Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU
Bojujeme proti rakovine

ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU

V dnešnom rozhovore so známou slovenskou moderátorkou a tvárou projektu AVON za zdravé prsia Zlaticou Puškárovou sa dozviete, prečo je podľa nej dôležité chodiť na preventívne prehliadky a ako sa v mladom veku vysporiadala s podozrením na onkologické ochorenie.Zlaticu Puškárovú poznáme z večerného spravodajstva alebo z politických debát. V rozhovore rozpráva o tom, čo ju prinútilo k dodržiavaniu preventívnych prehliadok a prečo je pro ňu AVON za zdravé prsia vzácny projekt.

Chodíte poctivo na preventívne prehliadky? K akému lekárovi najčastejšie?

Ja osobne som veľký fanúšik preventívnej medicíny. Určite je príjemnejšie byť v nemocnici ako klient a nie ako pacient. Ľudia si niekedy neuvedomujú, že mnohé choroby sa skorým odhalením dajú úspešne liečiť. Paradoxné na tom celom je, že vždy si dokážeme nájsť čas na pravidelnú návštevu kaderníka, no zdravotné kontroly odkladáme jedna radosť. Slovenské zdravotníctvo je často kritizované, ale podľa mňa ponúka okrem špičkovej liečby a vynikajúcich lekárov aj skvelú možnosť preventívnych prehliadok. V zahraničí by sme za takéto vyšetrenia platili obrovské sumy. Ja určite nikdy nevynechávam pravidelné gynekologické vyšetrenia, a to konkrétne kontrolu krčka maternice a prsníkov.

Už roky ste tvárou projektu AVON za zdravé prsia. Čo vás k tomu priviedlo?

Je to vzácny a pre mňa srdcový projekt, ktorý za roky pôsobenia dodal síl mnohým ženám s onkologickým ochorením. Rakovina prsníkov bola vždy tabu, takže ženy sa tejto téme vyhýbali a k lekárom chodili neskoro. Práve preto tento projekt vznikol. Tým, že o tejto téme otvorene a solidárne hovoríme, podporujeme nielen ženy, ktoré s rakovinou bojujú, ale motivujeme aj tie ostatné k tomu, aby chodili na preventívne prehliadky. Ak tu chceme byť pre naše deti čo najdlhšie a sprevádzať ich životom, musíme sa starať aj o svoje zdravie.

V minulosti vám nesprávne diagnostikovali rakovinu žalúdka. Čo sa vtedy udialo?

Asi dva mesiace pred mojou stužkovou som dostala silné bolesti žalúdka. Rodičia ma zobrali do nemocnice, kde mi robili rôzne vyšetrenia. Nikdy nezabudnem, ako po týždni prišla mamina domov s plačom. Mala som vraj počiatočnú rakovinu žalúdka a v krátkom čase som mala ísť na operáciu. Náš rodinný známy však navrhol urobiť pre istotu opakované vyšetrenia, dokonca až v Prahe. Našťastie sa nakoniec onkologická diagnóza nepotvrdila. Po ceste z Prahy sme boli všetci takí nadšení z výsledkov, že mi tam rodičia kúpili  vysnívané šaty na stužkovú, ktorú som nakoniec zdravá aj odmoderovala.

Máte skúsenosť z vášho okolia s onkologickým ochorením?

Mojej najbližšej rodine sa našťastie onkologické ochorenia zatiaľ vyhýbajú a som za to nesmierne vďačná.

Je niečo, čo by ste odkázali ľuďom, ktorí s rakovinou zápasia?

Nech je to akokoľvek náročné, prosím, nevzdávajte sa. Aj v tých najťažších chvíľach vám stále zostáva nádej.

Zlatica Puškárová
slovenská novinárka, moderátorka a tvár projektu AVON za zdravé prsia

Next article
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU
Bojujeme proti rakovine

LIGA PROTI RAKOVINE POMÁHA NA RÔZNYCH ÚROVNIACH

Mgr. KATARÍNA KLINCOVÁ

onkopsychologička
programová manažérka Ligy proti rakovine

Diagnóza rakoviny prináša do života rapídnu zmenu vo všetkých oblastiach. Zasahuje nielen telesný stav pacienta, ale aj jeho psychickú a sociálnu rovinu.

Na psychickej rovine sa u človeka, ktorého toto ochorenie zasiahlo, môže odohrávať zmes intenzívnych emócií. Či už je to šok, hnev, depresia, stres,
v niektorých prípadoch aj traumatizácia. Ide o náročnú situáciu, ktorá zasahuje celú rodinu či blízke okolie pacienta a prináša so sebou aj dôsledky v sociálnej sfére. Človeku sa náhle zmení režim dňa, situácia v zamestnaní, v rodine, liečba ovplyvní finančnú oblasť. Často môžu nastať komplikované prípady, kedy štandardná liečba nestačí a človek je nútený hľadať iné možnosti.

Toto všetko sú problémy, pri ktorých je najvhodnejším riešením vyhľadať možnosti psychosociálnej pomoci. Jednou z nich je pomoc onkopsychológa, ktorý môže pacientovi pomôcť nájsť vnútorné zdroje na zvládnutie ochorenia a zmien, ktoré so sebou prináša, alebo ho naučiť zvládať stres a úzkosť s tým spojené. Liga proti rakovine už 11 rokov zabezpečuje činnosť onkopsychológov vo väčšine onkologických oddelení slovenských nemocníc, kde sú súčasťou odborného tímu, príp. poskytujú svoje služby vo vlastných priestoroch. Títo odborníci sú nápomocní nielen pacientom, ale celej ich rodine, a to poskytovaním individuálnych či skupinových sedení. Ich služby sú bezplatné, hradené Ligou proti rakovine.

Vo vyspelých krajinách je psychosociálna pomoc už štandardnou súčasťou liečby, na Slovensku je žiadať o takúto pomoc stále čiastočne tabuizovaná a spojená s pocitmi hanby. Ľudia sa zdráhajú vyhľadať psychológa.

Účinnou pomocou v prípade sociálnych problémov je možnosť vyhľadať sociálnych poradcov či právnikov. Títo vedia byť nápomocní v zorientovaní sa v možnostiach sociálnej pomoci, či už ide o finančné príspevky, invalidný dôchodok, alebo aj žiadanie o schválenie inovatívnej liečby. V týchto prípadoch ponúka Liga proti rakovine možnosť kontaktovať odborníkov na bezplatnej linke Onkoporadňa, kde ponúkajú svoje odborné rady nielen v rámci sociálno-právneho poradenstva pre onkologických pacientov a ich blízkych.

Hoci v iných vyspelých krajinách je psychosociálna pomoc už štandardnou súčasťou liečby, na Slovensku je žiadať o takúto pomoc stále čiastočne tabuizovaná a spojená s pocitmi hanby. Ľudia sa zdráhajú vyhľadať psychológa a v mnohých prípadoch čakajú na vyhrotenie situácie, čomu by sa ľahko dalo predísť. My v Lige proti rakovine vidíme mnohé príbehy, kde sa ľuďom výrazne pomohlo, či už išlo o psychickú alebo sociálnu stránku. Takáto pomoc je však vhodná aj pri iných diagnózach. Preto veríme, že aj vďaka osvete o tejto téme, bude možné pomôcť mnohým ďalším ľuďom zniesť ich náročnú situáciu.

Next article