Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » DÔLEŽITÉ JE PRIJAŤ SAMU SEBA A UVEDOMIŤ SI VLASTNÚ HODNOTU
Ženské zdravie

DÔLEŽITÉ JE PRIJAŤ SAMU SEBA A UVEDOMIŤ SI VLASTNÚ HODNOTU

FOTO: Nicole Lieskovská
FOTO: Nicole Lieskovská

Miška a Vala z podcastu Sexuálna výchova na základe vlastných skúseností hovoria, že naše dievčatá a ženy o antikoncepcii nevedia veľa, často preto, že nemajú odkiaľ.

Mgr. MICHAELA CHRKAVÁ

social media freelancer & founder of Sexuálna výchova podcast

VALÉRIA FRÁZOVÁ

zakladateľka podcastu Sexuálna výchova

Previazanosť telesnej a duševnej pohody je dnes už jasná každému. Ak je zdravé telo, aj duša môže byť v pohode.

Je veľmi dôležité cítiť sa dobre vo svojej koži. Ako sa vy staráte o svoje fyzické zdravie?

Miška: Ak sa necítim dobre fyzicky, dokáže to ovplyvniť celú moju náladu a vystupovanie. Zistila som to nedávno, keď som nedodržiavala stravovanie pri histamínovej intolerancii a cítila som sa zle vo všetkých sférach. Takže u mňa je to v prvom rade počúvanie svojho tela a strava a pravidelné tréningy s trénerom.

Ak sa necítim dobre fyzicky, dokáže to ovplyvniť celú moju náladu a vystupovanie.

Michaela Chrkavá

Vala: Ja som práve oslávila 2 roky pravidelných tréningov s mojím trénerom. A aktuálne som aj vyradila zo života alkohol. Úplne. No viac ako o fyzickom zdraví je to o hlave. Pre mňa je to o sebaprijatí, o uvedomovaní si vlastnej hodnoty a o rozpúšťaní rôznych vzorcov a tém z minulosti.

Dnes sa vo svete propaguje body positivity. Ako ste si našli vy vzťah k vlastnému telu?

Miška: Pravdupovediac, vôbec si nepamätám nejaký zlomový bod, prichádzalo to postupne. Podľa mňa je cesta neriešiť názory ostatných a pohodlné oblečenie. Prijala som na svojom tele to, čo sa zmeniť nedá, a pracujem na tom, čo sa zmeniť dá. 

Vala: Ja som k sebaprijatiu prišla cez vďaku. Každý deň som poďakovala svojmu telu za to, že ma nosí po svete. Že dokáže stráviť jedlá a situácie s ľahkosťou, že je to to najlepšie telo, aké môžem mať. V minulosti som mala problém prijímať sa taká, aká som. Dnes k sebe pristupujem oveľa láskavejšie a pri pohľade na seba v zrkadle hovorím iba pekne.

Čo všetko robíte pre svoje psychické zdravie?

Miška: Veľa sa stretávam s kamošmi, kamoši sú najlepšia terapia na všetko. Počúvam hudbu, pozerám Netflix, rozprávam sa s priateľom, chodím na prechádzky, pálim sviečky a vonné tyčinky a masturbujem. Takisto mi veľmi pomohol couching. 

Vala: Ja uprednostňujem seba a rešpektujem to, že ak sa mi niečo nechce robiť, je to tiež dôvod. Prestala som robiť veci, lebo musím, a začala sa počúvať v tom, čo naozaj chcem. Veľa chodím do prírody a všeobecne cestujem. Často aj sama.

Ja som k sebaprijatiu prišla cez vďaku. Každý deň som poďakovala svojmu telu za to, že ma nosí po svete.

Valéria Frázová

Psychická pohoda žien je pevne prepojená s fyzickým, gynekologickým zdravím. Dbáte na preventívne prehliadky? Sú mladí podľa vás dostatočne informovaní o možnostiach ochrany – antikoncepcie či núdzovej antikoncepcie (tabletky „po“)? 

Miška: Ja navštevujem gynekológa oveľa častejšie, ako by som chcela. Často som mala gynekologické a urologické zápaly, takže o svoje intímne zdravie sa snažím starať naozaj nadpriemerne.

O možnostiach antikoncepcie vedia dievčatá a ženy žalostne málo, väčšinou si myslia, že existuje len jeden druh antikoncepcie. Ja sama mám napríklad antikoncepciu vo forme náplastí a väčšinou sa stretávam s reakciou, akoby som prišla z budúcnosti.

Vala: Ja dbám na preventívne prehliadky a okrem toho navštevujem gynekológa, keď je to potrebné. Podľa mňa mladí nevedia o možnostiach antikoncepcie dostatočne, pretože nemajú odkiaľ. Často im možnosti nikto neponúka. Ale toto vyplývalo aj zo správ našich poslucháčok na Instagrame. Plus sme ako ženy nútené do antikoncepcie príliš skoro. Dôvody sú rôzne, či už zlepšenie pleti alebo úprava pravidelnosti menštruácie. A často vtedy, keď ešte sexuálne nežijeme a nemáme ani pravidelnú menštruáciu. A najmä keď ešte nepoznáme svoj cyklus.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » DÔLEŽITÉ JE PRIJAŤ SAMU SEBA A UVEDOMIŤ SI VLASTNÚ HODNOTU
ADVERTORIAL

AFRODITA – JEDINEČNÁ LIEČIVÁ BYLINKOVÁ ČAJOVÁ ZMES PRE ŽENY

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article