Domovská stránka » Ženské zdravie » NAJČASTĚJŠIE PRÍČINY VAGINÁLNEHO DISKOMFORTU
ADVERTORIAL

Doc. MUDr. ALEXANDRA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD.

gynekológ-pôrodník
1. gynekologicko-pôrodnícka klinika LFUK a UNB

Ako sa u pacientok vaginálny diskomfort prejavuje? Aké sú jeho najčastejšie spúšťače?

Vulvovaginálny diskomfort sa najčastejšie prejavuje svrbením, pálením, začervenaním v intímnej oblasti, vaginálnym výtokom, nadmernou vlhkosťou alebo, naopak, suchosťou pošvy alebo extrémnou citlivosťou, pálením pošvy počas pohlavného styku.

Za normálnych okolností je „pohoda“ v intímnej oblasti zabezpečená vyváženým bakteriálnym osídlením – flórou. Spúšťačom narušenia tohto vyváženého stavu sú najčastejšie infekcie, zavedenie bakteriálnej flóry z čreva, užívanie antibiotík, u niektorých žien to môže nastať po plávaní alebo návštevách wellnessu. Na riziko vaginálnej infekcie musíme myslieť aj pri nechránenom pohlavnom styku alebo pri niektorých chronických ochoreniach. 

Vaginálny diskomfort môže byť prejavom infekcie. Aké sú charakteristické príznaky, vďaka ktorým bezpečne odlíšime mykózu od inej vaginálnej infekcie?

Najčastejšou príčinou vaginálneho diskomfortu je bakteriálna vaginóza alebo mykóza. Bakteriálna vaginóza vzniká pri spomínanom nevyváženom bakteriálnom osídlení pošvy. Prejavuje sa najmä pocitom zvýšenej vlhkosti a neurčitým intímnym diskomfortom.

Pre mykózu – kvasinkovú infekciu – je typické výrazné svrbenie, hrudkovitý biely výtok, začervenanie v oblasti vulvy a pošvových slizníc. Samozrejme, je aj mnoho ďalších príčin, preto je najdôležitejšia správna diagnostika a následne cielená liečba.

Akú by ste v prípade diskomfortu odporučili liečbu? Je v tomto prípade vhodná samoliečba?

Samoliečba závisí od závažnosti klinických ťažkostí, ich trvania a dostupnosti gynekologičky/gynekológa. Ak ide o mierne ťažkosti, mierne svrbenie a žena vie o možnom spúšťači, môže skúsiť samoliečbu. Keďže vo väčšine prípadov ide o narušenú vaginálnu flóru, namieste je podanie vaginálnych probiotík spolu s ostatnými podpornými látkami, napríklad kyselinou hyalurónovou a pod.

Samozrejme, pri vážnejšom stave, dlhšie trvajúcich alebo opakujúcich sa príznakoch alebo pri neúčinnosti voľne dostupnej liečby je namieste návšteva gynekologickej ambulancie, realizácia výterov a následné nasadenie cielenej liečby.

Chronické ťažkosti pacientok nie sú výnimkou. Existuje riešenie aj pre ženy, ktoré trápia ťažkosti dlhodobo?

U žien trpiacich častými vaginálnymi infekciami, resp. dlhodobým vaginálnym diskomfortom, je dôležité odhalenie príčiny, podľa ktorej sa nasadí vhodná liečba. Takisto je vhodné mať v rezerve vaginálne čapíky s probiotikami (najmä pri liečbe antibiotikami).

U žien s vulvovaginálnou atrofiou počas menopauzy a/alebo po nej sú vhodné preparáty na zvlhčenie pošvy, s probiotikami, s kyselinou hyalurónovou, eventuálne vaginálne preparáty s estrogénom. Pri pohlavnom styku je vhodné používanie lubrikačných gélov, ktoré je však vhodné pred použitím „naostro“ vyskúšať napríklad na vnútornej strane zápästia.

Ďalší článok
Domovská stránka » Ženské zdravie » NAJČASTĚJŠIE PRÍČINY VAGINÁLNEHO DISKOMFORTU
ADVERTORIAL

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Ďalší článok