Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » ZUZANA VAČKOVÁ: SNAŽÍM SA MAŤ POKOJ V DUŠI
Ženské zdravie

ZUZANA VAČKOVÁ: SNAŽÍM SA MAŤ POKOJ V DUŠI

FOTO: Archív ZV

Herečka, moderátorka a pedagogička Zuzana Vačková nám porozprávala o tom, ako sa udržiava v dobrej psychickej aj fyzickej kondícii.

ZUZANA VAČKOVÁ

Herečka, moderátorka a pedagogička

Je známe, že sa zameriavate na zdravý životný štýl. Čo všetko robíte pre svoje psychické a fyzické zdravie?

Začnem tým psychickým zdravím. Snažím sa komunikovať otvorene, nedržať v sebe žiadne hnevy, nedoriešené veci. Ak ma niečo trápi, snažím sa to povedať hneď. Eliminujem tak napätie a žije sa mi krajšie. Doprajem si čas pre seba.

Čas na výlety, na stretnutie s rodinou, priateľkami, na divadlo, kino, skrátka na to, čo ma baví. Aby môj život nebol iba o práci. Čo sa týka fyzického zdravia, dávam veľký dôraz na stravu a šport.

FOTO: Archív ZV

Snažíme sa neprejedať, nejeme veľmi mastné jedlá, nevysmážame. Väčšiu časť nášho jedálnička tvorí ovocie a zelenina. Veľa chodíme na prechádzky, kam sa dá, tam chodíme pešo, kde sa dá, nepoužijem výťah, ale vyšliapem pár poschodí.

Pravidelne cvičím. Kedysi to boli aeróbne aktivity, dnes je to skôr joga, strečing a posilňovanie.

Máte rituály, ktoré vás udržiavajú v dobrej nálade?

Nemám žiadne rituály na dobrú náladu. Len sa snažím mať pokoj v duši. Neriešiť hlúposti, nepodstatné veci, akceptujem a rešpektujem seba, rovnako ako sa snažím akceptovať a rešpektovať aj ostatných ľudí. Seba mám však vždy na prvom mieste.

Ako veľmi ste informovaná o chorobách súvisiacich s pohybovým aparátom, ako je osteoporóza a reuma?

Čo sa týka ochorení pohybového aparátu, o osteoporóze som čítala niekoľko článkov a bola som na vyšetrení, ktoré ukázalo, že moje kosti sú v poriadku. V každom prípade sa na toto vyšetrenie chystám po čase znova.

Čo sa týka reumy, tam sú moje informácie zatiaľ nie veľmi dobré. Nikto v mojom okolí týmto ochorením netrpí, ani ja som ešte nepotrebovala niečo si na túto tému zisťovať. Takže o ňom veľa neviem.

Dbáte na prevenciu?

Na prevenciu dbám. Preventívne prehliadky, ktoré mi odporúčajú, absolvujem všetky.

Reuma postihuje hlavne ženy, a to aj v mladšom veku. Myslíte si, že o týchto chorobách majú ženy dosť informácií?

Neviem, ako sú informované ostatné ženy, ja som tieto informácie zatiaľ nevyhľadávala.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » ZUZANA VAČKOVÁ: SNAŽÍM SA MAŤ POKOJ V DUŠI
Ženské zdravie

AJ CHOROBÁM SPÔSOBENÝM ĽUDSKÝM PAPILOVÍRUSOM MOŽNO PREDÍSŤ OČKOVANÍM

Objav ľudského papilomavírusu (HPV) ako pôvodcu rakoviny bol prelomový. Najmä ak sa zistilo, že 80 percent ľudí sa počas života infikuje niektorým typom HPV. 

prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH

prezident Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS, vedúca Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity Bratislava

Imunitný systém väčšiny ľudí sa infekcie papilomavírusom zbaví, u niektorých však vírus pretrváva.

Ako vzniká

Najčastejšie spôsobuje rakovinu krčka maternice, menej často rovnako nebezpečnú rakovinu hrdla, dýchacích ciest, vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Dnes už infekciu HPV nepovažujeme len za sexuálnu nákazu.

Vírus je odolný voči vonkajšiemu prostrediu a prenáša sa veľmi ľahko nielen pohlavným stykom, ale aj inými sexuálnymi praktikami alebo úzkym kontaktom s osobou, ktorá je nakazená. Ani kondóm, ani sexuálna abstinencia nezabránia infekcii. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných 900 nových prípadov rakovinových ochorení, ktoré súvisia s HPV. Pritom sú to choroby, ktorým sa dá predchádzať očkovaním.

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení.

Prevencia očkovaním

V krajinách, ktoré od dostupnosti vakcíny v roku 2006 zaviedli rozsiahle plošné očkovanie, zaznamenali významný pokles rakovinových aj predrakovinových ochorení. Ak sa zistí predrakovinové poškodenie krčka maternice, treba ho chirurgicky odstrániť, čo zvyšuje riziko predčasného pôrodu u mladých žien. Preto by sme ochranu pred HPV infekciou mali vnímať aj v súvislosti s reprodukčným zdravím a so zdravým štartom budúcej generácie do života. Očkovanie proti HPV nemá hornú vekovú hranicu a je účinné aj po prvom pohlavnom styku.

Skríningom vieme tieto poškodenia zachytiť a diagnostikovať. Očkovanie ako nástroj primárnej prevencie však zabráni vzniku týchto poškodení, a to je neporovnateľne výhodnejšie. Preto, ak máme možnosť zabrániť choreniu, využime ju!

Next article