Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » MNOHO ONKOLOGICKÝCH OCHORENÍ SÚVISÍ AJ S FAJČENÍM
Bojujeme proti rakovine

MNOHO ONKOLOGICKÝCH OCHORENÍ SÚVISÍ AJ S FAJČENÍM

MUDr. IVAN KOCAN, PhD.

zástupca prednostu Klinika pneumológie a ftizeológie
Univerzitná nemocnica Martin

Rakovina pľúc patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia. Podľa štatistík NCZI ročne podľahne tejto zákernej chorobe viac ako dvetisíc Slovákov. Alarmujúce je, že až tri štvrtiny z nich prichádza k lekárovi neskoro. O prejavoch ochorenia, faktoroch, ktoré vplývajú na vznik rakoviny pľúc, ale aj na možnosti prevencie sme sa rozprávali s MUDr. Ivanom Kocanom, PhD., zástupcom prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie UN v Martine.

RAKOVINA PĽÚC NEBOLÍ. AKÉ PRÍZNAKY SI TEDA MAJÚ ĽUDIA VŠÍMAŤ?

Rakovina pľúc nebolí hlavne v úvodných štádiách ochorenia, pri rozvinutom ochorení už môže mať pacient bolesti. V tomto je rakovina pľúc veľmi zákerná. Čo si teda všímať? Prvým nenápadným príznakom je často kašeľ, pokašliavanie, dráždenie na kašeľ, neskôr kašeľ aj s produkciou hlienov alebo aj s vykašliavaním krvi. U fajčiarov, ktorí majú dlhodobý kašeľ, je to zmena charakteru kašla, kašeľ je častejší, výrazne dráždivý až zadúšajúci. Jedným z ďalších príznakov môže byť dušnosť, chudnutie, nechutenstvo a nakoniec bolesť. Každý pacient, ktorý má kašeľ viac ako 8 týždňov, by mal byť vyšetrený pľúcnym lekárom.

ČÍM SA ZVYŠUJE VÝSKYT RAKOVINY PĽÚC A HRTANA?

Pravdepodobnosť výskytu rakoviny pľúc jednoznačne rastie s počtom vyfajčených cigariet a dĺžkou fajčenia. U mužov fajčenie tvorí 90 % rizika zodpovedného za vznik rakoviny pľúc, u žien sa podiel tohto rizika odhaduje na 70 – 80 %. Na vzniku rakoviny pľúc u jednotlivého človeka vplýva nielen fajčenie samotné, ale aj ostatné faktory vonkajšieho prostredia, napríklad znečistenie životného prostredia, prítomnosť iných karcinogénnych látok vo vdychovanom vzduchu, ktoré môžu rovnako podporovať rozvoj rakoviny pľúc. Samozrejme, miera uplatnenia tohto rizika závisí aj od samotného jedinca, jeho genetickej výbavy a schopnosti jeho organizmu týmto rakovinotvorným látkam odolávať.

Väčšina pacientov, u ktorých diagnostikujeme rakovinu pľúc, sú aktívni fajčiari alebo bývalí fajčiari.

RASTIE TREND FAJČENIA A S NÍM SÚVISIACE OCHORENIE RAKOVINY PĽÚC?

V krajnách vyspelého sveta a hlavne západnej Európy pozorujeme mierny pokles fajčenia u mužov aj žien. S tým súvisí aj mierny pokles výskytu rakoviny pľúc u oboch pohlaví. V protiklade s tým sú krajiny centrálnej a východnej Európy, kde posledné 3 dekády narástol výskyt fajčenia u mladších vekových skupín. U žien s tým súvisí aj nárast výskytu rakoviny pľúc a posun výskytu zhubných nádorov pľúc do mladších vekových kategórii.

KOĽKO ĽUDÍ TRPIACICH RAKOVINOU PĽÚC ZÁROVEŇ PRAVIDELNE FAJČÍ?

Všeobecne možno povedať, že fajčiar, ktorý fajčí 20 rokov 20 cigariet denne, má približne 30-násobne väčšie riziko ochorieť na rakovinu pľúc, toto riziko rastie s počtom odfajčených balíčkorokov (1 balíčkorok 20 c/d). Pri zanechaní fajčenia toto riziko klesá na úroveň nefajčiara až po 10 rokoch. Väčšina pacientov, u ktorých diagnostikujeme rakovinu pľúc na našom pracovisku, sú aktívni fajčiari alebo bývalí fajčiari. Ak sa na to pozrieme cez čísla, tak môžeme povedať, že 9 z 10 pacientov sú fajčiari alebo bývalí fajčiari.

ČO MÔŽU ĽUDIA UROBIŤ V RÁMCI PREVENCIE?

