Domovská stránka » Adherencia » FILIP TŮMA: BOJUJEM SO ZVÝŠENÝM CHOLESTEROLOM
Adherencia

FILIP TŮMA: BOJUJEM SO ZVÝŠENÝM CHOLESTEROLOM

Foto: Archiv Filip Tůma

FILIP TŮMA

slovenský herec a operný spevák

Aj keď základom zdravého života je správna starostlivosť o vlastné telo, niektorým ochoreniam sa jednoducho nevyhneme. O dedičnosti zvýšeného cholesterolu, preventívnych prehliadkach a prevencii nám porozprával najznámejší otecko Filip Tůma.

Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky?

Zastihli ste ma v správnom čase, lebo práve teraz som v takom období svojho života, kedy som stihol absolvovať preventívky hneď u niekoľkých lekárov a plánujem v nich pravidelne pokračovať. V mladšom veku som ich bral na ľahkú váhu, no dnes si už uvedomujem ich význam a chcem byť v tomto smere oveľa poctivejší.

Spôsobuje podľa vás vyšší vek viac zdravotných problémov?

Určite áno. Z môjho okolia evidujem časté problémy so zvýšeným krvným tlakom, cukrovkou alebo vysokým cholesterolom, s ktorým bojujem aj ja. Máme ho totiž v rodine. Podľa mňa to však nie je ani tak o konkrétnych chorobách ako o tom, že všetci si chceme tú starobu čo najviac užiť, byť aktívni a nielen pasívne čakať na nejaké ochorenie. To, čo do seba investujeme napríklad formou preventívnej prehliadky, ktorá sa nám kedysi možno zdala zbytočná a otravná, sa nám v staršom veku niekoľkonásobne vráti.

Spomenuli ste, že aj vás trápi zvýšený cholesterol. Viete, čo ho spôsobuje?

V mojom prípade je to spomínaná dedičnosť, no viem, že ďalšími faktormi sú napríklad zlá životospráva a doslova jedenie „sprostostí“, rýchly životný štýl, stresujúce zamestnanie či celkovo život plný nervov.

Ako vnímate starostlivosť o zdravie, napríklad v rámci cholesterolu, teraz, keď máte rodinu?

Ak mám byť úprimný, tak nie sme žiadni extrémisti, čo sa týka starostlivosti
o zdravie, no niekde na pozadí budeme mať vždy v hlave ten výkričník týkajúci sa cholesterolu. Je pre nás úplne prirodzené nenapchávať sa hamburgermi a hranolkami každý deň. Ak mám na ne vyslovene zvieraciu chuť, tak sa netýram a dám si ich, no je to tak maximálne raz za tri mesiace.

Ako sa staráte o svoj cholesterol vy, prípadne vaša manželka?

Ja patrím ešte k tej generácii, ktorú učili, že šport je veľmi dôležitý a dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch. V mojom živote zohráva veľmi dôležitú úlohu, aj keď je pravda, že pre moje pracovné vyťaženie sa mu nevenujem už v takom množstve ako kedysi. No vždy sa snažím uchmatnúť si aspoň chvíľku pre seba a zašportovať si.

Teraz som v takom období svojho života, kedy som stihol absolvovať preventívky hneď u niekoľkých lekárov a plánujem v nich pravidelne pokračovať.

Ako som spomínal, snažím sa aj zdravo stravovať, ale to ide vlastne ruka v ruke so športom. Keď idem behať, tak si predtým ani potom logicky nedám bravčové koleno alebo bôčik. Dôležité je tiež pracovať so stresom, ale ten mňa osobne už takmer vôbec netrápi. Naopak, stal sa akýmsi hnacím motorom, ktorý mi dodá adrenalín tam, kde to potrebujem a naštartuje ma to v tom najlepšom zmysle slova. Ak to niekedy prepísknem, tak si jednoducho oddýchnem a som v pohode.

Čo považujete za najlepšiu prevenciu zostať dlhodobo fit a byť tak oporou aj pre svoju rodinu?

Rodina je pre mňa veľmi dôležitá a keďže mám ešte relatívne malé deti, tak chcem s nimi pobudnúť na tejto planéte čo najdlhšie a dať im maximum zo svojej energie a starostlivosti. Mojím esom v rukáve, ako to dosiahnuť, je vedomie, že nikto ma nepozná lepšie, ako sa poznám ja sám. Prvým indikátorom toho, že nie som fit, je, že sa necítim komfortne. Neviem to síce pomenovať, ale niečo je jednoducho inak. Vtedy by mali ľudia spozornieť a navštíviť napríklad svojho všeobecného lekára, ktorý nájde možnú príčinu ich diskomfortu. Každý vie najlepšie sám odhadnúť, či má dostatok energie a či je všetko OK. Niekedy len stačí netlačiť na seba a oddýchnuť si. Aspoň u mňa to tak funguje.


Prečítajte si tiež:


Ďalší článok
Domovská stránka » Adherencia » FILIP TŮMA: BOJUJEM SO ZVÝŠENÝM CHOLESTEROLOM
Adherencia

KARDIOVASKULÁRNE OCHORENIA: NAJRIZIKOVEJŠIE FAKTORY

MUDr. MARTIN HUDEC, PhD., MRCPI, FESC

primár oddelenia akútnej kardiológie
SÚSCCH, a. s., Banská Bystrica

Existuje niečo, čo by mohli ľudia robiť v rámci prevencie infarktu myokardu? 

