Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU
Bojujeme proti rakovine

ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU

V dnešnom rozhovore so známou slovenskou moderátorkou a tvárou projektu AVON za zdravé prsia Zlaticou Puškárovou sa dozviete, prečo je podľa nej dôležité chodiť na preventívne prehliadky a ako sa v mladom veku vysporiadala s podozrením na onkologické ochorenie.Zlaticu Puškárovú poznáme z večerného spravodajstva alebo z politických debát. V rozhovore rozpráva o tom, čo ju prinútilo k dodržiavaniu preventívnych prehliadok a prečo je pro ňu AVON za zdravé prsia vzácny projekt.

Chodíte poctivo na preventívne prehliadky? K akému lekárovi najčastejšie?

Ja osobne som veľký fanúšik preventívnej medicíny. Určite je príjemnejšie byť v nemocnici ako klient a nie ako pacient. Ľudia si niekedy neuvedomujú, že mnohé choroby sa skorým odhalením dajú úspešne liečiť. Paradoxné na tom celom je, že vždy si dokážeme nájsť čas na pravidelnú návštevu kaderníka, no zdravotné kontroly odkladáme jedna radosť. Slovenské zdravotníctvo je často kritizované, ale podľa mňa ponúka okrem špičkovej liečby a vynikajúcich lekárov aj skvelú možnosť preventívnych prehliadok. V zahraničí by sme za takéto vyšetrenia platili obrovské sumy. Ja určite nikdy nevynechávam pravidelné gynekologické vyšetrenia, a to konkrétne kontrolu krčka maternice a prsníkov.

Už roky ste tvárou projektu AVON za zdravé prsia. Čo vás k tomu priviedlo?

Je to vzácny a pre mňa srdcový projekt, ktorý za roky pôsobenia dodal síl mnohým ženám s onkologickým ochorením. Rakovina prsníkov bola vždy tabu, takže ženy sa tejto téme vyhýbali a k lekárom chodili neskoro. Práve preto tento projekt vznikol. Tým, že o tejto téme otvorene a solidárne hovoríme, podporujeme nielen ženy, ktoré s rakovinou bojujú, ale motivujeme aj tie ostatné k tomu, aby chodili na preventívne prehliadky. Ak tu chceme byť pre naše deti čo najdlhšie a sprevádzať ich životom, musíme sa starať aj o svoje zdravie.

V minulosti vám nesprávne diagnostikovali rakovinu žalúdka. Čo sa vtedy udialo?

Asi dva mesiace pred mojou stužkovou som dostala silné bolesti žalúdka. Rodičia ma zobrali do nemocnice, kde mi robili rôzne vyšetrenia. Nikdy nezabudnem, ako po týždni prišla mamina domov s plačom. Mala som vraj počiatočnú rakovinu žalúdka a v krátkom čase som mala ísť na operáciu. Náš rodinný známy však navrhol urobiť pre istotu opakované vyšetrenia, dokonca až v Prahe. Našťastie sa nakoniec onkologická diagnóza nepotvrdila. Po ceste z Prahy sme boli všetci takí nadšení z výsledkov, že mi tam rodičia kúpili  vysnívané šaty na stužkovú, ktorú som nakoniec zdravá aj odmoderovala.

Máte skúsenosť z vášho okolia s onkologickým ochorením?

Mojej najbližšej rodine sa našťastie onkologické ochorenia zatiaľ vyhýbajú a som za to nesmierne vďačná.

Je niečo, čo by ste odkázali ľuďom, ktorí s rakovinou zápasia?

Nech je to akokoľvek náročné, prosím, nevzdávajte sa. Aj v tých najťažších chvíľach vám stále zostáva nádej.

Zlatica Puškárová
slovenská novinárka, moderátorka a tvár projektu AVON za zdravé prsia

Next article
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU
ADVERTORIAL

STOP RAKOVINE! PREVENTÍVKA VÁM MÔŽE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT

Pandémia zasiahla to najcennejšie, čo máme, a to zdravie. A hoci obrátila naše životy hore nohami, koronavírus nie je to najhoršie, čo nás môže postihnúť. Najväčším strašiakom Slovákov totiž zostáva rakovina, ktorá patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia v spoločnosti. 

