Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » BARBORA KRAJČÍROVÁ: MATERSTVO MI DALO OVEĽA VÄČŠIU SEBALÁSKU, NEŽ SOM MALA DOVTEDY
Ženské zdravie

BARBORA KRAJČÍROVÁ: MATERSTVO MI DALO OVEĽA VÄČŠIU SEBALÁSKU, NEŽ SOM MALA DOVTEDY

FOTO: archív BK

Moderátorka Barbora Krajčírová hovorí, že stres je všade, ohrozuje naše zdravie a je ťažké sa mu vyhnúť, ale stres v únosnej forme nás dokáže výrazne posúvať dopredu. Zdravie vníma najmä v rovine prevencie. Snaží sa žiť tak, aby zdravotným problémom predchádzala.

BARBORA KRAJČÍROVÁ

rozhlasová a televízna moderátorka

Ako sa staráte o zdravie vašej rodiny? Potrpíte si na životosprávu?

Nie je to jednoduché a najmä, povedzme si pravdu, choroby si veľakrát nájdu nás bez toho, aby sme to nejako vedeli ovládať. Čo sa môjho vplyvu týka, snažím sa myslieť na pravidelný pohyb mňa a mojej rodiny, pravidelný pitný režim a stravovacie návyky, ktoré si vyžadujú zeleninu, ovocie, teplé domáce jedlá. Nehovorím, že to dodržiavam vždy a na sto percent, ale uvedomujem si, aké je to potrebné. Keď máme rušnejšie obdobie, telo nám dá jasne najavo –spomaľte a vráťte sa k lepšej životospráve. Pre mňa je kľúčové, aby deti vnímali, aký dôležitý je pohyb a vyvážená strava.

Ako zvládate stresové situácie?

Stres je asi všade. Ťažko sa mu vyhnúť a ťažko sa ho niekedy zbaviť alebo si ho priznať. Je to veľký nepriateľ, ak prerastie do nezdravej, možno až extrémnej formy. Lebo, povedzme si, stres v nejakej únosnej forme nás vie veľmi posúvať, ale ak ho je veľa, opäť sa ozve zdravie nášho tela.

Ovplyvnilo materstvo váš prístup k telu a zdraviu všeobecne?

Paradoxne, musím povedať, že mne materstvo dalo oveľa väčšiu sebalásku, než som mala predtým. Nikdy som moje telo neriešila, nepatrila som medzi najchudšie ženy a každé zhodené kilo som si musela poctivo odbehať, ale materstvo mi nastavilo jasné zrkadlo v tom, čo všetko je telo schopné urobiť, aby prinieslo na svet ďalší život a aby sme sa o tento život vedeli starať. Preto sa na seba pozerám úplne inak. Jasné, že si idem zabehať, zacvičiť, aby som mala kondičku a vládala fungovať v tejto rýchlej dobe, ale, ako som písala vyššie, pohľad do zrkadla je už skôr o hrdosti samej na seba, ako o hľadaní nedostatkov. To je pre mňa veľký pokrok a ďakujem za to práve materstvu.

Čo si predstavujete pod pojmom civilizačné ochorenia?

Ako prvý mi napadá práve stres alebo všeobecne ochorenia rýchlej doby. My ľudia sme dostali v posledných rokoch obrovské množstvo možností a mám pocit, že sa za nimi ženieme a zabúdame, koľko stresu si cestou naberáme. Namiesto oddychu sedíme s telefónom v ruke, kde naberáme ďalší stres na sociálnych sieťach, a oddych takmer vypúšťame. Nie je to však len stres, medzi civilizačnými chorobami hľadám aj obezitu, ktorá trápi nielen dospelých, ale aj detí.

