Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » ZUZANA BELOHORCOVÁ: DUŠEVNÁ POHODA V RODINE JE PRE MŇA KĽÚČOVÁ
Zdravie rodiny

ZUZANA BELOHORCOVÁ: DUŠEVNÁ POHODA V RODINE JE PRE MŇA KĽÚČOVÁ

Zdroj: archív Z. B.

Známa slovenská moderátorka, ktorá istý čas žila aj v Českej republike a USA, v súčasnosti žije na Tenerife, kde sa venuje rodine, osobným projektom a sociálnym sieťam, prostredníctvom ktorých pravidelne komunikuje so svojimi fanúšikmi.

Zuzana Belohorcová

moderátorka

Opýtali sme sa jej, čo pre ňu znamená zdravý životný štýl a čo všetko robí pre udržanie zdravia a duševnej pohody – nielen svojej, ale aj celej rodiny.

Žijeme na Tenerife, kde je takmer celý rok slnečné a teplé počasie, máme teda ideálne podmienky na aktívny život. Sme neustále na čerstvom vzduchu, nemusíme riešiť chladné zimné mesiace a môžeme sa venovať športu po celý rok. Deti chodia na tenis, volejbal a tanec, ja si pravidelne zacvičím doma na Pilates Reformer stroji alebo vo fitku. Snažím sa hýbať každý deň – keď môžem ísť pešo, idem pešo, keď môžem ísť po schodoch, vyberiem si schody namiesto výťahu.

Verím, že keď je človek v psychickej rovnováhe, všetko ide ľahšie.

Čo sa týka stravy, dbáme na kvalitu potravín. Uprednostňujeme čerstvé ovocie a zeleninu priamo z fariem, jeme veľa rýb a snažíme sa vyhýbať pečivu a sladkostiam. Ja osobne sladké vôbec nejem a mäso si dávam skôr morčacie, prípadne si občas vychutnám kvalitný steak. Verím, že 70 – 80 % zdravého životného štýlu tvorí strava, preto si dávame pozor na to, čo jeme, pretože ako sa hovorí – sme to, čo jeme.

zuzana belohorcová

Deti učíme zdravým návykom prirodzene – jeme veľa zeleniny, ovocia, rýb a obmedzujeme červené mäso a pečivo. Strava je u nás vyvážená, no rešpektujeme ich chute. Ak niečo nemajú rady, hľadáme alternatívy, napríklad namiesto zemiakového šalátu im pripravím zemiakovú kašu. Polievka je u nás základ, na rozdiel od USA, kde sme žili 12 rokov. Učíme deti, že pravidelný obed a vyvážená strava sú dôležité.

Pokiaľ ide o pohyb, nechceme, aby to brali ako povinnosť, ale aby si k nemu našli vzťah. Dcéra si sama kúpila permanentku do fitka a cvičí so spolužiačkou. Udržiavať sa v kondícii je pre nich prirodzené a berú to ako súčasť životného štýlu. Najdôležitejšie je, aby deti mali všetko, čo potrebujú pre zdravý vývoj. Pravidelne chodíme na krvné testy, aby sme mali istotu, že im nič nechýba. Verím, že kľúčom k zdravému životnému štýlu je rovnováha – nič netreba preháňať, dôležité je nájsť si balans vo všetkom.

Duševná pohoda v rodine je pre mňa kľúčová. Vyrastala som v harmonickom prostredí, kde rodina držala spolu, a uvedomujem si, že to nie je samozrejmosť. Dobrý rodinný základ ovplyvňuje vzťahy s deťmi, partnerom aj okolím. Snažíme sa deťom odovzdať rovnaké hodnoty – úctu, pokoru, priateľskosť a ochotu pomáhať. Verím, že im tým dávame pevné základy do života.

Verím, že keď je človek v psychickej rovnováhe, všetko ide ľahšie. Dôležité je mať rád seba, vedieť dávať aj prijímať a budovať vzťahy s rešpektom a podporou.

zuzana belohorcová
Zdroj: archív Z. B.

S manželom sme spolu už 16 rokov a vieme, že žiadny vzťah nie je dokonalý. Kľúčové je hľadať rovnováhu, podržať sa v ťažkých chvíľach a tráviť spoločný čas s rodinou. Snažíme sa deťom ukázať svet, cestovať, športovať a viesť ich k aktívnemu životu. Pozitívny prístup a láska k tomu, čo robíme, nám pomáha udržať si pohodu. Samozrejme, nie vždy je všetko ideálne, ale dôležité je vedieť sa s výzvami vyrovnať a hľadať riešenia.

