Domovská stránka » Zdravie rodiny » VZŤAHY A SEX V 21. STOROČÍ: ZDRAVIE, PREVENCIA A ZOZNAMKA V MOBILE
ADVERTORIAL

Aj medziľudské vzťahy a sex sa v digitálnom veku transformujú. Nové podoby partnerských vzťahov alebo zoznamka dostupná okamžite a priamo v našom vrecku však nenahradí kvalitnú edukáciu a prevenciu. Na tieto témy sme sa pýtali Michaely Dhiman a Denisa Kendyho, tvorcov podcastu Sexuálna výchova.

Michaela Dhiman a Denis Kendy

Marketéri a tvorcovia podcastu Sexuálna výchova

Ako vnímate novodobé vzťahy, napríklad „kamarátstvo s výhodami“?

D: Neutrálne. Ak to niekomu funguje, tak je to v poriadku. Osobne však neviem, či je to dlhodobo udržateľné, aj keď ja sám momentálne vzťah nemám.

M: Nenazvala by som to asi úplne novodobé, toto tu vždy bolo, len to možno teraz konkrétnejšie nazývame. Za mňa je to v poriadku, ale musia byť veľmi dobre nastavené hranice, pravidlá a komunikácia.

Aký máte názor na dnešné zoznamovanie cez aplikácie ako Tinder, Bumble a iné?

D: Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Introverti sa ťažšie zoznamujú a toto môže byť pre nich skvelý spôsob, ako nadviazať vzťah. Miška dokonca na Tinderi spoznala svojho manžela. Častá je idealizácia toho, s kým si píšeme. Ak je komunikácia pridlhá a bez žiadneho offline stretnutia, hrozí, že si človeka zidealizujeme – a keď ho konečne vidíme naživo, nie je taký, ako sme si predstavovali. Druhým strašiakom je ghosting, bezdôvodné a náhle prerušenie kontaktov. Deje sa veľmi často a množstvu ľudí vie veľmi ublížiť.

M: Prežila som si tam pekné aj škaredé momenty. Svojho manžela aj minulých partnerov som spoznala na Tinderi, takže ja každého do zoznamovacích aplikácií posmeľujem. Treba však mať triezvu myseľ, pretože viacero odmietnutí, ghosting a nevydarené stretnutia môžu zamávať so sebavedomím.

V týchto aplikáciách máme možnosť spoznať ľudí rozmanitých kultúr. Čo si o tom myslíte?

D: Som absolútne za! Práve miešanie kultúr je to, čo robí našu krajinu rozmanitou. (Pozdravujem pani ministerku kultúry.)

M: Moja odpoveď je jasná, pretože mám manžela Inda. Rásť ako osoba aj krajina môžeme práve učením sa od iných kultúr. Vo vzťahu je to naozaj obohacujúce a učí to tolerancii a novým možnostiam.

Používajte aplikácie, zoznamujte sa, ale ak vám niekto už neodpíše, tak to nemusí byť vaša chyba.

Čo by ste odporučili pre udržanie zdravého sexuálneho života?

D: Prekonať sa a komunikovať o veciach, ktoré sú nepríjemné. Maličkosti sa vedia hromadiť tak dlho, až kým to nevybuchne. Ale znovu, som single…

M: Pochopiť odkiaľ pramení naša túžba a kedy máme chuť na sex – či musíme mať pocit bezpečia, vypočutia, či pre nás sex predstavuje spojenie s partnerom alebo či potrebujeme najprv cítiť spojenie, aby sme chceli sex. Tiež odporúčam nebrániť sa plánovaniu sexu a nezabúdať na fyzické a mentálne zdravie.

Ako môžeme predchádzať pohlavným chorobám?

D: Ideálne kvalitnou a včasnou edukáciou. Na školách často hovoríme o dôležitosti ochrany. Veľa žiakov si myslí, že všetko rieši hormonálna antikoncepcia, ale nie je to tak. Hovoríme hlavne o používaní kondómov, ktoré sú najefektívnejším druhom ochrany pred pohlavne prenosnými chorobami.

M: Pohlavné choroby si často ľudia predstavujú len ako HIV, ale sú aj iné pohlavne prenosné ochorenia (HPV, ureaplazmy), ktoré môžu spôsobiť problémy najmä ženám, ale prenášači môžu byť muži. Preto sa snažíme na školách edukovať, že kondóm musí byť nasadený počas celého pohlavného styku, nie len na konci alebo vôbec. Rovnako by pomohla väčšia edukácia o možnostiach vyšetrenia.

Ďalší článok
Domovská stránka » Zdravie rodiny » VZŤAHY A SEX V 21. STOROČÍ: ZDRAVIE, PREVENCIA A ZOZNAMKA V MOBILE
ADVERTORIAL

Viete si predstaviť vaše detstvo, keby ste nemohli vyjsť na denné svetlo? Keby ste nemohli hrať futbal, stavať hrady z piesku, či blázniť sa s kamarátmi na preliezkach? Áno, je to až nepredstaviteľné. Ale takýto život má Marco. Jeho choroba sa nazýva Xeroderma Pigmentosum. Na Slovensku je jediný s touto nevyliečiteľnou diagnózou. Marco je dieťa tmy. Slnko je jeho nepriateľom.


Skafander jeho jediná ochrana pred lúčmi slnka

Keď mal Marco tri roky na jeho tvári sa objavili bodky, ktoré vyzerali ako pehy. Tie sa neskôr rozšírili po celom tele. Avšak z pieh sa vykľuli nádory. Začali mu napádať nielen kožu, ale aj nervovú sústavu. Jeho druhým domovom sa stala nemocnica. Marco má veľmi slabú imunitu, trpí aj depresiami, nevládze chodiť, trápia ho neuroinfekcie a zhoršuje sa mu zrak. 

Aby sa Marco mohol bezpečne pohybovať na slnku, jeho mama mu zabezpečila špeciálny ochranný odev, kuklu aj s ventiláciou zo zahraničia. Takýto ochranný odev nie je lacná záležitosť. Stál 1 500 eur. Jeho najlepším kamarátom je plyšová hračka, ktorá má taký istý skafander ako Marco. 

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Pomoc od Dobrých anjelov

Pani Edina okrem Marca sama vychováva ďalšie tri deti. Najmenší Alexander má iba tri roky. Aj napriek všetkým nástrahám života je rodina pripravená bojovať a nevzdávať tento náročný boj.

Marcova liečba je vysoko finančne náročná a rodina sa nachádza v hmotnej núdzi. Finančná pomoc od Dobrých anjelov im uľahčuje zvládať náklady spojené s liečbou. Rodina túto pomoc využíva na Marcove lieky, krémy, vitamíny, imunoterapiu, špeciálnu stravu, rehabilitácie. Taktiež ňou pokrývajú aj náklady spojené s cestovaním k lekárom a do špeciálnej školy, ktorá je od nich vzdialená 50 kilometrov.

Prečo JA?

Marco je statočný bojovník, avšak s jeho vekom pribúdajú aj otázky „prečo“. Jeho život nie je ani zďaleka taký, ako majú jeho rovesníci. Rodina sa niekedy cíti beznádejne, ale pevne veria, že Marcov zdravotný stav zvládnu. Vedia, že po ich boku stoja dobrí ľudia – Dobrí anjeli, ktorí sú pre nich skutočnými anjelmi.

Ďalší článok