Skip to main content
Domovská stránka » Cesta pacienta » RAKOVINA PĽÚC: 5 DÔLEŽITÝCH OTÁZOK A ODPOVEDÍ
ADVERTORIAL

Rakovina pľúc, významné zhubné ochorenie na Slovensku, každoročne zaznamenáva približne 3000 nových prípadov, pričom viac ako 2000 ľudí tejto chorobe podľahne. V článku sa zamýšľame nad piatimi kľúčovými otázkami a odpoveďami, ktoré ponúkajú pohľad na túto závažnú tému.

1. Prečo prichádzajú pacienti k lekárovi neskoro?

Rakovina pľúc sa často objavuje bez bolestí a príznaky sa prejavia až v pokročilých štádiách. Doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc., expert v oblasti pľúcnych chorôb, upozorňuje na dôležitosť vyšetrenia dlhotrvajúceho kašľa alebo zmien v dýchaní.

2. Kto je typický pacient?

Hoci rakovina pľúc najčastejšie postihuje starších mužov a fajčiarov, ženy a nefajčiari nie sú imúnni voči tomuto ochoreniu. Rizikové faktory zahŕňajú znečistené ovzdušie, rodinnú anamnézu a iné pľúcne ochorenia, s cigaretami však spojenie zostáva najvýraznejšie.

3. Aké sú liečebné možnosti pre slovenských pacientov?

V skorých štádiách sa využíva chirurgická liečba, no pre pokročilé prípady sú nevyhnutné systémové prístupy, vrátane chemoterapie, imunoterapie a cielenej liečby. Na Slovensku však pacienti čelia obmedzenému prístupu k moderným onkologickým terapiám.

4. Prečo fajčiari nedokážu prestať?

Nikotín, zodpovedný za závislosť na tabaku, vytvára silnú závislosť, čo komplikuje snahu o odvykanie. Aj napriek tomu, že väčšina fajčiarov chce prestať, mnohí s diagnózou rakoviny pľúc naďalej fajčia.

5. Je možná budúcnosť bez dymu?

Svet už smeruje k bezdymovým alternatívam, ako je vapovanie alebo nahrievaný tabak. Tieto metódy ponúkajú nižšie riziko rakoviny v porovnaní s tradičným fajčením. Odborníci veria, že eliminácia toxického dymu by mohla pozitívne ovplyvniť štatistiky rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Dr. Peter Harper, svetová onkologická kapacita, podporuje túto myšlienku a zdôrazňuje potenciálny prínos pre zdravie v budúcnosti. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa angažuje v zlepšovaní dostupnosti inovatívnych liečob pre slovenských pacientov s rakovinou pľúc.

Pre viac informácií kontaktujte bezplatnú infolinku na čísle 0800 800 183.

Next article
Domovská stránka » Cesta pacienta » RAKOVINA PĽÚC: 5 DÔLEŽITÝCH OTÁZOK A ODPOVEDÍ
Cesta pacienta

Petra Dzvoníková nám poodhalila, ako príchod detí ovplyvnil jej život. Podelila sa s nami o skúsenosti s motiváciou k zdravému životnému štýlu, prístupu k prevencii ochorení, vplyvu ročných období na jedálniček a ponúkla nám recept na udržanie psychickej pohody v práci a doma.

PETRA DZVONÍKOVÁ

Influencerka

Čo sa zmení vo vašom živote s príchodom detí?

Ak je človek vedomý, tak rozhodne veľmi veľa. Prichádza motivácia žiť zdravšie, vedomejšie, viac premýšľať nad tým, čo a ako robíme, prečo to robíme. Ja osobne som si tiež začala viac vážiť svoj čas, svoju energiu a samu seba takú, aká som. No tiež som mala obrovskú motiváciu na sebe pracovať a mentálne sa posúvať ďalej.

Boli ste s manželom odjakživa rodinné typy?

Neviem to asi takto zhodnotiť. Ja som po deťoch a rodine zatúžila až v dobe, keď som spoznala svojho manžela. To bolo spúšťačom pocitu, že sa chcem usadiť, že by som chcela byť mamou a tvoriť s mojím mužom vlastnú rodinu. Predtým som nad deťmi a rodinou nepremýšľala.

Aký dôraz kladiete v zimnom období na prevenciu vašej rodiny proti sezónnym ochoreniam?

Myslím si, že ho kladieme celoročne najmä stravou, pri deťoch aj pohybom, tam to ide ľahšie ako u nás, rodičov, nebudeme si klamať, v tom máme sami medzery. V zime sa snažíme nepoľaviť, aj keď, samozrejme, napríklad čo sa týka ovocia a zeleniny, tie máme v tomto ročnom období najmä kupované a nie domáce. Ak treba, dopĺňame vitamíny pomocou doplnkov stravy. 

Upravujete jedálniček rodiny na základe ročných období?

Asi nie úplne vedome, skôr tak prirodzene podľa toho, čo nám a našej rodine rastie na záhrade, alebo čo je dostupné v obchodoch. Samozrejme, keď je teplo, človek nemá až taký apetít a lákajú ho skôr studené jedlá, naopak, v zime milujeme teplé polievky a varíme viac ako v lete.

Máte nejaký recept, ako zostať v psychickej pohode v práci a doma?

Aktuálne by som sama nejaký potrebovala, keďže cítim, že som už bola aj v lepšej psychickej pohode, než v akej aktuálne som. Myslím, že to môže byť tým, že sa snažím v poslednej dobe napĺňať potreby všetkých okolo seba, len nie tie svoje… Takže môj recept, ktorým viem poradiť všetkým okolo seba, okrem seba samej: Počúvajte seba a svoje potreby, zvažujte, do čoho a koho chcete investovať svoj čas a svoju energiu, cvičte, dbajte na vyvážený jedálniček, oddychujte a robte veci, ktoré vám robia radosť. Myslite na ostatných, ale až vtedy, keď ste v pohode vy sami.

Next article