Stále mám pocit, že o týchto veciach málo hovoríme, málo sa snažíme dať deťom správne vzory a ideály. Priority máme ako ľudia nastavené vláčne a tak sa ťažko dá viesť ďalšie generácie k zdravej životospráve. Aby som však nebola len skeptická, som vďačná za každého, kto pracuje na projektoch, besedách, workshopoch rodičov, detí, pedagógov, aby sme deti aj nás dospelých viedli k láske k sebe samému, teda aj k nášmu zdraviu. 

Trápi vás alebo niekoho z vášho okolia nejaká civilizačná choroba?

Vysoký krvný tlak je tiež jedným z dnešných ochorení a už aj my sme v rodine kupovali prístroj na meranie tlaku, aby sa nám to nevymklo spod kontroly. Zdravú životosprávu riešime často, pohyb a jedlo sú našou témou a snažíme sa jeden druhého v rodine povzbudzovať, aj keď nie vždy je to ružové.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » BARBORA KRAJČÍROVÁ: MATERSTVO MI DALO OVEĽA VÄČŠIU SEBALÁSKU, NEŽ SOM MALA DOVTEDY
Ženské zdravie

ZUZANA VAČKOVÁ: SNAŽÍM SA MAŤ POKOJ V DUŠI

Herečka, moderátorka a pedagogička Zuzana Vačková nám porozprávala o tom, ako sa udržiava v dobrej psychickej aj fyzickej kondícii.

ZUZANA VAČKOVÁ

Herečka, moderátorka a pedagogička

Je známe, že sa zameriavate na zdravý životný štýl. Čo všetko robíte pre svoje psychické a fyzické zdravie?

Začnem tým psychickým zdravím. Snažím sa komunikovať otvorene, nedržať v sebe žiadne hnevy, nedoriešené veci. Ak ma niečo trápi, snažím sa to povedať hneď. Eliminujem tak napätie a žije sa mi krajšie. Doprajem si čas pre seba.

Čas na výlety, na stretnutie s rodinou, priateľkami, na divadlo, kino, skrátka na to, čo ma baví. Aby môj život nebol iba o práci. Čo sa týka fyzického zdravia, dávam veľký dôraz na stravu a šport.

FOTO: Archív ZV

Snažíme sa neprejedať, nejeme veľmi mastné jedlá, nevysmážame. Väčšiu časť nášho jedálnička tvorí ovocie a zelenina. Veľa chodíme na prechádzky, kam sa dá, tam chodíme pešo, kde sa dá, nepoužijem výťah, ale vyšliapem pár poschodí.

Pravidelne cvičím. Kedysi to boli aeróbne aktivity, dnes je to skôr joga, strečing a posilňovanie.

Máte rituály, ktoré vás udržiavajú v dobrej nálade?

Nemám žiadne rituály na dobrú náladu. Len sa snažím mať pokoj v duši. Neriešiť hlúposti, nepodstatné veci, akceptujem a rešpektujem seba, rovnako ako sa snažím akceptovať a rešpektovať aj ostatných ľudí. Seba mám však vždy na prvom mieste.

Ako veľmi ste informovaná o chorobách súvisiacich s pohybovým aparátom, ako je osteoporóza a reuma?

Čo sa týka ochorení pohybového aparátu, o osteoporóze som čítala niekoľko článkov a bola som na vyšetrení, ktoré ukázalo, že moje kosti sú v poriadku. V každom prípade sa na toto vyšetrenie chystám po čase znova.

Čo sa týka reumy, tam sú moje informácie zatiaľ nie veľmi dobré. Nikto v mojom okolí týmto ochorením netrpí, ani ja som ešte nepotrebovala niečo si na túto tému zisťovať. Takže o ňom veľa neviem.

Dbáte na prevenciu?

Na prevenciu dbám. Preventívne prehliadky, ktoré mi odporúčajú, absolvujem všetky.

Reuma postihuje hlavne ženy, a to aj v mladšom veku. Myslíte si, že o týchto chorobách majú ženy dosť informácií?

Neviem, ako sú informované ostatné ženy, ja som tieto informácie zatiaľ nevyhľadávala.

Next article