Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » DUŠEVNÉ ZDRAVIE ŽIEN OVPLYVŇUJE VIACERO FAKTOROV
Ženské zdravie

DUŠEVNÉ ZDRAVIE ŽIEN OVPLYVŇUJE VIACERO FAKTOROV

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Takmer dve tretiny ľudí hľadajúcich pomoc či radu na Linke dôvery Nezábudka, ktorú prevádzkuje Liga za duševné zdravie, sú ženy.

Mgr. STANISLAVA KNUT

Liga za duševné zdravie, andragogička, manažérka preventívnych programov

Spoločnosť kladie na ženy vysoké nároky. To sa odzrkadľuje aj na kvalite duševného zdravia. Jeho narušenie sa týka žien každého veku. Neplatí to však pre depresiu a úzkosti. Ich miera sa zvyšuje, ak majú ženy nedostatočný príjem, nízku úroveň vzdelania, sú nezamestnané alebo patria do nižšej sociálnej vrstvy. Psychické zdravie žien môžu okrem sociálnych faktorov ovplyvňovať aj biologické faktory.

Ženy môžu mať psychické ťažkosti spojené s menštruačným cyklom. Prejavujú sa depresívnymi stavmi, podráždenosťou, nespavosťou, výbušným správaním, skratovým myslením.

Aj tehotenstvo a obdobie po pôrode sú rizikové. Častý je strach zo samotného tehotenstva a z pôrodu, popôrodná skleslosť, depresia a psychóza. Často sú nepovšimnuté, nediagnostikované. To znižuje kvalitu života a predstavuje riziko samovražedného konania. Matky môžu mať strach, aby neublížili dieťaťu alebo sebe. Nemôžu sa zbaviť vtieravých myšlienok a prežívajú stavy veľkej úzkosti. Treba si však uvedomiť, že je to prejav choroby, neznamená to, že by to chceli spraviť naozaj.

Je dôležité podať žene odbornú pomoc, postarať sa o jej pohodlie a pocit bezpečia, prijatia a odbremeniť ju na chvíľu od starostlivosti o dieťa, aby si oddýchla.

Náročné je aj klimaktérium. Telo prechádza hormonálnymi zmenami. Prejavujú sa poruchami spánku, návalmi potu, priberaním. Žena je psychicky zraniteľnejšia, cíti sa ohrozená existenčne i spoločensky. Samotný prechod je signalizovaný perimenopauzou. Tá býva častou príčinou telesných i psychických problémov vrátane depresií, ktoré sa môžu dostaviť už po tridsiatke.

Ako si pomôcť sám? Viac o psychologickej prvej pomoci nájdete TU

Medzi sociálne faktory patrí domáce násilie. Týrané ženy častejšie vyhľadávajú psychiatra, je tu aj väčšie riziko, že sa pokúsia o samovraždu alebo si zvolia únik pomocou alkoholu, drog a/alebo liekov. Zároveň im hrozí rad emočných porúch alebo porúch správania, ako je nízke sebavedomie a sebaúcta, depresie, pocity úzkosti, fóbie, neschopnosť niekomu dôverovať či rozvíjať úzky vzťah, nutkavo-obsedantná porucha, symptómy posttraumatickej stresovej poruchy, alkoholizmus, suicídne prejavy správania.

So všetkými týmito aspektmi sa stretávame na psychologickej Linke dôvery Nezábudka, ktorú prevádzkuje Liga za duševné zdravie nonstop na čísle 0800 800 566.

Takmer dve tretiny klientov sú ženy. Vlani sme najviac aplikovali poradenstvo a sprevádzanie, ďalej poskytnutie informácie a krízovú intervenciu. Najpočetnejšie boli vzťahové témy – vzťahy partnerské, manželské, v širšej rodine, na pracovisku, v škole, v komunite a s ľuďmi všeobecne. Z toho 5 % pripadlo na domáce násilie a až 26 % na osamelosť.

Ďalšie miesto patrí psychickému prežívaniu. Patria tam pocity úzkosti, strachu, bezmocnosti, nešťastia, depresívne prežívanie, zvládanie stresu a smútok po strate blízkeho. Zrejme to súvisí s vyššou úmrtnosťou v čase pandémie.

Nasleduje psychopatológia, z toho najviac depresie a úzkosti, veľká časť sa týkala psychiatrickej starostlivosti, ktorej dostupnosť sa počas pandémie zhoršila, zvyšok tvorili poruchy osobnosti, schizofrénia a iné.

Priestor malo aj telesné zdravie, najmä témy súvisiace s kovidom, životospráva, dostupnosť zdravotnej starostlivosti a užívanie liekov.

Závislostí sa týkalo 6 % tém, zvýšil sa počet klientov volajúcich pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Menšie množstvo riešených problémov tvorili spoločenské, osobné a sexuálne témy.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » DUŠEVNÉ ZDRAVIE ŽIEN OVPLYVŇUJE VIACERO FAKTOROV
ADVERTORIAL

AFRODITA – JEDINEČNÁ LIEČIVÁ BYLINKOVÁ ČAJOVÁ ZMES PRE ŽENY

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article