeľoch Lúčky. Ozdravné procesy, ktoré môžu pacienti a návštevníci kúpeľov zažiť, spočívajú nielen v sile liečivých prameňov, ktoré na tomto mieste vyvierajú, ale sú v nemalej miere ovplyvnené aj okolitou prírodou.


Zdravie z hôr

Okrem klasických aktivít, spojených s kúpeľnou liečbou samotnou, môžeme vďaka čarokrásnej prírode, ktorou sú Kúpele Lúčky obklopené, zažiť na vlastnej koži silu liptovskej prírody, ktorá odpradávna dáva ľuďom silu a zdravie. Počas každého ročného obdobia sa menia obrazy, ktoré majú klienti možnosť obdivovať počas prechádzok v okolí kúpeľov, ale aj pohľadom zo svojej izby v jednom z hotelov či kúpeľných domov.

Nadýchnuť sa vzduchu v Lúčanskej doline je také osviežujúce, ako dúšok liečivej vody z prameňa. Príroda je dar, veď aj samotné kúpele sú tu len vďaka nej. Práve liečivá voda, ktorá už mnohým pacientom prinavrátila zdravie, sa môže pochváliť mnohými prednosťami.

Kvalitné procedúry a bazénový svet s liečivou vodou

Termálne pramene v kúpeľoch využívané počas jednotlivých procedúr či v bazénoch sa používajú v nezmenenej a neriedenej podobe, presne tak, ako ich príroda vytvorila. Poznatky o týchto vodách sa stáročia zbierali a postupne sa im pridávali rôzne liečivé vlastnosti. Existuje mnoho legiend, ktoré hovoria o zázračných uzdraveniach pohybového aparátu, či ženských ochorení, pre ktoré sa tieto kúpele stali známe.

Dnes sa spektrum liečených chorôb zväčšuje a okrem spomínaného je v kúpeľoch možné liečiť nervové choroby, tráviace ústrojenstvo, netuberkulózne ochorenia dýchacích ciest a mnoho iného. Existujú dôkazy o účinkoch kúpeľných procesov pri problémoch s neplodnosťou a pri prevencii osteoporózy.

Liečebný pobyt Senior s 10% zľavou!

Moderné technológie vs. príroda

Klientom v Kúpeľoch Lúčky sa značne zlepšuje zdravotný stav hlavne po dlhších pobytoch, keď môžu vyskúšať procedúry šité na mieru ich zdravotnému stavu. Pod dohľadom odborníkov v Balneocentre sa využívajú moderné technológie spolu s liečivou silou prírody. Kúpele si tak udržujú popredné miesto v zozname špičkových kúpeľov na Slovensku. Okrem kúpeľných pacientov môžu všetky služby využívať aj príležitostní návštevníci AQUA-VITAL parku.

Pokoj a sila prírody prináša klientom, ktorí navštívia Kúpele Lúčky pri riešení svojich zdravotných problémov, aj tým, ktorí si chcú oddýchnuť od zhonu každodenného života, uzdravujúci zážitok. Okrem dobrého pocitu, že ste urobili niečo dobré pre seba, budete pociťovať zlepšenie zdravotného stavu. Doprajte svojmu telu a mysli relax v náručí hôr v Kúpeľoch Lúčky.

Ďalší článok
Domovská stránka » Cesta pacienta » SILA PRÍRODY V KÚPEĽOCH LÚČKY
Cesta pacienta

Pľúcna fibróza je ochorenie, ktoré spôsobuje nahradenie funkčných jemných mechúrikov pľúc väzivom alebo fibróznym tkanivom. Pľúca sa následne stávajú tuhšími, menej poddajnými, je väčší problém ich roztiahnuť a hrubšia stena spôsobuje aj problémy s výmenou kyslíka a kysličníka uhličitého medzi mechúrikmi a krvou.

MUDr. Elizabeth Záňová, PhD

reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH

prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie

Príčin, ktoré môžu túto fibrozitáciu pľúc alebo pľúcnu fibrózu spôsobiť, môže byť viacero. Známych je približne 200 takýchto príčin. Jedno z najčastejších ochorení, ktoré to spôsobuje, je idiopatická pľúcna fibróza. Idiopatická pritom znamená, že nevieme presne, čo ju spôsobuje.

„Idiopatická pľúcna fibróza má slovíčko idiopatická preto, lebo nevieme, prečo napríklad u 50-ročného nefajčiara zrazu vznikajú určité príznaky, ktoré sú charakteristické pre toto ochorenie. Nevieme, či je to genetikou, vplyvmi vonkajšieho prostredia, alebo je to niečo v genetickej informácii, čo toho človeka takýmto spôsobom hendikepuje,“ hovorí MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.
MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Pozor na vdychovanie škodlivín

Pľúcna fibróza môže vzniknúť aj pri dlhodobom vdychovaní škodlivín. Známe sú ochorenia z vdychovania uhlíkového prachu, kremičitého prachu alebo ťažkých kovov, ako sú chróm alebo napríklad azbest. Medzi škodliviny, ktoré vdychujeme a dostávajú sa do pľúc vzdušnou cestou, patria aj plesne, organický prach, prach z vtáčieho trusu a tiež rôzne baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal pľúc s následne hojenými jazvami, a často aj vírusy. Keďže cez pľúca preteká veľké množstvo krvi v organizme, niektoré látky sa dostávajú do pľúc krvou. Môžu to byť napríklad niektoré lieky. Alebo aj aktívne látky pri iných ochoreniach, ktoré sa dostávajú do pľúc a môžu tam spôsobiť problémy, poškodenie, zápal a následné hojenie jazvičkami. Medzi najčastejšie takéto ochorenia patria reumatologické a autoimunitné.

Pri akých ochoreniach hrozí vývoj pľúcnej fibrózy?

Čo sa týka samotného vývoja pľúcnej fibrózy v rámci reumatologických zápalových ochorení, tak jedno z nich je reumatoidná artritída, v rámci systémových ochorení spojiva je to najmä systémová skleróza. Ďalšími môžu byť vaskulitídy, dermatomyozitídy, polymyozitídy, Sjögrenov syndróm. Veľmi zriedkavo systémový lupus erythematosus.

„Ak myslíme na možné pľúcne postihnutie, tak sa u každého pacienta pri ambulantnom vyšetrení s reumatoidnou artritídou či systémovými ochorenia spojiva pýtame na možné ťažkosti s dýchaním – ako toleruje námahu, na ktoré poschodie vyjde, či nekašle, či nie je prítomný suchý dráždivý kašeľ, či nemá nejaký tlak na hrudníku, či je tam nejaká zmena … “ hovorí MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Ďalší článok