Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » AJ ONKOLOGICKÍ PACIENTI MAJÚ ŠANCU NA ZALOŽENIE VLASTNEJ RODINY
Bojujeme proti rakovine

AJ ONKOLOGICKÍ PACIENTI MAJÚ ŠANCU NA ZALOŽENIE VLASTNEJ RODINY

MUDr. PETER HARBULÁK, PhD.

odborný garant a vedúci lekár
GYN-FIV, Centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu, Bratislava

MUDr. IVETA ŠVECOVÁ, PhD.

gynekológ, špecialista na reprodukčnú medicínu
GYN-FIV, Centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu, Žilina

Zachovanie plodnosti u onkologických pacientov je veľmi aktuálna téma, pretože počet onkologických ochorení u pacientov v mladom veku (20 – 39 rokov) sa neustále zvyšuje. Zároveň stúpa aj vek žien – prvorodičiek. To znamená, že ženy aj muži majú deti vo vyššom veku čo zvyšuje šancu, že ich onkologické ochorenie zasiahne práve vo fertilnom (plodnom) období.

Aký má vplyv onkologická liečba na fertilitu (plodnosť) pacienta?

Rakovina a predovšetkým jej liečba môžu spôsobiť poškodenie fertility. Toto poškodenie závisí od druhu rakoviny a typu protinádorovej liečby. Neplodnosť po protinádorovej liečbe môže byť dočasná, trvať mesiace, roky ale môže byť aj trvalá.

Protinádorová liečba, hlavne chemoterapia a rádioterapia, môžu spôsobiť poškodenie vaječníkov (znížiť množstvo kvalitných, dostupných vajíčok), poškodenie produkcie hormónov a aj funkcie ďalších reprodukčných orgánov. U mužov protinádorová liečba môže ovplyvniť kvantitu spermií (znížené množstvo), kvalitu (znížená schopnosť oplodniť vajíčko) a pohyblivosť (slabá alebo žiadna pohyblivosť). V oboch prípadoch (u mužov aj žien) môže dôjsť k poškodeniu alebo odstráneniu reprodukčných orgánov pri chirurgickej liečbe.

Aké sú dostupné možnosti zachovania plodnosti pre pacientov s onkologickým ochorením?

Existuje možnosť uchovať svoje pohlavné bunky pomocou prepracovaných metód mrazenia, ktoré je najlepšie vykonať ešte pred protinádorovou liečbou. U mužov s onkologickým ochorením je možné zamraziť vzorku spermií. Pri ženských pohlavných bunkách je to zložitejšie. Získaniu vajíčok musí predchádzať vyvolanie ich viacnásobného rastu a dozretia, tzv. stimulačná liečba, vykonávaná v centre asistovanej reprodukcie. Po odbere vajíčok máme dve možnosti, v závislosti od priania pacientov. Môžeme mraziť buď vajíčka – oocyty, alebo embryá, ktoré vznikajú oplodnením vajíčok partnerovými spermiami. Po onkologickej liečbe, v prípade rôznych porúch plodnosti u pacientov, máme k dispozícii všetky metódy asistovanej reprodukcie.

Na koho sa môže obrátiť pacient s onkologickým ochorením ohľadom možnosti zachovania plodnosti?

Je veľmi dôležité, aby sa k pacientom s onkologickým ochorením, ktorí v budúcnosti plánujú rodinu, dostali aktuálne a presné informácie o negatívnom vplyve protinádorovej liečby a o možnostiach zachovania plodnosti. Pacient, ktorému práve diagnostikovali nádorové ochorenie je vo veľmi ťažkej situácii. Prehodnocuje svoj ďalší osud, prevláda strach z ochorenia a obavy o vlastnú existenciu. Otázka budúcej plodnosti, príp. možnosti zachovania plodnosti nie je v danom momente prioritou. Realita odzrkadľuje fakt, že riešenie onkologického ochorenia zostáva vždy hlavnou úlohou, na ktorú sa onkológ, prirodzene, zameriava. Onkológ by mal každého pacienta v plodnom veku informovať o základných možnostiach v momente diagnózy ochorenia, odoslať ho na konzultáciu so špecialistom na fertilitu (gynekológ v centre asistovanej reprodukcie).

Dôležitý je však aj aktívny prístup pacienta, treba sa pýtať svojho onkológa, gynekológa a kontaktovať čo najskôr centrum asistovanej reprodukcie. Rýchle riešenie je veľmi podstatné pre úspech celého procesu. Včasné informácie sú kľúčové pre následné rozhodnutia pacientov, ktoré môžu ovplyvniť celý ich život.


