Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » PRI KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME JE DÔLEŽITÝ INDIVIDUÁLNY LIEČEBNÝ PRÍSTUP
Bojujeme proti rakovine

PRI KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME JE DÔLEŽITÝ INDIVIDUÁLNY LIEČEBNÝ PRÍSTUP

Zdroj: Adobe Stock

Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka sa nazýva spoločným pojmom kolorektálny karcinóm. Patrí k veľmi častým nádorovým ochoreniam na celom svete. O výskyte, spôsobe diagnostiky a liečby v rôznych štádiách sme sa rozprávali s MUDr. Michaelou Miškovičovou, PhD.

MUDr. Michaela Miškovičová, PhD.

prednostka Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice Nitra

Kolorektálny karcinóm (KRK) patrí celosvetovo medzi zhubné nádory s vysokou incidenciou (počet novodiagnostikovaných prípadov/ 100-tisíc obyvateľov/rok), predstavuje asi 10 % všetkých nádorov. KRK v podstatnej miere postihuje pacientov v produktívnom veku. Približne 18 % všetkých postihnutých je mladších ako 60 rokov. Prudký nárast incidencie tohto ochorenia sa začína už po 45. roku života. U mužov je incidencia i mortalita na KRK vyššia ako u žien. Nádory kolorekta sú stále častejšie diagnostikované ako ďalší primárny novotvar u pacientov, ktorí už mali diagnostikované iné nádorové ochorenie (asi u 1 z 5 pacientov).

KRK predstavuje rôznorodé ochorenie, ktorého jednotlivé podtypy sa prejavujú odlišným biologickým správaním a inou odpoveďou na liečbu, či už ide o liečbu chirurgickú, chemoterapiu, rádioterapiu, cielenú liečbu alebo imunoterapiu. Zvoliť individuálne optimálny liečebný postup je pre celkové prežitie pacienta i kvalitu jeho života zásadné. Chirurgická liečba je vo väčšine prípadov KRK stále jedinou liečebnou modalitou, ktorá môže dať pacientovi nádej na uzdravenie.

Zdroj: Adobe Stock

K terapii metastatického štádia KRK máme k dispozícii rôzne možnosti onkologickej liečby. Základom je chemoterapia, ktorá sa kombinuje s cielenou liečbou na základe charakteristických vlastností nádoru. Liečba metastatického ochorenia zaznamenáva výrazné zlepšenie prežívania pacientov, a to vďaka účinnosti kombinovanej terapie a možnosti nasadenia ďalších „línií“. Po zlyhaní jedného druhu liečby je možné využívať liečbu iného typu, ktorá sa, naopak, môže účinkom prejaviť. Cieľom terapie týchto „vyšších línií“ je naďalej efektívne liečiť pacienta a predlžovať jeho celkové prežívanie pri zachovanej dobrej kvalite života. A práve pre už predliečených pacientov je od 1. 3. 2024 na Slovensku reálne dostupná hradená chemoterapia, ktorá rozširuje možnosti liečebného kontinua a pomôže tak pacientom s metastatickým KRK získať a prežiť viac chvíľ, na ktorých záleží.

Liečebný algoritmus by mal byť ideálne volený v súlade s modernými odporúčaniami a zároveň individualizovaný podľa veku, celkového stavu pacienta, jeho vedľajších ochorení aj podľa jeho rodinného a sociálneho zázemia. Kvalita života pacienta s metastatickým ochorením je jeden zo základných atribútov úspešnej onkologickej liečby.

Veľmi dôležité je správne zvládanie a včasná liečba prípadných nežiaducich účinkov onkologickej terapie. Podstatné je aj zvládanie symptómov vyvolaných základným ochorením, najčastejšie medikamentóznou cestou, ale aj správnym nastavením onkologickej terapie. Problém nastáva, ak nie je komplexný manažment starostlivosti o chorého správne vedený. Na druhej strane musí mať pacient s kolorektálnym karcinómom sám vôľu spolupracovať, preto je podstatné vytvorenie vzájomného porozumenia vo vzťahu lekára a pacienta.

Kvalitu života pacientov s kolorektálnym karcinómom ovplyvňujú psychologické a somatické príznaky. Dôležitým prediktorom pri hodnotení dobrej kvality života v pokročilom štádiu ochorenia je možnosť zachovať si určitú mieru dôstojnosti, autonómnosti pri rozhodovaní či akceptácia fyzických obmedzení, ktoré so sebou ochorenie prináša. Postupnými pribúdajúcimi a reálne dostupnými možnosťami liečby so správnym vedením komplexnej starostlivosti o chorého sa nám darí získavať aj pre pacientov v metastatickom štádiu ochorenia stále viac chvíľ, na ktorých záleží.

Liek na karcinóm hrubého čreva, konečníka a žalúdka v pokročilom štádiu s účinnou látkou trifluridín/tipiracil bude štandardne uhrádzaný zo zdravotného poistenia už aj na Slovensku. Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková svojím podpisom potvrdila, že od 1. marca bude konečne dostupný aj pre našich pacientov.

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE a o.z. Europacolon Slovensko bojovali o tento liek dlhých šesť rokov. Liek prichádza práve v marci, ktorý s materskou organizáciou Digestive Cancer Europe vyhlásili v roku 2008 za Európsky mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme (ECCAM).