Prevencia a pravidelné kontroly sú kľúčom k zdraviu. Ak sa objaví problém, je dôležité podchytiť ho včas. Pravidelne chodíme na lekárske prehliadky. Ja, samozrejme, na gynekologickú kontrolu, mamografiu, ale tiež k zubárovi a deti na spomínané krvné testy. Aj vďaka pravidelným kontrolám sme mohli včas reagovať na zdravotné problémy mojich rodičov, ktorí sú dnes v poriadku. Zdravie je najcennejšie, preto ho netreba zanedbávať – starostlivosť a prevencia sú základ.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » ZUZANA BELOHORCOVÁ: DUŠEVNÁ POHODA V RODINE JE PRE MŇA KĽÚČOVÁ
ADVERTORIAL

TRANSPLANTÁCIA ROHOVKY A JEJ ŠTEPOV V CMO

Rohovka je priehľadná časť obalov oka, ktorá umožňuje vniknutie svetla do vnútroočných štruktúr, a zároveň je to časť oka s najväčšou optickou mohutnosťou. Jej priehľadnosť, správna hrúbka a zakrivenie sú základným predpokladom pre kvalitný zrak.

MUDr. ROMAN ONDREIČKA

primár, CMO Bratislava a Topolčany

Pri narodení máme asi 4000 až 6000 endotelových buniek na mm štvorcový. Ak ich počet poklesne pod 500 až 700 na mm štvorcový, začne sa v rohovke hromadiť voda a pacientovi začína klesať zraková ostrosť (rohovka je opuchnutá a začína sa mliečne kaliť). Pri ďalšom poklese endotelových buniek dochádza k poklesu zraku až na úroveň vnímania len svetla a tmy. Prienikom vnútroočnej tekutiny cez celú rohovku, ktorá sa celá mliečne skalí, vznikajú bolesti. Zlyhanie endotelu je jednoznačne najčastejším dôvodom na transplantáciu rohovky.

CMO je lídrom transplantačného programu v oftalmológii s počtom 1000 rohovkových transplantácií. Až 90 % všetkých transplantácií boli najmodernejšie lamelárne transplantácie rohovky, kedy sa pacientovi mení iba jej poškodená časť.

Medzi najčastejšie indikácie na vykonanie niektorého typu transplantácie rohovky patria:

• dysfunkcia rohovkového endotelu – poruchy funkcie endotelu, ako bulózna keratopatia, Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie,
• pokročilé štádium ochorenia keratokonus,
• závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Trpíte niektorou z týchto indikácií? Kliknite TU

FOTO: CMO

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku, a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. V súčasnosti vykonávame približne 250 transplantácií ročne, čo predstavuje až dve tretiny všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku.

Postupne sme na našom pracovisku do jednodňovej chirurgie zaviedli všetky metódy lamelárnych transplantácií rohovky, dokonca aj autológne a alogénne transplantácie germinatívnych buniek. Len minimum transplantácií rohoviek vykonávame v plnej hrúbke, až 95 % všetkých transplantácií sú práve lamelárne transplantácie, keď transplantujeme iba poškodenú časť rohovky. Pre našich pacientov je veľmi dôležité, že tento výkon v našom centre hradia všetky zdravotné poisťovne.

Transplantácie rohovky vykonáva v CMO primár našej kliniky MUDr. Roman Ondreička so svojím tímom lekárov a zdravotných sestier. Jedinou nevýhodou lamelárnych keratoplastík je ich vyššia náročnosť na technický výkon, čo kladie tú najvyššiu náročnosť na erudíciu a zručnosť chirurga.

Prezrite si naše pracoviská a kliknite TU

Doposiaľ najplnohodnotnejšou náhradou rohovky je ľudská rohovka iného človeka (mŕtveho darcu). Celosvetovým trendom je meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky. Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

V roku 2019 sme získali povolenie MZSR na zriadenie očného tkanivového zariadenia (očnej banky) a od apríla 2021 si zabezpečujeme pre potreby našej očnej kliniky, ale aj pre niektoré očné kliniky na Slovensku, darcovské rohovky v plnom rozsahu. Vďaka veľmi dobre fungujúcej očnej banke sme dokázali znížiť čakacie lehoty pacientov na transplantáciu rohovky na našej klinike iba na niekoľko mesiacov, v prípade akútnych stavov na maximálne 2-3 týždne. Centrum mikrochirurgie oka (CMO) je vyhľadávaným transplantačným pracoviskom pacientov z celého Slovenska.

Next article