Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » DANIELA NÍZLOVÁ: VO VŠETKOM SOM ZA ZLATÚ STREDNÚ CESTU
Zriedkavé choroby

DANIELA NÍZLOVÁ: VO VŠETKOM SOM ZA ZLATÚ STREDNÚ CESTU

Foto: Daniela Nízlová archiv

Daniela Nízlová je slovenská speváčka, ktorá je spolu so svojou sestrou dvojičkou Veronikou súčasťou dua Twiins. Už odmalička sa preslávili vďaka spevu, moderovaniu či pôsobeniu v muzikáli. Daniela sa momentálne sústredí hlavne na svoju rodinu, nakoľko pred rokom porodila dcérku Lindu a presťahovala sa za svojím partnerom, futbalistom Stanom Lobotkom, ktorý aktuálne pôsobí vo futbalovom klube SSC Neapol, do Talianska.

Presťahovali ste sa do Talianska, do akej miery to zmenilo váš životný štýl?

Ťažko sa mi na to odpovedá, lebo tým, že je situácia vo svete taká, aká je, tak sme viac-menej zatvorení stále doma, jediný rozdiel je, že sme menej s našou rodinou na Slovensku, ale snažia sa za nami pravidelne cestovať. Zase na druhej strane, keď raz za čas otvoria mesto, tak som šťastná, že si možeme posedieť vonku a dať výborné jedlo, užívať krásny výhľad, človek sa tu potom cíti ako na dovolenke.

Vplýva iné prostredie aj na výchovu vašej dcérky?

Určite áno. Linde veľmi chýba kontakt a hranie sa s deťmi. Tu, v Taliansku, nikoho nemáme. Keby sme boli na Slovensku, trávili by sme viac času s detičkami Stankovej sestry alebo s detičkami kamarátok, ktoré tiež vlani porodili. Teším sa však, ak pôjde Linda niekedy do škôlky a veľkým plus bude, ak sa naučí aj cudzí jazyk.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Snažíme sa dobre stravovať, varím každý deň z kvalitných potravín. Doma na Slovensku máme u našich rodičov aj záhradu, čiže konzumujeme veľa domácich potravín, aj zavárame. Ďalej je dôležitý aj pohyb, okrem cvičenia treba mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, čiže kočíkujeme každý deň.

Ako sa staráte o seba, dbáte aj na prevenciu?

Určite treba dbať na preven- ciu, okrem kvalitnej stravy plnej vitamínov, dopĺňame vitamíny aj formou výži- vových doplnkov. Taktiež v tomto období treba dbať na zvýšenú hygienu, zakaždým, keď prídeme z nákupov alebo prechádzky, dezinfikujem mobily, kočík, lebo ho používame aj vo vnútri, umývame si ruky niekoľkokrát za deň, nosíme rúška, dodržiavame odstupy…

A čo vaša životospráva, potrpíte si na ňu?

Ja som vo všetkom za zlatú strednú cestu, ako som spomínala už aj predtým, doprajeme si dobré jedlo, aj ľahšie, ale aj ťažšie. Dôležitý je príjem a výdaj energie, čiže keď mám dostatok pohybu, nemám problém si dať pizzu alebo halušky a ďalšie kalorické bomby. Dôležitý je aj spánok, chvalabohu, Linda spáva dobre, klopem na drevo, aby som to neuriekla.

Dokážete skĺbiť čas strávený s rodinou aj s vašou prácou?

Tým, že umelci momentálne nefungujú pracovne tak, ako by sme chceli, tak sa venujem rodine na sto percent. Pomaličky si však už s Veronikou nahrávame nové pesničky, dokonca jednu aj v taliančine. Už keď sme tu, tak sa aspoň nenudíme. A keď máme nejaké pracovné aktivity, tak s malou sú naši rodičia, ktorí nám veľa pomáhajú, za čo sme im veľmi vďační.