ZAUJÍMA NÁS VÁŠ NÁZOR

Ďalší článok
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » AJ ONKOLOGICKÍ PACIENTI MAJÚ ŠANCU NA ZALOŽENIE VLASTNEJ RODINY
Bojujeme proti rakovine

STAROSTLIVOSŤ A ŽIVOT SO STÓMIOU

MUDr. ANDREJ VRZGULA, PhD.

prednosta Chirurgickej kliniky UPJŠ LF
Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s.

Stómia, čiže umelý vývod, znamená operačné vyvedenie dutého orgánu (najčastejšie čreva) na stene brušnej s následným odchodom črevného obsahu alebo moču do stomického vrecka. Často je výsledkom operačného zákroku pre závažné onkologické, ale aj nezhubné ochorenie.

Čo môže pacient urobiť pre rýchlejšie zotavenie sa po operácii stómie?

Stómia predstavuje výrazný zásah do života pacienta ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke a každý človek sa s touto skutočnosťou vyrovnáva individuálne. Operačný výkon trvá niekoľko hodín a prvé dni a týždne „života so stómiou“ nebývajú jednoduché. V tomto období zohráva dôležitú úlohu ošetrujúci personál – predovšetkým zdravotné sestry, ktoré naučia pacienta (v prípade potreby aj príbuzných) potrebným zručnostiam pri starostlivosti o stómiu a oboznámia ho aj s problematikou používania stomických pomôcok. Dôležitú úlohu zohráva podpora rodiny, hlavne tých najbližších, partnera alebo detí. Pacientov psychický stav v značnej miere ovplyvňuje aj to, ako prebieha zotavenie zo samotného ochorenia, pre ktoré bola stómia založená.

Ako sa dokáže pacient dostať efektívne k stomickým pomôckam?

Dostatočný sortiment stomických pomôcok, čo do kvality, ale aj kvantity hradia na Slovensku všetky zdravotné poisťovne. Stomikovi predpíše pomôcky buď chirurg, alebo na jeho odporúčanie príslušný praktický lekár. Pomôcky sa predpisujú formou poukazu na zdravotnícku pomôcku, pričom je možné využiť predpis vo forme e-poukazu a pacient si ich vyzdvihne v ktorejkoľvek lekárni či výdajni zdravotníckych pomôcok. Ak pacient nemá možnosť návštevy lekárne či výdajne, či už pre svoj zdravotný stav, alebo väčšiu vzdialenosť od miesta bydliska, je možné ich získať aj prostredníctvom zásielkovej služby.

V čom spočíva starostlivosť o stómiu?

Starostlivosť o stómiu je v značnej miere podmienená starostlivosťou o kožu v okolí stómie. Brušná stena nie je prirodzene pripravená na priamy kontakt s niekedy agresívnym črevným obsahom alebo močom. Preto je dôležitá starostlivosť o pokožku v blízkosti stómie, ktorá musí byť pred nalepením vrecka suchá a dobre očistená. Okrem kvalitných stomických vreciek je pre starostlivosť o kožu v okolí stómie k dispozícii široký sortiment doplnkového príslušenstva, ktoré je možné taktiež obdržať na predpis.

K zdravej a neporušenej koži prispieva aj dobrá celková výživa a príjem dostatočného množstva tekutín.

Dokážu ľudia so stomickými pomôckami žiť normálny život? Napríklad chodiť na výlety, venovať sa športu a pod.?

Kvalita stomických pomôcok umožňuje dnes ľuďom so stómiou žiť prakticky plnohodnotný život. Môžu nielen pracovať, ale tiež venovať sa svojim koníčkom, alebo športovým aktivitám. Odporúčané sú chôdza či turistika, možné je venovať sa golfu alebo lyžovaniu a niektoré pomôcky umožňujú stomikom aj plávanie. Menej vhodné sú silové či kontaktné športy, ako napr. futbal, hokej či zápasenie. Dôležité je tiež zvážiť mieru športových aktivít pred operáciou, vzhľadom na celkový zdravotný stav a vek, a tomu prispôsobiť športovanie v pooperačnom období.

Ľudia so stómiou majú možnosť navštevovať kluby stomikov, ktoré fungujú prakticky vo všetkých väčších mestách, kde môžu nielen jeden druhému poradiť a porozprávať sa o svojich problémoch, ale spoločne realizovať aj rôzne voľnočasové aktivity.

Ďalší článok