Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » DOMINIKA MIRGOVÁ: CELÝ ŽIVOT SOM RODINNÝ TYP
Zriedkavé choroby

DOMINIKA MIRGOVÁ: CELÝ ŽIVOT SOM RODINNÝ TYP

Foto: Dominika Mirgová

DOMINIKA MIRGOVÁ

Slovenská speváčka, hudobníčka a tanečníčka. V roku 2007 sa zúčastnila tretej série reality šou Slovensko hľadá SuperStar, kde skončila na druhom mieste. V roku 2008 vydala svoj debutový album Dominika Mirgová. V roku 2017 bola ocenená v kategórií Speváčka roka.

Dominika už odmalička inklinovala k hudbe, svoju hudobnú kariéru započala už ako päťročná, keď spievala na rodinných oslavách a počas vystúpení jej otca, tiež hudobníka. Po úspechu v šou Slovensko hľadá SuperStar postupne vydala niekoľko albumov a singlov. Spolu s úspechmi na hudobnej scéne prišli aj úspechy v osobnom živote, vydala sa a pred 6-timi rokmi sa jej narodil syn Peťko. Nám v rozhovore prezradila, čo je pre ňu v živote najdôležitejšie a ako sa stará o svoje zdravie.

Čo má pre vás v živote najväčšiu prioritu?

Jednoznačne rodina, a potom – kúsok pod ňou sa nachádza hudba.

Boli ste odjakživa rodinný typ?

Vždy som mala rada deti. Preto som si strednú školu vybrala pedagogickú s odborom učiteľka v materskej škole. No a popri nej som sa venovala aj tancu ako trénerka detí. Takže, asi som bola celý život rodinný typ. Dieťa som chcela už ako 18-ročná! (smiech)

Za ostatné roky sa vám podarilo výrazne schudnúť. Ako sa staráte o svoje telo a zdravie?

Momentálne nie veľmi zdravo, lebo mu nedávam toľko spánku, koľko si zaslúži, ale mám skvelú rodinu, ktorá akceptuje moje povolanie a snažia sa mi čo najviac prispôsobiť či pomôcť. Nie je to jednoduché, starať sa o svoje telo. Je to niečo ako starostlivosť navyše vo svojom živote, ale za tú sa telo časom odvďačí. Netreba držať žiadne smiešne diéty, treba jednoducho počúvať svoje telo.

V čom sa zmenil váš svet po narodení syna Peťka?

Môj život sa otočil o 180 stupňov. Za Peťka som neskutočne vďačná každý jeden deň.

Zvažovali ste počas tehotenstva možnosť prenatálnej diagnostiky, ktorá dokáže odhaliť ochorenia dieťatka ešte pred narodením?

Absolvovala som rôzne vyšetrenia, bola som aj na vyšetrení, kde mi zisťovali tehotenskú cukrovku, takže áno, absolvovala som všetko, čo som mohla a čo bolo potrebné, aby bol Peťko v poriadku.

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » DOMINIKA MIRGOVÁ: CELÝ ŽIVOT SOM RODINNÝ TYP
Zriedkavé choroby

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ: UČÍM SA SEBELÁSKE

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ

Slovenská politička, od roku 2020 poslankyňa Národnej rady SR, kde aktuálne pôsobí aj ako predsedníčka výboru pre európske záležitosti.

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Paradoxom ochorení, ktorým sa hovorí „zriedkavé“, sú veľmi časté problémy, ktoré pacienti s týmito diagnózami majú. Tým, že ide o raritné ochorenia, veda nepozná mnohé odpovede, výskum je ťažko financovateľný vzhľadom na nízky počet pacientov, verejnosť o týchto diagnózach vie málo, a takisto aj štát o potrebách týchto ľudí, čo ma ako političku mimoriadne mrzí. Verím však, že aj svojou prácou prispejem k tomu, aby to mali v živote jednoduchšie.

Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení v rámci vašej práce, prípadne vo vašom okolí?

Stretla. Keď som pracovala v prezidentskom úrade, prechádzala som listy ľudí s ťažkými diagnózami, ktorým prezident Kiska rozdeľoval celý svoj prezidentský plat. Boli to veľmi silné príbehy a som rada, že som mala šéfa, ktorý týmto ľuďom pomáhal a stále pomáha cez svoju charitu Dobrý Anjel.

Poznáte nejaké združenia alebo pacientske organizácie, ktoré sa venujú takýmto ochoreniam?

Dobrý Anjel, ktorého som spomenula. Debra, ktorí sa venujú chorobe motýlych krídel. A sledujem aj blog „Úsmev pre Tadeaša“, kde život chlapca, svalového dystrofika, veľmi krásne a láskavo opisuje jeho sestra Zuzka.

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Snažím sa starať o svoje telo cvičením a zdravým stravovaním. Na čom musím popracovať je spánok, ale ako mame ročného dieťaťa to asi ešte chvíľu potrvá, zlepšiť skóre v tejto oblasti. V minulosti som bola k svojmu telu málo pozorná. V práci som išla cez hranu svojich fyzických síl a telo mi to spočítalo kolapsom a trojtýždňovým pobytom v nemocnici. Odvtedy sa učím sebaláske a starostlivosti o seba samu. Treba si to v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Treba si v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať sebalásku. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Chrániť si ho. Od začiatku pandémie dodržiavam všetky opatrenia, nepodceňujem situáciu, počúvam rady odborníkov a hneď, ako to bolo možné, sme sa ja aj manžel dali zaočkovať, aby sme chránili seba, našu dcéru a znížili riziko šírenia vírusu v spoločnosti.

Zvažovali ste počas tehotenstva možnosť prenatálnej diagnostiky, ktorá dokáže odhaliť ochorenia dieťatka ešte pred narodením?

Áno, aj som ju absolvovala.

Myslíte si, že spoločnosť je dostatočne edukovaná o zriedkavých ochoreniach?

Myslím si, že osvety nikdy nie je dosť. Treba dnešnú digitálnu dobu využiť na to dobré a zvyšovať citlivosť a informovanosť o týchto diagnózach, aby bol život ľudí s týmito ochoreniami jednoduchší a aby sme my ostatní poznali ich potreby.

Prezidentsky palác bol pri príležitosti Dňa zriedkavých ochorení vysvietený. Zaoberá sa touto tematikou aj vláda? Sú prípadne nejaké praktické kroky, ktoré by sme mohli pre ľudí trpiacich týmito ochoreniami urobiť?

Neviem ako pokročilá je diskusia vo vláde, ale v parlamente je nás viacero, ktorí túto tému aktívne riešime a snažíme sa legislatívu pre týchto ľudí precizovať a zlepšovať. Vždy som vďačná za dôveru, s ktorou sa na mňa ľudia obracajú a s podnetmi, ktoré ukazujú na to, čo by mohlo fungovať lepšie a je aj v mojich silách to zmeniť.

Next article