Skip to main content
Domovská stránka » Cesta pacienta » PETRA DZVONÍKOVÁ: NAČÚVAJTE SVOJIM POTREBÁM
Cesta pacienta

PETRA DZVONÍKOVÁ: NAČÚVAJTE SVOJIM POTREBÁM

FOTO: archív PD

Petra Dzvoníková nám poodhalila, ako príchod detí ovplyvnil jej život. Podelila sa s nami o skúsenosti s motiváciou k zdravému životnému štýlu, prístupu k prevencii ochorení, vplyvu ročných období na jedálniček a ponúkla nám recept na udržanie psychickej pohody v práci a doma.

PETRA DZVONÍKOVÁ

Influencerka

Čo sa zmení vo vašom živote s príchodom detí?

Ak je človek vedomý, tak rozhodne veľmi veľa. Prichádza motivácia žiť zdravšie, vedomejšie, viac premýšľať nad tým, čo a ako robíme, prečo to robíme. Ja osobne som si tiež začala viac vážiť svoj čas, svoju energiu a samu seba takú, aká som. No tiež som mala obrovskú motiváciu na sebe pracovať a mentálne sa posúvať ďalej.

Boli ste s manželom odjakživa rodinné typy?

Neviem to asi takto zhodnotiť. Ja som po deťoch a rodine zatúžila až v dobe, keď som spoznala svojho manžela. To bolo spúšťačom pocitu, že sa chcem usadiť, že by som chcela byť mamou a tvoriť s mojím mužom vlastnú rodinu. Predtým som nad deťmi a rodinou nepremýšľala.

Aký dôraz kladiete v zimnom období na prevenciu vašej rodiny proti sezónnym ochoreniam?

Myslím si, že ho kladieme celoročne najmä stravou, pri deťoch aj pohybom, tam to ide ľahšie ako u nás, rodičov, nebudeme si klamať, v tom máme sami medzery. V zime sa snažíme nepoľaviť, aj keď, samozrejme, napríklad čo sa týka ovocia a zeleniny, tie máme v tomto ročnom období najmä kupované a nie domáce. Ak treba, dopĺňame vitamíny pomocou doplnkov stravy. 

Upravujete jedálniček rodiny na základe ročných období?

Asi nie úplne vedome, skôr tak prirodzene podľa toho, čo nám a našej rodine rastie na záhrade, alebo čo je dostupné v obchodoch. Samozrejme, keď je teplo, človek nemá až taký apetít a lákajú ho skôr studené jedlá, naopak, v zime milujeme teplé polievky a varíme viac ako v lete.

Máte nejaký recept, ako zostať v psychickej pohode v práci a doma?

Aktuálne by som sama nejaký potrebovala, keďže cítim, že som už bola aj v lepšej psychickej pohode, než v akej aktuálne som. Myslím, že to môže byť tým, že sa snažím v poslednej dobe napĺňať potreby všetkých okolo seba, len nie tie svoje… Takže môj recept, ktorým viem poradiť všetkým okolo seba, okrem seba samej: Počúvajte seba a svoje potreby, zvažujte, do čoho a koho chcete investovať svoj čas a svoju energiu, cvičte, dbajte na vyvážený jedálniček, oddychujte a robte veci, ktoré vám robia radosť. Myslite na ostatných, ale až vtedy, keď ste v pohode vy sami.

Next article
Domovská stránka » Cesta pacienta » PETRA DZVONÍKOVÁ: NAČÚVAJTE SVOJIM POTREBÁM
Cesta pacienta

ROZPOZNAJTE VČAS PRÍZNAKY PĽÚCNEJ FIBRÓZY

Pľúcna fibróza je ochorenie, ktoré spôsobuje nahradenie funkčných jemných mechúrikov pľúc väzivom alebo fibróznym tkanivom. Pľúca sa následne stávajú tuhšími, menej poddajnými, je väčší problém ich roztiahnuť a hrubšia stena spôsobuje aj problémy s výmenou kyslíka a kysličníka uhličitého medzi mechúrikmi a krvou.

MUDr. Elizabeth Záňová, PhD

reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH

prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie

Príčin, ktoré môžu túto fibrozitáciu pľúc alebo pľúcnu fibrózu spôsobiť, môže byť viacero. Známych je približne 200 takýchto príčin. Jedno z najčastejších ochorení, ktoré to spôsobuje, je idiopatická pľúcna fibróza. Idiopatická pritom znamená, že nevieme presne, čo ju spôsobuje.

„Idiopatická pľúcna fibróza má slovíčko idiopatická preto, lebo nevieme, prečo napríklad u 50-ročného nefajčiara zrazu vznikajú určité príznaky, ktoré sú charakteristické pre toto ochorenie. Nevieme, či je to genetikou, vplyvmi vonkajšieho prostredia, alebo je to niečo v genetickej informácii, čo toho človeka takýmto spôsobom hendikepuje,“ hovorí MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.
MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Pozor na vdychovanie škodlivín

Pľúcna fibróza môže vzniknúť aj pri dlhodobom vdychovaní škodlivín. Známe sú ochorenia z vdychovania uhlíkového prachu, kremičitého prachu alebo ťažkých kovov, ako sú chróm alebo napríklad azbest. Medzi škodliviny, ktoré vdychujeme a dostávajú sa do pľúc vzdušnou cestou, patria aj plesne, organický prach, prach z vtáčieho trusu a tiež rôzne baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal pľúc s následne hojenými jazvami, a často aj vírusy. Keďže cez pľúca preteká veľké množstvo krvi v organizme, niektoré látky sa dostávajú do pľúc krvou. Môžu to byť napríklad niektoré lieky. Alebo aj aktívne látky pri iných ochoreniach, ktoré sa dostávajú do pľúc a môžu tam spôsobiť problémy, poškodenie, zápal a následné hojenie jazvičkami. Medzi najčastejšie takéto ochorenia patria reumatologické a autoimunitné.

Pri akých ochoreniach hrozí vývoj pľúcnej fibrózy?

Čo sa týka samotného vývoja pľúcnej fibrózy v rámci reumatologických zápalových ochorení, tak jedno z nich je reumatoidná artritída, v rámci systémových ochorení spojiva je to najmä systémová skleróza. Ďalšími môžu byť vaskulitídy, dermatomyozitídy, polymyozitídy, Sjögrenov syndróm. Veľmi zriedkavo systémový lupus erythematosus.

„Ak myslíme na možné pľúcne postihnutie, tak sa u každého pacienta pri ambulantnom vyšetrení s reumatoidnou artritídou či systémovými ochorenia spojiva pýtame na možné ťažkosti s dýchaním – ako toleruje námahu, na ktoré poschodie vyjde, či nekašle, či nie je prítomný suchý dráždivý kašeľ, či nemá nejaký tlak na hrudníku, či je tam nejaká zmena … “ hovorí MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Next article