Domovská stránka » Cesta pacienta » ROZPOZNAJTE VČAS PRÍZNAKY PĽÚCNEJ FIBRÓZY
Cesta pacienta

ROZPOZNAJTE VČAS PRÍZNAKY PĽÚCNEJ FIBRÓZY

V spolupráci s:
V spolupráci s:

Pľúcna fibróza je ochorenie, ktoré spôsobuje nahradenie funkčných jemných mechúrikov pľúc väzivom alebo fibróznym tkanivom. Pľúca sa následne stávajú tuhšími, menej poddajnými, je väčší problém ich roztiahnuť a hrubšia stena spôsobuje aj problémy s výmenou kyslíka a kysličníka uhličitého medzi mechúrikmi a krvou.

MUDr. Elizabeth Záňová, PhD

reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH

prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie

Príčin, ktoré môžu túto fibrozitáciu pľúc alebo pľúcnu fibrózu spôsobiť, môže byť viacero. Známych je približne 200 takýchto príčin. Jedno z najčastejších ochorení, ktoré to spôsobuje, je idiopatická pľúcna fibróza. Idiopatická pritom znamená, že nevieme presne, čo ju spôsobuje.

„Idiopatická pľúcna fibróza má slovíčko idiopatická preto, lebo nevieme, prečo napríklad u 50-ročného nefajčiara zrazu vznikajú určité príznaky, ktoré sú charakteristické pre toto ochorenie. Nevieme, či je to genetikou, vplyvmi vonkajšieho prostredia, alebo je to niečo v genetickej informácii, čo toho človeka takýmto spôsobom hendikepuje,“ hovorí MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.
MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Pozor na vdychovanie škodlivín

Pľúcna fibróza môže vzniknúť aj pri dlhodobom vdychovaní škodlivín. Známe sú ochorenia z vdychovania uhlíkového prachu, kremičitého prachu alebo ťažkých kovov, ako sú chróm alebo napríklad azbest. Medzi škodliviny, ktoré vdychujeme a dostávajú sa do pľúc vzdušnou cestou, patria aj plesne, organický prach, prach z vtáčieho trusu a tiež rôzne baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal pľúc s následne hojenými jazvami, a často aj vírusy. Keďže cez pľúca preteká veľké množstvo krvi v organizme, niektoré látky sa dostávajú do pľúc krvou. Môžu to byť napríklad niektoré lieky. Alebo aj aktívne látky pri iných ochoreniach, ktoré sa dostávajú do pľúc a môžu tam spôsobiť problémy, poškodenie, zápal a následné hojenie jazvičkami. Medzi najčastejšie takéto ochorenia patria reumatologické a autoimunitné.

Pri akých ochoreniach hrozí vývoj pľúcnej fibrózy?

Čo sa týka samotného vývoja pľúcnej fibrózy v rámci reumatologických zápalových ochorení, tak jedno z nich je reumatoidná artritída, v rámci systémových ochorení spojiva je to najmä systémová skleróza. Ďalšími môžu byť vaskulitídy, dermatomyozitídy, polymyozitídy, Sjögrenov syndróm. Veľmi zriedkavo systémový lupus erythematosus.

„Ak myslíme na možné pľúcne postihnutie, tak sa u každého pacienta pri ambulantnom vyšetrení s reumatoidnou artritídou či systémovými ochorenia spojiva pýtame na možné ťažkosti s dýchaním – ako toleruje námahu, na ktoré poschodie vyjde, či nekašle, či nie je prítomný suchý dráždivý kašeľ, či nemá nejaký tlak na hrudníku, či je tam nejaká zmena … “ hovorí MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Ďalší článok
Domovská stránka » Cesta pacienta » ROZPOZNAJTE VČAS PRÍZNAKY PĽÚCNEJ FIBRÓZY
Cesta pacienta

PETRA DZVONÍKOVÁ: NAČÚVAJTE SVOJIM POTREBÁM

Petra Dzvoníková nám poodhalila, ako príchod detí ovplyvnil jej život. Podelila sa s nami o skúsenosti s motiváciou k zdravému životnému štýlu, prístupu k prevencii ochorení, vplyvu ročných období na jedálniček a ponúkla nám recept na udržanie psychickej pohody v práci a doma.

PETRA DZVONÍKOVÁ

Influencerka

Čo sa zmení vo vašom živote s príchodom detí?

Ak je človek vedomý, tak rozhodne veľmi veľa. Prichádza motivácia žiť zdravšie, vedomejšie, viac premýšľať nad tým, čo a ako robíme, prečo to robíme. Ja osobne som si tiež začala viac vážiť svoj čas, svoju energiu a samu seba takú, aká som. No tiež som mala obrovskú motiváciu na sebe pracovať a mentálne sa posúvať ďalej.

Boli ste s manželom odjakživa rodinné typy?

Neviem to asi takto zhodnotiť. Ja som po deťoch a rodine zatúžila až v dobe, keď som spoznala svojho manžela. To bolo spúšťačom pocitu, že sa chcem usadiť, že by som chcela byť mamou a tvoriť s mojím mužom vlastnú rodinu. Predtým som nad deťmi a rodinou nepremýšľala.

Aký dôraz kladiete v zimnom období na prevenciu vašej rodiny proti sezónnym ochoreniam?

Myslím si, že ho kladieme celoročne najmä stravou, pri deťoch aj pohybom, tam to ide ľahšie ako u nás, rodičov, nebudeme si klamať, v tom máme sami medzery. V zime sa snažíme nepoľaviť, aj keď, samozrejme, napríklad čo sa týka ovocia a zeleniny, tie máme v tomto ročnom období najmä kupované a nie domáce. Ak treba, dopĺňame vitamíny pomocou doplnkov stravy. 

Upravujete jedálniček rodiny na základe ročných období?

Asi nie úplne vedome, skôr tak prirodzene podľa toho, čo nám a našej rodine rastie na záhrade, alebo čo je dostupné v obchodoch. Samozrejme, keď je teplo, človek nemá až taký apetít a lákajú ho skôr studené jedlá, naopak, v zime milujeme teplé polievky a varíme viac ako v lete.

Máte nejaký recept, ako zostať v psychickej pohode v práci a doma?

Aktuálne by som sama nejaký potrebovala, keďže cítim, že som už bola aj v lepšej psychickej pohode, než v akej aktuálne som. Myslím, že to môže byť tým, že sa snažím v poslednej dobe napĺňať potreby všetkých okolo seba, len nie tie svoje… Takže môj recept, ktorým viem poradiť všetkým okolo seba, okrem seba samej: Počúvajte seba a svoje potreby, zvažujte, do čoho a koho chcete investovať svoj čas a svoju energiu, cvičte, dbajte na vyvážený jedálniček, oddychujte a robte veci, ktoré vám robia radosť. Myslite na ostatných, ale až vtedy, keď ste v pohode vy sami.

Ďalší článok