Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » REVOLÚCIA V MONITORINGU ÚČINNOSTI LIEČBY PACIENTOV S ROZTRÚSENOU SKLERÓZOU
ADVERTORIAL

Čo je roztrúsená skleróza? Na akej úrovni je liečba tohto ochorenia na Slovensku? V čom spočíva revolúcia v monitoringu účinnosti liečby? Na všetky tieto otázky vám dnes odpovie špecialista na roztrúsenú sklerózu, neuroimunológ Norbert Žilka.

NORBERT ŽILKA

neuroimunológ, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV a vedecký riaditeľ biotechnickej firmy AXON

Aké klinické prejavy má roztrúsená skleróza (skleróza multiplex)?

Pomerne rozmanité. Môže sa vyskytnúť únava, slabosť, problémy s pohyblivosťou či iné príznaky. Postupujúce ochorenie výrazne ovplyvňuje motoriku pacientov, čo znižuje kvalitu ich života. Hoci na roztrúsenú sklerózu existuje liečba a ochorenie sa v čase spomaľuje a odďaľuje, vitálne funkcie sa, bohužiaľ, zhoršujú.

Aký je jej biologický základ?

Za normálnych okolností je imunitný systém vyškolený tak, aby sa nedotýkal vlastných bielkovín, no pri ochorení dochádza k tomu, že nesprávne rozpozná bielkoviny mozgu ako cudzie a začne proti nim vytvárať protilátky. Dôsledkom je, že začne atakovať daný orgán – v prípade tohto ochorenia ľudský mozog. Môže za to vplyv patogénov, ktoré telo napadnú.

Aký patogén sa najčastejšie spája s rozvojom roztrúsenej sklerózy?

Najčastejšie sa hovorí o herpetických vírusoch, hlavne víruse o Epsteina a Barrovej. Herpetické vírusy majú tendenciu prebudiť sa, keď imunitný systém nie je dostatočne funkčný, a ustupujú do úzadia, keď funguje na plné obrátky.

Ako sa toto ochorenie diagnostikuje?

Existujú klinické prejavy typické pre ochorenie, ktoré identifikuje lekár. Lézie sa doteraz dali identifikovať iba s využitím magnetickej rezonancie. No celkovo sa diagnóza vyskladá z viacerých typov vyšetrení.

Ako sa v súčasnosti na Slovensku lieči roztrúsená skleróza? Je liečba porovnateľná s tou vo svete?

K dispozícii je, našťastie, pomerne veľa liekov. Väčšina z nich patrí do kategórie biologickej liečby, ale máme aj iné lieky na blokovanie imunitnej odpovede v organizme. K dispozícii je kompletná paleta terapeutík. Všetky novinky k nám prichádzajú včas. Je to hlavne vďaka veľmi dobre organizovanej sieti 13 centier pre roztrúsenú sklerózu, s ktorými sa výborne spolupracuje.

Ako zisťujete účinnosť nastavenej liečby?

Revolučný je jednoduchý spôsob stanovenia tzv. neurofilamentov v krvi, čím sa zisťuje účinnosť liečby. Doposiaľ musel pacient s roztrúsenou sklerózou opakovane chodiť na magnetickú rezonanciu, čo predstavuje značný diskomfort. No teraz by stačilo, aby prišiel k doktorovi, ktorý by mu odobral relatívne malý objem krvi. Takýmto spôsobom zjednodušujeme liečbu a zlacňujeme systém, lebo magnetická rezonancia je vždy nákladnejšia ako vyšetrenie spojené s odberom krvi. Navyše tento jednoduchý odber krvi v neurologickej ambulancii nezaťažuje pacienta rádioaktívnou kontrastnou látkou, ktorá môže spôsobovať mnoho nežiaducich účinkov. Momentálne už prvé desiatky pacientov môžu absolvovať túto krvnú analýzu, no zatiaľ je schválená len jednou slovenskou zdravotnou poisťovňou (ZP Union).

Čo všetko vplýva na zhoršenie stavu roztrúsenej sklerózy?

Významný rizikový faktor je napríklad nezdravý životný štýl, strava, fajčenie či obezita. Čím viac rizikových faktorov pre organizmus, tým väčšie je riziko, že sa objaví nejaké autoimunitné ochorenie.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » REVOLÚCIA V MONITORINGU ÚČINNOSTI LIEČBY PACIENTOV S ROZTRÚSENOU SKLERÓZOU
ADVERTORIAL

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article