Domovská stránka » AKNÉ: NEVÍTANÝ SPOLOČNÍK TÍNEDŽEROV AJ DOSPELÝCH
Sponzorované

MUDr. EVA ŠKUTILOVÁ MPH

dermatovenerológ , Bratislava

Akné je veľmi časté ochorenie s takmer 100 %-nou chorobnosťou. S jeho prejavmi je konfrontovaná podstatná väčšina dospievajúcich a približne 15 % mladých dospelých.

Dôvodom pre túto skutočnosť je fakt, že kožné prejavy akné súvisia s hormonálnymi zmenami v organizme a sú odrazom tzv. hormonálnej nerovnováhy. Najbežnejším obdobím pre vznik akné na tvári, ale aj hrudníku a chrbte, je obdobie puberty. Nástup prejavov varíruje – u dievčat už od 10. až 11. roku života, u chlapcov začína neskôr, v 13. až 14. roku života. Nástup puberty a s ňou súvisiace akné je však prísne individuálny. Faktom ostáva, že bez ohľadu na vek si akné vyžaduje starostlivosť zodpovedajúcu jeho forme.

AKÉ FORMY AKNÉ EXISTUJÚ?

Proces tvorby aknóznych vyrážok sa odohráva na mieste, odkiaľ z kože vyrastá vlas, kde sa nachádza mazová a potná žľaza. V tomto mieste začína viditeľná tvorba drobných bielych či čiernych bodiek, teda najľahšia forma akné. Zmeny sa prejavujú najviac na nose, ale mnohokrát aj na čele, lícach a brade. Progresiou procesu akné dochádza k vzniku červených uzlíkov, či väčších zápalových uzlov rôznej veľkosti od 1 mm až po uzly do priemeru 5 mm. Nie je vzácnosťou vznik hlbokých cýst až do priemeru 10 mm s bielym či žltým hnisovým obsahom. Od zastúpenia jednotlivých kožných zmien sa odvíja forma akné. Najťažšia forma akné sa hojí jazvami a definitívne devastuje kožný povrch.

ČOHO BY SA MALI ĽUDIA TRPIACI AKNÉ VYVAROVAŤ

Ľudia trpiaci akoukoľvek formou akné by mali vyhľadať dermatológa a po konzultácii s ním začať so správnou starostlivosťou. Jednoznačne by sa mali vyvarovať nesprávneho ošetrovania v zmysle mechanického odstraňovania vyrážok, tzv. vytláčaniu, oškrabávaniu zápalových uzlíkov či vytláčaniu hnisu. Nechtiac si ubližujú a reparačné procesy nemajú vždy schopnosť takéto poškodenia kože bez stopy zahojiť. Zdravý životný spôsob je prínosom pre celý organizmus, špeciálna diéta však od akné nikoho nezachráni, neexistuje totiž.

MOŽNOSTI LIEČBY AKNÓZNEJ PLETI

V súčasnosti existujú na každú formu akné liečebné spôsoby „šité na mieru“ konkrétneho pacienta. Ak príde pacient včas a dôveruje lekárovi, počúva pozorne odporúčania a dodržiava liečebný režim, vrátane naordinovaných kontrol, nemusel by trpieť s akné dlho. Nemenej dôležité je pochopenie pacienta, často najmä rodiča, že ide o dlhodobý proces starostlivosti o kožu a nie o jednorazové preliečenie. Jednou z najdôležitejších podmienok úspešného vyliečenia je spolupráca s pacientom. Lekár môže mať obrovskú snahu pomôcť, lieky môžu byť veľmi účinné, ale bez dodržiavania liečebného režimu na dennej báze sa efekt nemusí ani s najlepšími liekmi dostaviť.

ČO AK PACIENTI NEVYHĽADAJÚ LEKÁRA

Ak pacient nevyhľadá lekára včas a kožné zmeny progredovali do formy akné, kedy je nutné už vybrať liečebný režim určený na najťažšie formy akné, nie je ani pri takejto náročnej liečbe zaručené vyliečenie bez trvalých stôp. Devastácia kožného povrchu v postihnutých lokalitách ostane celoživotná. Koža bude síce bez zápalu, ale s jazvami.

AKNÉ OVPLYVŇUJE PSYCHICKÚ STRÁNKU JEDINCA

Psyché jednotlivca je veľmi individuálne. Dievčatá najmä v puberte, ale aj dospelé ženy sú veľmi citlivé na svoj vzhľad a ťažko znášajú nepochopenie ich problému okolím. Chlapci ťažko znášajú svoj neatraktívny vzhľad neskôr. V období 12. až 14. roku života nechápu snahu rodičov ani lekára, ktorí im vnucujú dennú starostlivosť o „vyrážkovú“ pleť. Neskôr však už spolupracujú. Typickým znakom všetkých pacientov s akné je však netrpezlivosť a často hľadanie nových liečebných postupov z rôznych zdrojov, najčastejšie zo sociálnych sietí. Týmto však dochádza veľmi často k omeškaniu správneho nastavenia pacienta na účinnú liečbu. Neliečené akné dokáže totiž zanechať stopy nielen na koži, ale aj na duši. Tomu je možné sa vyhnúť včasným príchodom pacienta k dermatológovi.

Ďalší článok