Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » GAUCHEROVA CHOROBA: PRÍBEH PACIENTA
Zriedkavé choroby

GAUCHEROVA CHOROBA: PRÍBEH PACIENTA

Gaucherova choroba patrí medzi zriedkavé choroby. Aj to je dôvod, prečo táto diagnóza čelí problémom v diagnostike. Pre jej zriedkavý výskyt majú lekári málo príležitostí sa s touto chorobou stretnúť.

Tak to bolo aj v prípade Zuzany. Trápilo ju akné, preto navštívila dermatológa, ktorý ju začal liečiť. „Už som pomaly končila vysokú školu, no moja tvár stále vyzerala, akoby som mala 16,“ začína spomínať Zuzana a pokračuje: „Po štvrťroku liečby mi lekár spravil kontrolné vyšetrenia, lenže nemala som dobrý krvný obraz.“

Ošetrujúci dermatológ navrhol opatrenia, ktoré sa však zdali byť neúčinné. Výsledky krvi boli stále zlé. Nasledovala ďalšia séria vyšetrení. „Zistilo sa, že mám zväčšenú slezinu aj pečeň. Únava, ktorú som pociťovala, mala zrazu vysvetlenie v nedostatku červených krviniek. Modriny, ktoré sa mi robili, nesúviseli ani tak s mojou láskou k športu, ako s problémami so zrážaním krvi. Krv z nosa, ktorá sa mi pustila niekedy aj bez zjavnej príčiny, a nie a nie ju zastaviť, nebola žiadna náhoda či moja nešikovnosť,“ opisuje Zuzana.

Prečítajte si tiež: GAUCHEROVA CHOROBA: NEROZPOZNANÉ PRÍZNAKY VEDÚ K TRVALÉMU POŠKODENIU ZDRAVIA

Plávanie nepatrilo k Zuzaniným obľúbeným športom, nakoľko sa hanbila obliecť do plaviek. Väčšina ľudí sa na seba v plavkách pozerá kriticky. V jej prípade to bolo o inom – nafúknuté brucho naozaj nevyzeralo dobre. „Dnes, keď si čítam o symptómoch Gaucherovej choroby, všetko mi príde jasné a jednoznačné. Dokonca som zistila, že ani moja zlomená ruka a noha neboli tak o tom, že som bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste, ale následkom Gaucherovej choroby,“ zapadajú dnes Zuzane mnohé prejavy choroby do súvislostí. Lámavosť kostí patrí totiž tiež medzi príznaky Gaucherovej choroby.

Spoznala som aj komunitu pacientov. Je naozaj rôznorodá. Niektorí ‚našli’ svoju diagnózu až na staré kolená, iní už ako deti.

Cesta k diagnóze však nebola jednoduchá. Paradoxne začala v ambulancii kožného lekára a Zuzana je rada, že sa vtedy rozhodla riešiť svoje problémy s pleťou.

Mala šťastie. Gaucherova choroba je liečiteľná. Chodí pravidelne na infúzie, čo nie je vždy ľahké zladiť s ostatnými povinnosťami, no stalo sa to už jej pevnou súčasťou života. Polepšilo sa jej, aj pleť na tvári sa záhadne zlepšila. Vďaka Gaucherovej chorobe spoznala tím motivovaných lekárov a sestier, ktorí vedia odpovedať na jej nekonečné otázky.

„Spoznala som aj komunitu pacientov. Je naozaj rôznorodá. Niektorí ‚našli’ svoju diagnózu až na staré kolená, iní už ako deti. Samozrejme, súvisí to aj s formou Gaucherovej choroby. Ja patrím k strednej generácii,“ konštatuje Zuzana.

Cesty k diagnóze bývajú rôzne, často plné náhod. Pre niektorých bolo vypočutie si diagnózy Gaucherova choroba veľkým vyslobodením, keďže iné diagnózy, ktoré lekári zvažovali, boli oveľa horšie. Iní boli vystrašení, veď je to choroba na celý život. Aj preto je skvelé, že existuje pacientska organizácia a zázemie, v ktorom si vedia navzájom pacienti s touto zriedkavou chorobou pomôcť.