Prevencia by mala byť základným prístupom ľudí v akejkoľvek oblasti, v zdravotníctve a kardiológii zvlášť. V prvom rade by mal pacient spoločne so svojím lekárom minimalizovať ovplyvniteľné rizikové faktory. To, že je niekto mužského pohlavia po 50-ke a mal v rodine opakovane výskyt infarktov u príbuzných, ho robí veľmi rizikovým, ale toto riziko je veľmi ťažko modifikovateľné. Na druhej strane, zmenou životosprávy, športom a najmä vyhýbaním sa fajčeniu vieme naše riziko pozitívne ovplyvniť a v spolupráci s lekárom vieme udržať pod kontrolou hodnotu krvného tlaku, hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Toto je alfou a omegou prevencie v kardiológii.

Aké bývajú následky infarktu?

Šance na zotavenie sa z infarktu závisia od toho, ako veľmi je poškodený myokard a ako rýchlo došlo k jeho revaskularizácii. Čím skôr sa podarí spriechodniť koronárnu tepnu, tým je väčšia pravdepodobnosť, že pacient prežije s minimálnymi následkami. Ak však dôjde k značnému poškodeniu srdcového svalu, srdce už nemusí byť schopné pumpovať dostatočné množstvo krvi do celého tela, a to následne vedie k srdcovému zlyhávaniu. Poškodenie srdca tiež zvyšuje riziko vzniku arytmií, a tak isto sa zvyšuje riziko vzniku ďalšieho infarktu. Mnohí ľudia, ktorí prekonali infarkt, trpia strachom a depresiami.  

Čo je to fibrilácia predsiení a čo ju spôsobuje?

Fibrilácia predsiení je jednou z najčastejších srdcových arytmií. Počas predsieňovej fibrilácie predsiene bijú nepravidelne, zväčša rýchlejšie a neúčinne, a preto sa v nich zvyšuje riziko vzniku zrazenín. Ak sa krvná zrazenina z predsiene uvoľní, najčastejšie putuje do mozgu, kde spôsobí upchatie cievy a zapríčiní akútnu cievnu mozgovú príhodu. V závislosti od veľkosti krvnej zrazeniny je aj rôzna intenzita mozgovej porážky, ktorá môže skončiť až smrťou. Existuje veľké množstvo chorôb, ktoré môžu túto arytmiu vyvolať. Nemusí to byť vyslovene iba choroba srdca, ale aj choroby iných orgánov môžu vyvolať arytmiu. Z kardiovaskulárnych ochorení je najčastejšou príčinou vysoký krvný tlak a ischemická choroba srdca. Ďalej sem patria vrodené chyby srdca, chlopňové chyby, zápalové ochorenia, alebo v dôsledku prekonania infarktu myokardu. Z mimo srdcových príčin sem môžeme zaradiť diabetes mellitus, nadmernú funkcia štítnej žľazy či ochorenia pľúc. Obezita, fajčenie a konzumácia alkoholu taktiež môžu viesť k fibrilácii predsiení. 

Z kardiovaskulárnych ochorení je najčastejšou príčinou vysoký krvný tlak a ischemická choroba srdca.

Ako sa dá infarkt myokardu liečiť?

Posledné takmer polstoročie sa revaskularizácia myokardu stala hlavnou liečebnou metódou akútneho koronárneho syndrómu. Podľa najnovších odporúčaní ESC by mal byť pacient okamžite transportovaný do najbližšieho kardiocentra. Liečba akútneho infarktu spočíva jednak v okamžitom podaní anti-agregačnej a antikoagulačnej liečby posádkou RLP/RZP hneď po stanovení diagnózy s následným prevozom na katetrizačnú sálu, kde sa kardiologický intervenčný tím snaží o čo najrýchlejšie spriechodnenie upchatej koronárnej cievy pomocou katétrov, vodičov a balónov s následnou implantáciou stentu do postihnutej oblasti.  

Aké majú pacienti režimové opatrenia po infarkte myokardu? 

Dodržiavanie niekoľkých zásad a zmena životného štýlu dokáže zlepšiť prognózu týchto pacientov. Medzi kľúčové zmeny životného štýlu patrí ukončenie fajčenia, prísna kontrola krvného tlaku, správna životospráva a kontrola váhy a v neposlednom rade podpora fyzickej aktivity. Fajčiari majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa im zopakuje infarkt myokardu v porovnaní s nefajčiarmi, čo naznačuje silný pro-trombotický vplyv fajčenia. Ukončenie fajčenia je pravdepodobne najúčinnejšia sekundárna prevencia zo všetkých ostatných spomínaných opatrení. Rovnako je dôležité predísť vzniku obezity správnym výberom pestrej stravy a jej adekvátneho množstva. Preferuje sa zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny spolu s celozrnnými obilninami, ryby (najmä olejové odrody), chudé mäso a nízkotučné mliečne výrobky, ďalej nahradenie tukov z rastlinných a morských zdrojov.

Nemenej dôležitá je prísna kontrola tlaku krvi, celkového cholesterolu a cukru v krvi. Tieto modifikovateľné rizikové faktory by mali byť pravidelne kontrolované pacientom v spolupráci so svojím obvodným lekárom. Pohybová terapia sa už dlho používa na rehabilitačné účely pacientov po infarkte myokardu. Jej prínos je dlhodobo známy a v štúdiách znížil úmrtnosť týchto pacientov o 26 %. U väčšiny pacientov je možné ihneď po prepustení odporúčať denné prechádzky. Po cca 2 týždňoch sa odporúča intenzívnejšia aktivita ako rýchla chôdza, beh, bicyklovanie alebo iná aeróbna aktivita. Pacienti by sa mali venovať aspoň 30 minút aeróbnemu cvičeniu strednej intenzity 5-krát do týždňa. Dlhodobá práceneschopnosť pôsobí negatívne (optimálny čas je 2 – 4 týždne).


SC-SK-01586

Ďalší článok