Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » TECHNOLÓGIE POMÁHAJÚ DIABETIKOM
ADVERTORIAL

Senzory na monitorovanie hladiny glukózy v krvi a inzulínové pumpy spolu s užitočnými aplikáciami zjednodušujú život ľuďom s cukrovkou. O tom, aké možnosti im ponúkajú moderné technológie, nám porozprávala odborníčka, MUDr. Martina Merčiaková, MBA.

MUDr. MARTINA MERČIAKOVÁ, MBA

Diabetologická ambulancia, Sabinov,
Certifikovaná ambulancia pre ambulantné nastavenie na liečbu inzulínovou pumpou

Čo znamená pojem „kontinuálny monitoring glykémií“, v skratke CGM, a prečo sa o ňom hovorí?

Cukrovka je celoživotné ochorenie. Na jej úspešnú liečbu, hlavne u diabetikov 1. typu, je nutné pravidelné sledovanie hodnôt cukru (glykémií). Veľký pokrok priniesli glukózové senzory, ktoré na rozdiel od glukomerov umožňujú kontinuálny monitoring glykémií (CGM).
Inzulinova pumpa + vysielač Dexcom G6

Senzor meria glykémiu každých 5 minút. Získame informáciu nielen o glykémii, ale aj o tom, či v najbližšom čase bude stúpať alebo klesať, takzvaný trend. Tieto hodnoty pomôžu pri úpravách inzulínovej liečby v bežných aj špecifických situáciách.

Ako systém CGM funguje, z čoho sa skladá a aký je hlavný rozdiel medzi CGM a FGM?

CGM sa skladá zo senzora, vysielača a prijímača. Senzor zavedený v podkoží meria glykémiu v medzibunkovej tekutine. Tieto údaje sa zbierajú vo vysielači, ktorý ich bezdrôtovo prenáša do zobrazovacieho zariadenia – prijímača. Tým môže byť čítačka, inzulínová pumpa, smartfón. Rozlišujeme CGM a FGM.

Pri CGM sa údaje o glykémii prenášajú cez Bluetooth do mobilu alebo inzulínovej pumpy nepretržite 24 hodín. Systém umožňuje nastaviť alarmy, pacient dostane upozornenie pri nízkej či vysokej glykémii.

Na rozdiel od CGM, FGM meria a uskladňuje údaje o glykémii 8 hodín. Na to, aby sa pacient dozvedel takzvanú okamžitú glykémiu, musí si ju naskenovať prostredníctvom čítačky alebo mobilu s NFC čipom. Prvá generácia FreeStyle Libre nemá alarmy, vyššie generácie ich umožňujú.

Čo ponúka pacientovi inzulínová pumpa s pokročilou hybridnou uzavretou slučkou (AHCL) v spojení s CGM?

Dostupnosť čoraz presnejších senzorov umožnila vývoj inzulínových púmp s HCL. Takáto pumpa na základe údajov z CGM automaticky upravuje dávkovanie inzulínu. Zjednodušene môžeme povedať, že ak senzor predvída zvýšenie glykémie, pumpa automaticky zvýši bazálnu dávku, respektíve dopichne korekčný bolus, ak to nestačí.

Naopak, pri predikcii poklesu glykémie bazálnu dávku zníži, prípadne aj vypne dávkovanie inzulínu. Systém nie je plne automatický, pacient musí na pokrytie jedla aplikovať bolus, po zadaní sacharidov však pumpa pomôže navrhnúť jeho dávku.

Je inzulínová pumpa s AHCL vhodná aj pre fyzicky aktívnych pacientov?

Inzulínovú pumpu je možné nosiť počas väčšiny športových aktivít. Hybridné uzavreté okruhy umožňujú pred plánovaným športovaním zapnúť režim fyzickej aktivity (dočasný cieľ). Pumpa bude upravovať dávkovanie inzulínu tak, aby znížila riziko nízkej hladiny cukru – hypoglykémie počas športovania, či po športe.

Akým spôsobom pacient zdieľa dáta z CGM a pumpy so svojím ošetrujúcim lekárom alebo rodinným príslušníkom?

Údaje o glykémii vie mobilná aplikácia odoslať do cloudového úložiska. Tieto údaje sa môžu zdieľať s rodinnými príslušníkmi, zdravotníkmi alebo inými osobami, ktoré chce pacient informovať o svojom zdravotnom stave. Stačí, keď túto možnosť pacient dotyčnému v aplikácii povolí. Aj údaje z pumpy sa dajú prostredníctvom cloudu zdielať s ošetrujúcim lekárom. Na základe týchto údajov vie lekár efektívnejšie riadiť liečbu inzulínovou pumpou, prípadne pomôcť s úpravami aj „na diaľku“.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » TECHNOLÓGIE POMÁHAJÚ DIABETIKOM
ADVERTORIAL

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article