Miera citlivosti každého človeka na škodliviny vo vzduchu, ktoré sa dostávajú do pľúc, je individuálna, závislá od genetickej výbavy, s ktorou sme sa narodili. Toto v podstate nevieme ovplyvniť. Vieme ovplyvniť to, čo dýchame, v akom prostredí žijeme, ako sa stravujeme. Ako som už spomínal, nefajčením významne redukujeme pravdepodobnosť výskytu rakoviny pľúc, ale tiež zdravým životným štýlom, vyhýbaním sa pobytu v prašnom prostredií, stravou bohatou na vitamíny a antioxidantmi. V prípade fajčiara, ktorý nie je pevne rozhodnutý prestať fajčiť, je cestou aj zníženie počtu vyfajčených cigariet na 5 –10 za deň. Pokiaľ fajčiar chce zanechať fajčenia a nedarí sa mu to zvládnuť samému, treba vyhľadať odbornú pomoc vo svojom okolí.

Ďalší článok
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » MNOHO ONKOLOGICKÝCH OCHORENÍ SÚVISÍ AJ S FAJČENÍM
Bojujeme proti rakovine

STAROSTLIVOSŤ A ŽIVOT SO STÓMIOU

MUDr. ANDREJ VRZGULA, PhD.

prednosta Chirurgickej kliniky UPJŠ LF
Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s.

Stómia, čiže umelý vývod, znamená operačné vyvedenie dutého orgánu (najčastejšie čreva) na stene brušnej s následným odchodom črevného obsahu alebo moču do stomického vrecka. Často je výsledkom operačného zákroku pre závažné onkologické, ale aj nezhubné ochorenie.

Čo môže pacient urobiť pre rýchlejšie zotavenie sa po operácii stómie?

Stómia predstavuje výrazný zásah do života pacienta ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke a každý človek sa s touto skutočnosťou vyrovnáva individuálne. Operačný výkon trvá niekoľko hodín a prvé dni a týždne „života so stómiou“ nebývajú jednoduché. V tomto období zohráva dôležitú úlohu ošetrujúci personál – predovšetkým zdravotné sestry, ktoré naučia pacienta (v prípade potreby aj príbuzných) potrebným zručnostiam pri starostlivosti o stómiu a oboznámia ho aj s problematikou používania stomických pomôcok. Dôležitú úlohu zohráva podpora rodiny, hlavne tých najbližších, partnera alebo detí. Pacientov psychický stav v značnej miere ovplyvňuje aj to, ako prebieha zotavenie zo samotného ochorenia, pre ktoré bola stómia založená.

Ako sa dokáže pacient dostať efektívne k stomickým pomôckam?

Dostatočný sortiment stomických pomôcok, čo do kvality, ale aj kvantity hradia na Slovensku všetky zdravotné poisťovne. Stomikovi predpíše pomôcky buď chirurg, alebo na jeho odporúčanie príslušný praktický lekár. Pomôcky sa predpisujú formou poukazu na zdravotnícku pomôcku, pričom je možné využiť predpis vo forme e-poukazu a pacient si ich vyzdvihne v ktorejkoľvek lekárni či výdajni zdravotníckych pomôcok. Ak pacient nemá možnosť návštevy lekárne či výdajne, či už pre svoj zdravotný stav, alebo väčšiu vzdialenosť od miesta bydliska, je možné ich získať aj prostredníctvom zásielkovej služby.

V čom spočíva starostlivosť o stómiu?

Starostlivosť o stómiu je v značnej miere podmienená starostlivosťou o kožu v okolí stómie. Brušná stena nie je prirodzene pripravená na priamy kontakt s niekedy agresívnym črevným obsahom alebo močom. Preto je dôležitá starostlivosť o pokožku v blízkosti stómie, ktorá musí byť pred nalepením vrecka suchá a dobre očistená. Okrem kvalitných stomických vreciek je pre starostlivosť o kožu v okolí stómie k dispozícii široký sortiment doplnkového príslušenstva, ktoré je možné taktiež obdržať na predpis.

K zdravej a neporušenej koži prispieva aj dobrá celková výživa a príjem dostatočného množstva tekutín.

Dokážu ľudia so stomickými pomôckami žiť normálny život? Napríklad chodiť na výlety, venovať sa športu a pod.?

Kvalita stomických pomôcok umožňuje dnes ľuďom so stómiou žiť prakticky plnohodnotný život. Môžu nielen pracovať, ale tiež venovať sa svojim koníčkom, alebo športovým aktivitám. Odporúčané sú chôdza či turistika, možné je venovať sa golfu alebo lyžovaniu a niektoré pomôcky umožňujú stomikom aj plávanie. Menej vhodné sú silové či kontaktné športy, ako napr. futbal, hokej či zápasenie. Dôležité je tiež zvážiť mieru športových aktivít pred operáciou, vzhľadom na celkový zdravotný stav a vek, a tomu prispôsobiť športovanie v pooperačnom období.

Ľudia so stómiou majú možnosť navštevovať kluby stomikov, ktoré fungujú prakticky vo všetkých väčších mestách, kde môžu nielen jeden druhému poradiť a porozprávať sa o svojich problémoch, ale spoločne realizovať aj rôzne voľnočasové aktivity.

Ďalší článok