Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » RÝCHLE A NAJPRESNEJŠIE MAMOGRAFICKÉ VYŠETRENIE
ADVERTORIAL

Rakovina prsníka je najčastejší zhubný nádor u žien na Slovensku. O tom, aké sú šance na jej vyliečenie či aké najspoľahlivejšie metódy na zistenie nádorov v prsníku v súčasnosti existujú, sme sa opýtali prof. MUDr. Viery Lehotskej, PhD.

prof. MUDr. VIERA LEHOTSKÁ, PhD.

Prezident výboru Slovenskej rádiologickej spoločnosti: 
II. Rádiologická klinika LFUK a OÚSA

Zhubný nádor má vysokú šancu na vyliečenie, ak je malý a zistený včas. Aké sú možnosti prevencie rakoviny prsníka?

Karcinóm prsníka je multifaktoriálne ochorenie, čo znamená, že vzniká na základe súčasného pôsobenia viacerých faktorov, ktoré sa komplexne nedajú odstrániť. Z tohto dôvodu primárna prevencia, ktorá by mohla predísť vzniku rakoviny prsníka vo všeobecnosti, neexistuje. Existuje však veľmi účinná metóda tzv. sekundárnej prevencie, ktorá napomáha skorej diagnostike drobných, nehmatných nádorov prsníka v populácii bezpríznakových žien. Touto metódou je mamografické vyšetrenie.

Prečo je práve mamografické vyšetrenie najspoľahlivejšou metódou na odhaľovanie nádorov prsníka?

Mamografia je základnou a nenahraditeľnou metódou včasnej detekcie podozrivých zmien v prsníku na základe faktu, že jediná dokáže spoľahlivo diagnostikovať nielen prítomnosť, ale aj usporiadanie a tvar tzv. mikrokalcifikátov. Tie môžu byť prejavom zhubného nádoru už vo veľmi včasnom štádiu, t. j. v štádiu tzv. neinvazívneho karcinómu prsníka, teda takého, ktorý na rozdiel od invazívneho karcinómu ešte neprerastá bazálnu membránu vývodov a lalôčikov mliečnej žľazy a netvorí metastázy v lymfatických uzlinách či vo vzdialených orgánoch. To pre pacientku znamená dobrú prognózu, efektívnejšiu a menej zaťažujúcu liečbu so zachovaním dobrej kvality života v rovine osobnej i spoločenskej.

Aký je v súčasnosti vývoj v mamografii? Aké sú výhody vyšetrenia pomocou Tomosyntézy 3D zobrazenia?

Tomosyntéza alebo „3D“ mamografia je typ digitálnej mamografie, ktorý vytvára 2D a 3D obrazy prsníkov. Tento nástroj môže napomôcť k odhaleniu podozrivých zmien v prsníku najmä v teréne denznej mliečnej žľazy.

Tomosyntéza vytvára detailnejší obraz jednotlivých „vrstiev“ prsníka (z gréckeho slova „tomos“ = vrstva). Môže prispieť k zníženiu počtu falošne pozitívnych výsledkov v hustom prsnom tkanive, kde dochádza v prehľadnej 2D mamografii k sumácii štruktúr. Stále však prebieha výskum o tom, či je 3D mamografia efektívnejšia ako 2D mamografia, najmä ak ide o skríning rakoviny prsníka vo všeobecnosti, a to najmä z hľadiska zásad radiačnej ochrany.

Máte informácie z vývoja mamografických zariadení, ktoré môžu zlepšiť pohodlie pacienta a spríjemniť mamografické vyšetrenie?

Vývojári a výrobcovia moderných mamografických zariadení sa neustále usilujú zvýšiť komfort žien pri mamografickom vyšetrení, ktorého základom je postupné stláčanie prsníka na takú hrúbku, ktorá umožňuje detailné a kvalitné zobrazenie mliečnej žľazy. Táto tzv. kompresia sa deje motoricky a môže u niektorých žien spôsobiť pocit diskomfortu, až nepríjemnej bolestivosti. V zásade však platí, že čím lepšia kompresia, tým lepšie rozlíšenie a tým menšia dávka röntgenového žiarenia. Výrobcovia z týchto dôvodov vybavujú svoje prístroje pomôckami, ktoré sa pri požadovanej kompresii dokážu lepšie prispôsobiť prirodzenému zakrivenému tvaru prsníka a tým zabezpečiť rovnomernejšiu a menej nepríjemnú kompresiu celého prsníka.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » RÝCHLE A NAJPRESNEJŠIE MAMOGRAFICKÉ VYŠETRENIE
ADVERTORIAL

Viete si predstaviť vaše detstvo, keby ste nemohli vyjsť na denné svetlo? Keby ste nemohli hrať futbal, stavať hrady z piesku, či blázniť sa s kamarátmi na preliezkach? Áno, je to až nepredstaviteľné. Ale takýto život má Marco. Jeho choroba sa nazýva Xeroderma Pigmentosum. Na Slovensku je jediný s touto nevyliečiteľnou diagnózou. Marco je dieťa tmy. Slnko je jeho nepriateľom.


Skafander jeho jediná ochrana pred lúčmi slnka

Keď mal Marco tri roky na jeho tvári sa objavili bodky, ktoré vyzerali ako pehy. Tie sa neskôr rozšírili po celom tele. Avšak z pieh sa vykľuli nádory. Začali mu napádať nielen kožu, ale aj nervovú sústavu. Jeho druhým domovom sa stala nemocnica. Marco má veľmi slabú imunitu, trpí aj depresiami, nevládze chodiť, trápia ho neuroinfekcie a zhoršuje sa mu zrak. 

Aby sa Marco mohol bezpečne pohybovať na slnku, jeho mama mu zabezpečila špeciálny ochranný odev, kuklu aj s ventiláciou zo zahraničia. Takýto ochranný odev nie je lacná záležitosť. Stál 1 500 eur. Jeho najlepším kamarátom je plyšová hračka, ktorá má taký istý skafander ako Marco. 

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Pomoc od Dobrých anjelov

Pani Edina okrem Marca sama vychováva ďalšie tri deti. Najmenší Alexander má iba tri roky. Aj napriek všetkým nástrahám života je rodina pripravená bojovať a nevzdávať tento náročný boj.

Marcova liečba je vysoko finančne náročná a rodina sa nachádza v hmotnej núdzi. Finančná pomoc od Dobrých anjelov im uľahčuje zvládať náklady spojené s liečbou. Rodina túto pomoc využíva na Marcove lieky, krémy, vitamíny, imunoterapiu, špeciálnu stravu, rehabilitácie. Taktiež ňou pokrývajú aj náklady spojené s cestovaním k lekárom a do špeciálnej školy, ktorá je od nich vzdialená 50 kilometrov.

Prečo JA?

Marco je statočný bojovník, avšak s jeho vekom pribúdajú aj otázky „prečo“. Jeho život nie je ani zďaleka taký, ako majú jeho rovesníci. Rodina sa niekedy cíti beznádejne, ale pevne veria, že Marcov zdravotný stav zvládnu. Vedia, že po ich boku stoja dobrí ľudia – Dobrí anjeli, ktorí sú pre nich skutočnými anjelmi.

Next article