Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » SMIECH NEPOZNÁ VEK
Ženské zdravie

SMIECH NEPOZNÁ VEK

V spolupráci s:
FOTO: Archív Červený nos
V spolupráci s:
FOTO: Archív Červený nos

Smiech nepozná vek je program, s ktorým profesionálni zdravotní klauni pravidelne navštevujú seniorov v seniorských zariadeniach alebo nemocniciach. Prinášajú im povzbudenie a radosť, ochotne si vypočujú ich príbehy. O jeden z príbehov z klaunovania v seniorskom domove sa podelila zdravotná klaunka z Červeného nosa Mariana Bódyová, pre seniorov známa ako Emília Kohútová.

Okrem humoru nechýba ani hudobné spestrenie, ktoré seniorov vráti do mladosti. Mnohí si ku klaunom vybudujú hlbší vzťah a tešia sa na ich návštevy. Tak ako je v každom z nás kúsok dieťaťa, je v každom z nás aj kúsok starca, a to je dobre.

Ako zdravotná klaunka chodím rozveseľovať okrem detí v nemocniciach aj seniorov. Vždy sa veľmi teším, keď môžem nahliadnuť do sveta týchto ľudí, ktorý je bohatý, krásny, často aj smutný a plný záhad, no vždy inšpirujúci. Potvrdil mi to aj jeden môj zážitok.

V ten deň sme aj s mojou klaunskou kolegyňou Markétkou navštívili klientov Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb v Kremnici. V jednej izbe sedela v kresle pani Anka. Je bývalá huslistka, no husle v ruke nedržala už roky. Po mozgovej príhode ochrnula a jej telo je takmer v neustálom „trase“. Pozná sa dokonca s Petrom Michalicom, kedysi, ešte pravdepodobne za čias študentských, spolu hrávali.

Darujte radosť a smiech deťom a seniorom v zariadeniach po celom Slovensku TU

Miluje husle ako nástroj svojej mladosti, ako nástroj svojho života. Aj ja som mala so sebou husle. Keď ich uvidela, oči jej zažiarili. Úsmev z jej tváre nezmizol, ani keď som sa v rámci svojich schopností snažila pre ňu čosi zahrať. Vtom som dostala nápad. ,,Nechcete si zahrať tiež?“

Pani Anka zaváhala… No potom túžobne prikývla. Opatrne som jej priložila husle pod bradu. Keď pani Anna ucítila lub huslí, bol to neuveriteľný okamih. Slákom som husle ozvučila jemným pizzicatom. Vo vzduchu sa čosi chvelo, takmer som prestala dýchať. Pani Anka siahla po sláku, a to napriek tomu, že je v ťažkom fyzickom stave. Spoločnými silami sme sa snažili vytvoriť tón.

Zimomriavky nám behali po tele, keď sme zbadali, že Anička sa tak sústredí, že sa vlastne skoro netrasie!

So zatajeným dychom som sledovala tento zázrak. Nával radosti však vyvolal opäť chvenie. No husle pod bradou pani Anna držala pevne… Od tej chvíle mám husle vždy so sebou. Sú úžasným sprostredkovateľom spomienok na mladosť pre generáciu našich súčasných seniorov. Pamätajú krásu, eleganciu, slušnosť, úctivosť, ktorú si i v dnešných dňoch môžeme spolu pripomenúť a nezabudnúť…

Čo ďalšie pre seniorov robíme? Kliknite TU

Aj tento príbeh nájdete v knihe skutočných príbehov NA ZÁZRAKY MÁME NOS, ktorej autormi sú zdravotní klauni. Na stránke nájdete aj ďalšie spôsoby, ako môžete aj vy podporiť viac smiechu v nemocniciach a seniorských zariadeniach.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » SMIECH NEPOZNÁ VEK
ADVERTORIAL

AFRODITA – JEDINEČNÁ LIEČIVÁ BYLINKOVÁ ČAJOVÁ ZMES PRE ŽENY

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article