Domovská stránka » Ženské zdravie » ROLA MATKY PRINÁŠA ŽENÁM NOVÉ VÝZVY AJ EMOČNÚ ZÁŤAŽ
ADVERTORIAL

Popri radosti z príchodu nového človeka na svet zažívajú ženy veľa stresu. Neraz ho prináša už samotný pôrod, žena menej spí a môže mať menej energie ako predtým. Bežná je popôrodná depresia, problémy s dojčením alebo dokonca nemožnosť dojčiť.

PhDr. MÁRIA BALÁŽOVÁ

psychologička pre deti a dospelých

Aké sú zo psychickej stránky nové výzvy, s ktorými sa musí mamička vyrovnať? 

Emočná záťaž, ktorá prichádza s rolou matky, súvisí najčastejšie s tým, že žena si zrazu uvedomí, že má zodpovednosť za nový krehký život. Pôrod samotný býva tiež stresujúci. Ešte stále, bohužiaľ, mnoho žien pri pôrode má traumatizujúce zážitky, s ktorými sa potom musí navyše vyrovnávať v beztak náročnom popôrodnom období. Znížená kvalita spánku je takisto faktor, ktorý spôsobuje, že žena môže byť podráždená, uplakaná, mať menej energie, než ako bola doposiaľ zvyknutá.

Málokto vie, že popôrodná depresia čerstvých mamičiek je pomerne bežná. Ako sa majú ženy s popôrodnou depresiou vyrovnať? Ako môže pomôcť okolie? 

Popôrodná depresia je už klinický stav. To, čo môže rozvinutej depresii predchádzať, je dlhšie obdobie nespokojnosti, vyčerpanosti, straty radosti zo života. Určitú rolu v tom celom zohráva aj biológia a schopnosť mozgu produkovať neurotransmitery, ktoré, laicky povedané, prenášajú v mozgu dobrú náladu. Počas pôrodu a v popôrodí dochádza k veľkým výkyvom v hormónoch, ktoré tiež môžu ovplyvňovať našu náladu. Keď sa k tomu pridruží málo podpory z prostredia, nedostatok spánku, prípadne problémy s dojčením alebo iné stresory, žena môže začať mať depresívne pocity.

Problémové dojčenie, či dokonca nemožnosť dojčenia, je pre matku často psychicky náročné. Máte nejaké rady, aby sa mamička vedela udržať v psychickej pohode?

Povedala by som, že takmer každá žena má nejaký príbeh dojčenia. Už dávno pred tým, ako sa dieťa narodí, máme nejakú predstavu o tom, ako to chceme, ako to bude prebiehať. Je dôležité, aby ženy mali dostatok podpory v dojčení, ktorá je efektívna a účinná. Mnoho žien však túto možnosť nemá a potom sa stáva, že majú pocit zlyhania.

Všetko o materskom mlieku nájdete TU

Stretávate sa aj s prípadmi, keď je matka podrobená tlaku okolia ohľadom nemožnosti dojčenia? Ako sa s týmto tlakom vyrovnať? 

Väčšina žien chce dojčiť, avšak nemôžu dojčiť pre nedostatok podpory dojčenia, ako je napríklad slabé socioekonomické zázemie alebo slabá informovanosť a dostupnosť naozaj relevantných informácií o dojčení. Podpora spoločnosti spočíva často v tom, že pokiaľ má žena nejaký problém s dojčením, poradia jej, aby si to nebrala k srdcu – toto však nie je skutočná podpora…


Sunar Premium je vyvinutý podľa vzoru materského mlieka a vychádza z viac ako 80 rokov výskumu. Jeho unikátna receptúra obsahuje exkluzívnu kombináciu živín prirodzene sa vyskytujúcich v materskom mlieku. Okrem iných je to mliečny tuk, ktorý je druhou najzastúpenejšou zložkou materského mlieka. V mlieku je prítomný vo forme guličiek, ktoré sú obalené lipo-proteínovou membránou (MFGM), ktorá je obzvlášť bohatá na esenciálne bioaktívne látky podporujúce správny rast a vývoj dieťaťa. Mliečny tuk taktiež dodáva mlieku jeho lahodnú chuť, a preto je deťmi veľmi dobre prijímaný a majú tak spokojné bruško. Hoci by sa to mohlo zdať samozrejmé, nie každé dojčenské mlieko obsahuje mliečny tuk!

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženské zdravie » ROLA MATKY PRINÁŠA ŽENÁM NOVÉ VÝZVY AJ EMOČNÚ ZÁŤAŽ
ADVERTORIAL

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Ďalší článok