Domovská stránka » Ženské zdravie » HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR – MALÝ ALEBO VEĽKÝ PROBLÉM?
Ženské zdravie

HYPERAKTÍVNY MOČOVÝ MECHÚR – MALÝ ALEBO VEĽKÝ PROBLÉM?

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Na ceste k udržaniu celkového zdravia a pohody sa ženy stretávajú s rôznymi výzvami. Jednou z tých málo komunikovaných je hyperaktívny močový mechúr. Tento problém významne ovplyvňuje kvalitu života ženy, spôsobuje nám rozpaky, úzkosť a obmedzenia v každodenných aktivitách.

Ing. ADRIANA POBEHOVÁ

predseda OZ InkoFórum

Hyperaktívny močový mechúr, známy aj ako OAB syndróm, označuje stav, pri ktorom sa svaly močového mechúra nedobrovoľne sťahujú, čo vedie k častej a naliehavej potrebe močiť. Napriek tomu, že OAB je ochorenie, o ktorom širšia verejnosť veľa nevie a ešte menej hovorí, patrí medzi 10 najčastejších zdravotných problémov.

Jeho príznaky v súčasnosti postihujú až 16 % dospelej populácie. Presné príčiny OAB sa môžu líšiť, môžu za nimi byť hormonálne zmeny, infekcie močových ciest, neurologické stavy alebo užívanie niektorých liekov.

Keďže ide o intímnu záležitosť, väčšina žien sa o problémoch s OAB hanbí rozprávať, podceňuje, prípadne zatajuje príznaky a odďaľuje návštevu lekára. To však môže priniesť ďalšie zdravotné komplikácie a predĺženie liečby.

Kedy treba spozornieť:

  • Pociťovanie nutkania na močenie viac ako osemkrát denne.
  • Pocit náhlej a intenzívnej potreby močiť.
  • Prebúdzanie sa viac ako 1- až 2-krát v noci na močenie.
  • Urgentná inkontinencia.
  • Úzkosť, rozpaky a znížená sebadôvera v dôsledku symptómov.

Hyperaktívny močový mechúr by nemal definovať ani obmedzovať život žiadnej ženy. Ak pociťujete pretrvávajúce príznaky OAB, ktoré zasahujú do vášho každodenného života, je dôležité poradiť sa s vaším lekárom. Včasným vyhľadaním odbornej pomoci, nastavením správnej liečby, úpravou životného štýlu a posilňovaním svalov panvového dna môžeme znova získať kontrolu nad svojím močovým mechúrom a zlepšiť kvalitu svojho života.

InkoFórum je pacientska organizácia zameraná na pomoc osobám trpiacim inkontinenciou. Poskytujeme informácie a poradenstvo, nahrávame podcast, posielame informačné brožúry a šírime osvetu o úniku moču, pretože v tom nie ste sami.

Ďalší článok