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (v strede) a zakladatelia pacientskej organizácie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková a Patrik Herman. Zdroj: org. Nie Rakovine

Po dlhodobom úsilí a tlaku lekárov, pacientov a pacientskych organizácií ministerka zdravotníctva odsúhlasila zaradenie lieku medzi kategorizované, teda zdravotnými poisťovňami hradené lieky. Napriek tomu, že liek je v určitom štádiu rakoviny hrubého čreva štandardnou terapeutickou alternatívou, na Slovensku nebol v minulosti kategorizovaný. Bol limitovane dostupný na tzv. výnimky a v niektorých prípadoch si finančne náročnú liečbu niektorí pacienti museli hradiť sami, výsledkom bol nejeden zúfalý medializovaný prípad. Liek sa používa, keď sa rakovina rozšíri do ďalších častí tela – metastázuje, alebo keď iné liečebné metódy neúčinkujú. Cieľom liečby je zabrániť rastu rakovinových buniek a stabilizácia prejavov s dobrou toleranciou.

Už od 1. marca 2024 bude liek dostupný každému pacientovi, ktorý ho potrebuje, aby už nikto nemusel byť odkázaný na výnimky.

Vážime si tento významný krok ministerky Zuzany Dolinkovej i zdravotných poisťovní na ceste k zlepšeniu stavu onkológie na Slovensku. Lekárom a pacientom vyjadrujeme veľký rešpekt a trpezlivosť za podporu v tomto boji.

Ďalší článok
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » PRI KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME JE DÔLEŽITÝ INDIVIDUÁLNY LIEČEBNÝ PRÍSTUP
Bojujeme proti rakovine

STAROSTLIVOSŤ A ŽIVOT SO STÓMIOU

MUDr. ANDREJ VRZGULA, PhD.

prednosta Chirurgickej kliniky UPJŠ LF
Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s.

Stómia, čiže umelý vývod, znamená operačné vyvedenie dutého orgánu (najčastejšie čreva) na stene brušnej s následným odchodom črevného obsahu alebo moču do stomického vrecka. Často je výsledkom operačného zákroku pre závažné onkologické, ale aj nezhubné ochorenie.

Čo môže pacient urobiť pre rýchlejšie zotavenie sa po operácii stómie?

Stómia predstavuje výrazný zásah do života pacienta ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke a každý človek sa s touto skutočnosťou vyrovnáva individuálne. Operačný výkon trvá niekoľko hodín a prvé dni a týždne „života so stómiou“ nebývajú jednoduché. V tomto období zohráva dôležitú úlohu ošetrujúci personál – predovšetkým zdravotné sestry, ktoré naučia pacienta (v prípade potreby aj príbuzných) potrebným zručnostiam pri starostlivosti o stómiu a oboznámia ho aj s problematikou používania stomických pomôcok. Dôležitú úlohu zohráva podpora rodiny, hlavne tých najbližších, partnera alebo detí. Pacientov psychický stav v značnej miere ovplyvňuje aj to, ako prebieha zotavenie zo samotného ochorenia, pre ktoré bola stómia založená.

Ako sa dokáže pacient dostať efektívne k stomickým pomôckam?

Dostatočný sortiment stomických pomôcok, čo do kvality, ale aj kvantity hradia na Slovensku všetky zdravotné poisťovne. Stomikovi predpíše pomôcky buď chirurg, alebo na jeho odporúčanie príslušný praktický lekár. Pomôcky sa predpisujú formou poukazu na zdravotnícku pomôcku, pričom je možné využiť predpis vo forme e-poukazu a pacient si ich vyzdvihne v ktorejkoľvek lekárni či výdajni zdravotníckych pomôcok. Ak pacient nemá možnosť návštevy lekárne či výdajne, či už pre svoj zdravotný stav, alebo väčšiu vzdialenosť od miesta bydliska, je možné ich získať aj prostredníctvom zásielkovej služby.

V čom spočíva starostlivosť o stómiu?

Starostlivosť o stómiu je v značnej miere podmienená starostlivosťou o kožu v okolí stómie. Brušná stena nie je prirodzene pripravená na priamy kontakt s niekedy agresívnym črevným obsahom alebo močom. Preto je dôležitá starostlivosť o pokožku v blízkosti stómie, ktorá musí byť pred nalepením vrecka suchá a dobre očistená. Okrem kvalitných stomických vreciek je pre starostlivosť o kožu v okolí stómie k dispozícii široký sortiment doplnkového príslušenstva, ktoré je možné taktiež obdržať na predpis.

K zdravej a neporušenej koži prispieva aj dobrá celková výživa a príjem dostatočného množstva tekutín.

Dokážu ľudia so stomickými pomôckami žiť normálny život? Napríklad chodiť na výlety, venovať sa športu a pod.?

Kvalita stomických pomôcok umožňuje dnes ľuďom so stómiou žiť prakticky plnohodnotný život. Môžu nielen pracovať, ale tiež venovať sa svojim koníčkom, alebo športovým aktivitám. Odporúčané sú chôdza či turistika, možné je venovať sa golfu alebo lyžovaniu a niektoré pomôcky umožňujú stomikom aj plávanie. Menej vhodné sú silové či kontaktné športy, ako napr. futbal, hokej či zápasenie. Dôležité je tiež zvážiť mieru športových aktivít pred operáciou, vzhľadom na celkový zdravotný stav a vek, a tomu prispôsobiť športovanie v pooperačnom období.

Ľudia so stómiou majú možnosť navštevovať kluby stomikov, ktoré fungujú prakticky vo všetkých väčších mestách, kde môžu nielen jeden druhému poradiť a porozprávať sa o svojich problémoch, ale spoločne realizovať aj rôzne voľnočasové aktivity.

Ďalší článok