Tento príbeh je spojením príbehov viacerých pacientov s Gaucherovou chorobou a vznikol na demonštráciu cesty k diagnóze a života s ňou.

Viac informácií sa dozviete na: https://www.spravnadiagnoza.cz/gaucherova-nemoc/

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » GAUCHEROVA CHOROBA: PRÍBEH PACIENTA
Zriedkavé choroby

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ: UČÍM SA SEBELÁSKE

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ

Slovenská politička, od roku 2020 poslankyňa Národnej rady SR, kde aktuálne pôsobí aj ako predsedníčka výboru pre európske záležitosti.

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Paradoxom ochorení, ktorým sa hovorí „zriedkavé“, sú veľmi časté problémy, ktoré pacienti s týmito diagnózami majú. Tým, že ide o raritné ochorenia, veda nepozná mnohé odpovede, výskum je ťažko financovateľný vzhľadom na nízky počet pacientov, verejnosť o týchto diagnózach vie málo, a takisto aj štát o potrebách týchto ľudí, čo ma ako političku mimoriadne mrzí. Verím však, že aj svojou prácou prispejem k tomu, aby to mali v živote jednoduchšie.

Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení v rámci vašej práce, prípadne vo vašom okolí?

Stretla. Keď som pracovala v prezidentskom úrade, prechádzala som listy ľudí s ťažkými diagnózami, ktorým prezident Kiska rozdeľoval celý svoj prezidentský plat. Boli to veľmi silné príbehy a som rada, že som mala šéfa, ktorý týmto ľuďom pomáhal a stále pomáha cez svoju charitu Dobrý Anjel.

Poznáte nejaké združenia alebo pacientske organizácie, ktoré sa venujú takýmto ochoreniam?

Dobrý Anjel, ktorého som spomenula. Debra, ktorí sa venujú chorobe motýlych krídel. A sledujem aj blog „Úsmev pre Tadeaša“, kde život chlapca, svalového dystrofika, veľmi krásne a láskavo opisuje jeho sestra Zuzka.

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Snažím sa starať o svoje telo cvičením a zdravým stravovaním. Na čom musím popracovať je spánok, ale ako mame ročného dieťaťa to asi ešte chvíľu potrvá, zlepšiť skóre v tejto oblasti. V minulosti som bola k svojmu telu málo pozorná. V práci som išla cez hranu svojich fyzických síl a telo mi to spočítalo kolapsom a trojtýždňovým pobytom v nemocnici. Odvtedy sa učím sebaláske a starostlivosti o seba samu. Treba si to v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Treba si v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať sebalásku. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Chrániť si ho. Od začiatku pandémie dodržiavam všetky opatrenia, nepodceňujem situáciu, počúvam rady odborníkov a hneď, ako to bolo možné, sme sa ja aj manžel dali zaočkovať, aby sme chránili seba, našu dcéru a znížili riziko šírenia vírusu v spoločnosti.

Zvažovali ste počas tehotenstva možnosť prenatálnej diagnostiky, ktorá dokáže odhaliť ochorenia dieťatka ešte pred narodením?

Áno, aj som ju absolvovala.

Myslíte si, že spoločnosť je dostatočne edukovaná o zriedkavých ochoreniach?

Myslím si, že osvety nikdy nie je dosť. Treba dnešnú digitálnu dobu využiť na to dobré a zvyšovať citlivosť a informovanosť o týchto diagnózach, aby bol život ľudí s týmito ochoreniami jednoduchší a aby sme my ostatní poznali ich potreby.

Prezidentsky palác bol pri príležitosti Dňa zriedkavých ochorení vysvietený. Zaoberá sa touto tematikou aj vláda? Sú prípadne nejaké praktické kroky, ktoré by sme mohli pre ľudí trpiacich týmito ochoreniami urobiť?

Neviem ako pokročilá je diskusia vo vláde, ale v parlamente je nás viacero, ktorí túto tému aktívne riešime a snažíme sa legislatívu pre týchto ľudí precizovať a zlepšovať. Vždy som vďačná za dôveru, s ktorou sa na mňa ľudia obracajú a s podnetmi, ktoré ukazujú na to, čo by mohlo fungovať lepšie a je aj v mojich silách to zmeniť.

Next article