Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » V ŽIVOTE S PSORIATICKOU ARTRITÍDOU JE DÔLEŽITÁ INFORMOVANOSŤ A MOTIVÁCIA
Ženské zdravie

V ŽIVOTE S PSORIATICKOU ARTRITÍDOU JE DÔLEŽITÁ INFORMOVANOSŤ A MOTIVÁCIA

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Marry je 30-ročná pracujúca prvomamička, motivátorka a silná žena. Sama sa vidí ako osoba bojujúca s niekoľkými chorobami a problémami, s ktorými si hľadá cestu životom.

Mgr. MÁRIA BARTOŠOVÁ – MARRY

súkromná vyučovateľka nemčiny, angličtiny, slovenčiny pre cudzincov a prekladateľka

Ako sa pamätáte na chvíle, keď do vášho života vstúpilo reumatické ochorenie?

Moja reuma sa začala, keď som mala necelých 18 rokov, tak idylicko-neidylicky na dovolenke v Tunisku. Zakopla som na pláži a opuchol mi prst. Už nikdy neodpuchol… Neskôr mi diagnostikovali psoriatickú artritídu (PsA).

Čo sa zmenilo vo vašom živote po diagnostikovaní psoriatickej artritídy? 

Diagnostika PsA bola v mojom prípade veľmi zdĺhavá, náročná a bolestivá, ako na tele, tak aj na duši. Paradoxne sa diagnózou môj život zlepšil. Začala som pristupovať k veciam úplne inak. Moje priority vtedy už 19-ročného dievčaťa sa úplne prehodili. Začala som si vážiť bežné veci, ako je napríklad schopnosť prejsť ďalej ako len do kuchyne.

AKÉ OCHORENIA ČASTO SPREVÁDZAJÚ PSORIATICKÚ ARTRITÍDU?

Čo je na celoživotnom ochorení podľa vás najťažšie? 

Tie najťažšie veci sa s postupom času a dozrievaním ochorenia menia. Kedysi to bola pre mňa správa, že nikdy nebudem môcť mať deti.

Dnes jedno mám a ďalšou hrozbou sa pre mňa stala možnosť invalidity a neschopnosti sa oňho postarať. Potom mi niekedy napadajú myšlienky, ako čo bude, keď už žiadna liečba nebude fungovať a ja ostanem pripútaná na vozík a niekto sa o mňa bude musieť starať.

PSORIATICKÁ CHOROBA – KOMUNIKUJME S LEKÁROM O VŠETKOM, ČO NÁS TRÁPI

Čo by ste zmenili, aby sa ľuďom s reumatickými ochoreniami žilo ľahšie? 

INFORMOVANOSŤ, INFORMOVANOSŤ, INFORMOVANOSŤ!

Je veľmi dôležité robiť osvetu a ukazovať svetu, že naša choroba je takmer neviditeľná, ale veľmi vážna. A otvárať oči ľudom, ktorí nám mladým reumatikom tak radi povedia: „Taká mladá, veď ty nemôžeš mať reumu!“

Na druhej strane je úžasné motivovať ľudí a pomáhať trpiacim s reumatickými ochoreniami.

INFORMÁCIE O PSORIATICKEJ CHOROBE NÁJDETE TU

FOTO: Archív MB

Ako si predstavujete blízku i vzdialenú budúcnosť?

Bude to asi znieť ako klišé, ale snažím sa žiť prítomnosťou. Niekoľko rokov navštevujem psychoterapeuta. Vďaka týmto sedeniam som sa veľa naučila o sebe aj o svete a ľuďoch navôkol.

Je veľmi dôležité spomenúť aj psychickú stránku reumy. Prináša so sebou niekedy väčšie psychické zaťaženia, s ktorými sa musíme naučiť žiť. 

WEBINÁR: REUMA V TEHOTENSTVE? KLIKNITE TU

Ako hľadáte rovnováhu medzi prácou a voľným časom, viete si nájsť čas aj na seba?

Pravdupovediac, nie som veľmi zorganizovaná osoba. Celý život som žila tak spontánne. Nič som veľmi neplánovala, no s príchodom biologickej liečby a malého dieťatka som bola nútená svoj čas prispôsobovať a plánovať.

Už keď večer zaspávam, plánujem si približný rozvrh, kedy si na druhý deň nájdem čas na prácu, cvičenie a oddych. Veľmi mi v tom pomáha aplikácia v mobile.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » V ŽIVOTE S PSORIATICKOU ARTRITÍDOU JE DÔLEŽITÁ INFORMOVANOSŤ A MOTIVÁCIA
ADVERTORIAL

AFRODITA – JEDINEČNÁ LIEČIVÁ BYLINKOVÁ ČAJOVÁ ZMES PRE ŽENY

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article