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » DANIELA NÍZLOVÁ: VO VŠETKOM SOM ZA ZLATÚ STREDNÚ CESTU
Zriedkavé choroby

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ: UČÍM SA SEBELÁSKE

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ

Slovenská politička, od roku 2020 poslankyňa Národnej rady SR, kde aktuálne pôsobí aj ako predsedníčka výboru pre európske záležitosti.

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Paradoxom ochorení, ktorým sa hovorí „zriedkavé“, sú veľmi časté problémy, ktoré pacienti s týmito diagnózami majú. Tým, že ide o raritné ochorenia, veda nepozná mnohé odpovede, výskum je ťažko financovateľný vzhľadom na nízky počet pacientov, verejnosť o týchto diagnózach vie málo, a takisto aj štát o potrebách týchto ľudí, čo ma ako političku mimoriadne mrzí. Verím však, že aj svojou prácou prispejem k tomu, aby to mali v živote jednoduchšie.

Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení v rámci vašej práce, prípadne vo vašom okolí?

Stretla. Keď som pracovala v prezidentskom úrade, prechádzala som listy ľudí s ťažkými diagnózami, ktorým prezident Kiska rozdeľoval celý svoj prezidentský plat. Boli to veľmi silné príbehy a som rada, že som mala šéfa, ktorý týmto ľuďom pomáhal a stále pomáha cez svoju charitu Dobrý Anjel.

Poznáte nejaké združenia alebo pacientske organizácie, ktoré sa venujú takýmto ochoreniam?

Dobrý Anjel, ktorého som spomenula. Debra, ktorí sa venujú chorobe motýlych krídel. A sledujem aj blog „Úsmev pre Tadeaša“, kde život chlapca, svalového dystrofika, veľmi krásne a láskavo opisuje jeho sestra Zuzka.

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Snažím sa starať o svoje telo cvičením a zdravým stravovaním. Na čom musím popracovať je spánok, ale ako mame ročného dieťaťa to asi ešte chvíľu potrvá, zlepšiť skóre v tejto oblasti. V minulosti som bola k svojmu telu málo pozorná. V práci som išla cez hranu svojich fyzických síl a telo mi to spočítalo kolapsom a trojtýždňovým pobytom v nemocnici. Odvtedy sa učím sebaláske a starostlivosti o seba samu. Treba si to v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Treba si v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať sebalásku. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Chrániť si ho. Od začiatku pandémie dodržiavam všetky opatrenia, nepodceňujem situáciu, počúvam rady odborníkov a hneď, ako to bolo možné, sme sa ja aj manžel dali zaočkovať, aby sme chránili seba, našu dcéru a znížili riziko šírenia vírusu v spoločnosti.

Zvažovali ste počas tehotenstva možnosť prenatálnej diagnostiky, ktorá dokáže odhaliť ochorenia dieťatka ešte pred narodením?

Áno, aj som ju absolvovala.

Myslíte si, že spoločnosť je dostatočne edukovaná o zriedkavých ochoreniach?

Myslím si, že osvety nikdy nie je dosť. Treba dnešnú digitálnu dobu využiť na to dobré a zvyšovať citlivosť a informovanosť o týchto diagnózach, aby bol život ľudí s týmito ochoreniami jednoduchší a aby sme my ostatní poznali ich potreby.

Prezidentsky palác bol pri príležitosti Dňa zriedkavých ochorení vysvietený. Zaoberá sa touto tematikou aj vláda? Sú prípadne nejaké praktické kroky, ktoré by sme mohli pre ľudí trpiacich týmito ochoreniami urobiť?

Neviem ako pokročilá je diskusia vo vláde, ale v parlamente je nás viacero, ktorí túto tému aktívne riešime a snažíme sa legislatívu pre týchto ľudí precizovať a zlepšovať. Vždy som vďačná za dôveru, s ktorou sa na mňa ľudia obracajú a s podnetmi, ktoré ukazujú na to, čo by mohlo fungovať lepšie a je aj v mojich silách to zmeniť.

Next article