Domovská stránka » ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU
Bojujeme proti rakovine

ZLATICA PUŠKÁROVÁ: RAKOVINA PRSNÍKOV BY NEMALA BYŤ TABU

V dnešnom rozhovore so známou slovenskou moderátorkou a tvárou projektu AVON za zdravé prsia Zlaticou Puškárovou sa dozviete, prečo je podľa nej dôležité chodiť na preventívne prehliadky a ako sa v mladom veku vysporiadala s podozrením na onkologické ochorenie.Zlaticu Puškárovú poznáme z večerného spravodajstva alebo z politických debát. V rozhovore rozpráva o tom, čo ju prinútilo k dodržiavaniu preventívnych prehliadok a prečo je pro ňu AVON za zdravé prsia vzácny projekt.

Chodíte poctivo na preventívne prehliadky? K akému lekárovi najčastejšie?

Ja osobne som veľký fanúšik preventívnej medicíny. Určite je príjemnejšie byť v nemocnici ako klient a nie ako pacient. Ľudia si niekedy neuvedomujú, že mnohé choroby sa skorým odhalením dajú úspešne liečiť. Paradoxné na tom celom je, že vždy si dokážeme nájsť čas na pravidelnú návštevu kaderníka, no zdravotné kontroly odkladáme jedna radosť. Slovenské zdravotníctvo je často kritizované, ale podľa mňa ponúka okrem špičkovej liečby a vynikajúcich lekárov aj skvelú možnosť preventívnych prehliadok. V zahraničí by sme za takéto vyšetrenia platili obrovské sumy. Ja určite nikdy nevynechávam pravidelné gynekologické vyšetrenia, a to konkrétne kontrolu krčka maternice a prsníkov.

Už roky ste tvárou projektu AVON za zdravé prsia. Čo vás k tomu priviedlo?

Je to vzácny a pre mňa srdcový projekt, ktorý za roky pôsobenia dodal síl mnohým ženám s onkologickým ochorením. Rakovina prsníkov bola vždy tabu, takže ženy sa tejto téme vyhýbali a k lekárom chodili neskoro. Práve preto tento projekt vznikol. Tým, že o tejto téme otvorene a solidárne hovoríme, podporujeme nielen ženy, ktoré s rakovinou bojujú, ale motivujeme aj tie ostatné k tomu, aby chodili na preventívne prehliadky. Ak tu chceme byť pre naše deti čo najdlhšie a sprevádzať ich životom, musíme sa starať aj o svoje zdravie.

V minulosti vám nesprávne diagnostikovali rakovinu žalúdka. Čo sa vtedy udialo?

Asi dva mesiace pred mojou stužkovou som dostala silné bolesti žalúdka. Rodičia ma zobrali do nemocnice, kde mi robili rôzne vyšetrenia. Nikdy nezabudnem, ako po týždni prišla mamina domov s plačom. Mala som vraj počiatočnú rakovinu žalúdka a v krátkom čase som mala ísť na operáciu. Náš rodinný známy však navrhol urobiť pre istotu opakované vyšetrenia, dokonca až v Prahe. Našťastie sa nakoniec onkologická diagnóza nepotvrdila. Po ceste z Prahy sme boli všetci takí nadšení z výsledkov, že mi tam rodičia kúpili  vysnívané šaty na stužkovú, ktorú som nakoniec zdravá aj odmoderovala.

Máte skúsenosť z vášho okolia s onkologickým ochorením?

Mojej najbližšej rodine sa našťastie onkologické ochorenia zatiaľ vyhýbajú a som za to nesmierne vďačná.

Je niečo, čo by ste odkázali ľuďom, ktorí s rakovinou zápasia?

Nech je to akokoľvek náročné, prosím, nevzdávajte sa. Aj v tých najťažších chvíľach vám stále zostáva nádej.

Zlatica Puškárová
slovenská novinárka, moderátorka a tvár projektu AVON za zdravé prsia

Ďalší článok