Čísla by pritom mohli byť oveľa pozitívnejšie, ak by sme dali na radu lekárov a dbali viac na prevenciu.

Ako predísť rakovine?

Slovákov v súčasnej dobe najčastejšie trápi rakovina hrubého čreva, u žien je to aj rakovina prsníka či rakovina krčka maternice, u mužov zas rakovina prostaty. Všetky tieto ochorenia sa pritom dajú včas odhaliť už v raných štádiách prostredníctvom vyšetrení, ktoré síce nie sú povinné, no dokážu vám zachrániť život.

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Častejšie ním trpia muži než ženy. Za rizikový sa považuje predovšetkým 50. rok života, kedy sa odporúča, aby pacient absolvoval preventívne vyšetrenie. Odhaliť rakovinu môže test na skryté krvácanie v stolici, no v praxi sa odporúča skôr kolonoskopia, ktorá je oveľa presnejšia.

Vplyv na toto ochorenie majú najmä genetické predispozície, no v neposlednom rade aj nesprávna životospráva. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa konzumácii spracovaného mäsa –  konzervovaného, soleného, údeného a najmä červenému mäsu. Vyvarovať by ste sa mali aj alkoholu či fajčeniu. Naopak, strava bohatá na zeleninu, vlákninu a vitamíny vášmu tráveniu veľmi prospeje.

Rakovina prostaty

Často sa v noci vykrádate do kúpeľne? Pociťujete pri močení bolesť či nepríjemné pálenie? Alebo vás bolia dokonca kríže či stehná? Ak ste muž, mali by ste spozornieť, lebo za týmito problémami sa môže skrývať rakovina prostaty.

Stačí pravidelne navštevovať svojho urológa, ktorý vám vyšetrí hladinu PSA, čím sa dá včas odhaliť rakovina prostaty.

Presná príčina tohto ochorenia zatiaľ nie je známa, no najčastejšie sa spája so zlým stravovaním, hormonálnymi zmenami či genetickými predispozíciami. Aj v tomto prípade tak treba dbať na správne stravovacie návyky či udržiavanie si optimálnej hmotnosti, no pomôcť môže aj obmedzenie či absolútne vylúčenie alkoholických nápojov zo života.

Rakovina krčka maternice

Alfou a omegou je klasická gynekologická prehliadka, počas ktorej vám lekár spraví cytológiu. Toto vyšetrenie je priam kľúčové, pretože môže včas odhaliť rakovinu krčka maternice.

A čo je príčinou tohto krutého zabijaka? Je to vírus HPV – jediný pôvodca zhubného nádoru, ktorý súčasná medicína pozná a proti ktorému sa vie aj účinne brániť. Svetielkom nádeje je totiž očkovanie proti rakovine krčka maternice, ktoré poisťovne preplácajú dievčatám vo veku 12 rokov. Všetky mamy by tak mali spozornieť a zvážiť, či včas poskytnú svojim dcéram ochranu pred týmto nebezpečným ochorením.

Rakovina prsníkov

Rakovinu v nich môže vyvolať nesprávna životospráva, neskoré tehotenstvo, rôzne hormonálne vplyvy a množstvo ďalších faktorov, medzi ktoré určite patrí aj stres. Ročne na Slovensku pribudne až dvetisíc žien s týmto ochorením, no ročne naň aj dvetisíc žien zomrie. 

Tomuto ochoreniu sa dá predísť či ho aspoň včas podchytiť prostredníctvom samovyšetrenia. Žena by si mala bruškami prstov prekontrolovať prsníky, a to ideálne na tretí až štvrtý deň po skončení menštruácie. Ak si však nahmatáte nejakú hrčku, netreba hneď panikáriť, lebo „nezrovnalosti“ nemusia hneď znamenať to najhoršie. Určite však treba spozornieť a vyhľadať svojho ženského lekára, ktorý vás pošle na sonografiu či mamografiu. 

Next article