Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » MEDZINÁRODNÝ DEŇ ZRIEDKAVÝCH CHORÔB
Zriedkavé choroby

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ZRIEDKAVÝCH CHORÔB

Medzinárodný deň zriedkavých chorôb symbolicky pripadá na posledný februárový deň. Zriedkavo, raz za štyri roky, je to 29. február. Presne tak tomu je aj v roku 2020. Na Slovensku sa navyše ponesie v duchu volieb. 

Práve v tento deň si vyberieme aj ďalšie smerovanie našej krajiny. Mnohí veríme a prajeme si, aby prinieslo niečo nové, pokrokové, inovatívne. Programy politických strán tomu, žiaľ, veľmi nenasvedčujú: lieky bez doplatku či lekár bez čakania ani na billboarde nevyzerajú atraktívne pre nás, ktorí dennodenne riešime svoje zdravotné problémy alebo zdravie svojich blízkych. To nie sú skutočné problémy slovenského zdravotníctva. 

Naopak, sú to iba dôsledky 

Dôsledky nesystémovosti, často demotivujúcich pracovných podmienok alebo krátkozrakých riešení. Prejavujú sa v nedostatku lekárov, sestier, pomocného zdravotníckeho aj nezdravotníckeho personálu, nedostatku liekov, ale
aj nemocníc či nemožnosti zabezpečiť starostlivosť o pacienta tak, ako je tomu v ostatnej pokrokovej Európe. Odborníci si za svoje vzdelávanie musia platiť a čo je ešte horšie – nemajú naň čas, nemá ich kto zastúpiť. Čakárne sú plné pacientov, rozpisy služieb nepustia. Pacienti prebehujú medzi súkromnými a štátnymi zariadeniami, vysvetlenie či ďalší postup hľadajú na internete, nakoniec sa rozhodnú pre „liečbu tmou.“ Celé je to jeden veľký chaos, lepšie je neochorieť. 

Spolu nás je 300 miliónov. Áno, presne toľko je pacientov so zriedkavými chorobami.

Zriedkavé choroby 

Existuje však skupina chorôb, ktoré sú závažné, život ohrozujúce, väčšinou genetického pôvodu a spája ich zriedkavý výskyt. Áno, vďaka pokroku v zdravotníctve dnes už dokážeme diagnostikovať choroby, ktoré v minulosti boli neznáme, nepopísané. A čo viac, nielenže ich diagnostikujeme, vieme sa o takýchto pacientov postarať a niektorých dokonca liečiť. Mnohých možno práve preto prekvapí slogan tohtoročného Medzinárodného dňa zriedkavých chorôb: Spolu nás je 300 miliónov. Áno, presne toľko je pacientov so zriedkavými chorobami. Ak by sa všetci na celom svete spojili, vytvorili by druhý najľudnatejší štát sveta. 

Výskum a vývoj liečby zriedkavých ochorení

Výskum v tejto oblasti posúva hranice medicínskeho poznania. Prináša možnosti postarať sa o každého pacienta jedinečne, presne podľa jeho potrieb cielene, orientovane na príčinu problému, bez minimálnych vedľajších účinkov. Ak teda dnes nevidíme alebo prehliadame aktuálne problémy v zdravotníctve, nevieme, nechceme, alebo si nemôžeme dovoliť liečiť pacientov so zriedkavými chorobami, nepriamo to znamená, že hovoríme nie pokroku, moderným liečebným metódam, že hovoríme nie liekom na mieru.

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » MEDZINÁRODNÝ DEŇ ZRIEDKAVÝCH CHORÔB
Zriedkavé choroby

ČO SÚ TO ZRIEDKAVÉ CHOROBY

PharmDr. TATIANA FOLTÁNOVÁ, PhD.

odborný garant Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb

Zriedkavé choroby sú jasne definovanou rôznorodou skupinou, ktorú okrem zriedkavého výskytu identifikuje aj vysoká závažnosť ochorení. Nachádzajú sa v každej medicínskej oblasti.

Až 72 % týchto chorôb má genetickú príčinu. Postihujú prevažne deti (70 %). Napriek extrémnemu úsiliu je v súčasnosti liečiteľných menej ako 5 % zo 6 – 8 000 zriedkavých chorôb.

ČO JE TO NÁRODNÝ PROGRAM

Vo všeobecnosti sú Národné programy strategické dokumenty. Prvé vznikli na začiatku 20. storočia pre skupinu onkologických ochorení. V tomto období sme o rakovine vedeli veľmi málo. Aj vďaka Národným programom sa podarilo skoncentrovať odborné kapacity a finančné prostriedky na boj s týmto aj v 21. storočí silným nepriateľom.

Podobne je to v prípade zriedkavých chorôb. Prakticky o 100 rokov neskôr, v roku 2000, vznikol v Európe právny základ, ktorý naštartoval vedecké poznanie pre skupinu zriedkavých chorôb. Prvou krajinou, ktorej sa podarilo pripraviť Národný program pre zriedkavé choroby, bolo Francúzsko. Z pohľadu infraštruktúry pracovísk, dát, ale aj dostupnosti liečby a služieb patrí k najvyspelejším.

AKÝ JE TEN SLOVENSKÝ?

Národný program zdravotnej starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami do roku 2030 nadviazal na Národný program rozvoja zdravotnej starostlivosti 2016 – 2020. Jeho súčasťou je aj Akčný plán na roky 2021 a 2022.

Jednou z jeho najväčších výziev je dostupnosť liečby. Aktuálne sa pripravuje za obdobie posledných troch rokov tretia novela zákona o podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Držme si palce, aby bola naozaj propacientska a priniesla nielen pacientom so zriedkavými chorobami, ale všetkým, ktorí potrebujú, dostupné moderné lieky.

Next article