Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » RAKOVINA PROSTATY JE CHOROBA STARŠÍCH MUŽOV
ADVERTORIAL

Nádor prostaty pomáha odhaliť preventívne urologické vyšetrenie. V prípade pozitívneho nálezu nasledujú ďalšie diagnostické postupy.

MUDr. Vladimír Baláž, PhD.

prednosta Urologickej kliniky FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

Rakovina prostaty je najčastejší nádor mužov v rozvinutom svete. Na Slovensku je na druhom, respektíve treťom mieste, po nádoroch hrubého čreva a konečníka. Ročne u nás pribudne 2 500 až 3 000 nových prípadov a zomrie takmer 600 mužov. Žiaľ, priame príčiny vzniku rakoviny prostaty, podobne ako pri iných nádorových ochoreniach, nie sú známe. Je však jasný vplyv testosterónu na prostatu a tiež na vznik rakoviny prostaty, takisto vplyv prostredia a spôsob života na vznik nádorových ochorení.

Vyšetrenie prostaty patrí k základným výkonom v urológii. Dôležitý je rozhovor s pacientom (anamnéza), keď zisťujeme, či sa v priamom príbuzenskom vzťahu nevyskytla rakovina prostaty. Výskyt tohto ochorenia sa v takom prípade zvyšuje 1,5- až 2-krát. Po fyzikálnom vyšetrení nasleduje odber krvi, kde vyšetrujeme prostatický špecifický antigén (PSA). PSA je bielkovina exprimovaná prostatickými bunkami (nádorovými aj zdravými). Jej normálna hodnota je 3 ng/ml a môže sa líšiť podľa nastavenia laboratória. Jej zvýšenie nad uvedenú hodnotu môže signalizovať rakovinu prostaty, benígnu hyperpláziu alebo zápal prostaty. Nasleduje sonografické vyšetrenie (USG) obličiek, močového mechúra a prostaty. USG vyšetrenie prostaty pomáha zistiť jej veľkosť a prípadné zmeny echogenicity. Posledným zisťovaním je vyšetrenie prostaty cez konečník (vyšetrenie per rectum). Týmto vyšetrením sa dajú rozpoznať nádorové zmeny v periférii žľazy. Navyše je to dôležité vyšetrenie aj na zistenie nádoru konečníka.

Rakovina prostaty je nádorové ochorenie starších mužov. Jej výskyt pod 40 rokov života je sporadický a výnimočný. Po štyridsiatom roku však kontinuálne stúpa a existujú štúdie, že u 80-ročných mužov je výskyt rakoviny prostaty viac ako 80 percent. Treba poznamenať, že väčšina týchto nádorov sa nikdy klinicky neprejaví a sú tzv. incidentálne.

Zdroj: Adobe Stock

Počiatočné štádiá ochorenia sú úplne „nemé“. Včasné štádiá sa dajú zistiť len pomocou dôkladného preventívneho urologického vyšetrenia. Ak nádor rastie v centre prostaty, môže spôsobovať ťažkosti s močením (slabý prúd moču, prerušované močenie a pod.). Preto každý muž, ktorý má ťažkosti pri močení a má príslušný vek, by mal byť vyšetrený aj na prítomnosť karcinómu prostaty. Karcinóm prostaty najčastejšie metastázuje do kostí. Prejavom sú bolesti v kostiach, prípadne zlomeniny, hlavne dlhých kostí alebo stavcov.

Diagnostický proces prebieha podľa štandardných diagnostických a terapeutických postupov, resp. odborných usmernení (guidelines) odborných spoločností. Keď po základnom vyšetrení máme podozrenie na prítomnosť karcinómu prostaty (opakovane zvýšené PSA, podozrivý nález na prostate a pod.), indikujeme magnetickú rezonanciu prostaty (MR). V prípade podozrivého nálezu na MR je nutné urobiť biopsiu prostaty (odber vzoriek tkaniva). Dnes sa biopsia robí pomocou spojenia (fúzie) USG a MR obrazu, čím sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť správneho odberu tkaniva. Po stanovení diagnózy treba ešte zistiť rozsah ochorenia (scintigrafia kostí, resp. PET CT). Po vyhodnotení rozsahu ochorenia pacientovi odporučíme najlepší možný postup liečby.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » RAKOVINA PROSTATY JE CHOROBA STARŠÍCH MUŽOV
ADVERTORIAL

Viete si predstaviť vaše detstvo, keby ste nemohli vyjsť na denné svetlo? Keby ste nemohli hrať futbal, stavať hrady z piesku, či blázniť sa s kamarátmi na preliezkach? Áno, je to až nepredstaviteľné. Ale takýto život má Marco. Jeho choroba sa nazýva Xeroderma Pigmentosum. Na Slovensku je jediný s touto nevyliečiteľnou diagnózou. Marco je dieťa tmy. Slnko je jeho nepriateľom.


Skafander jeho jediná ochrana pred lúčmi slnka

Keď mal Marco tri roky na jeho tvári sa objavili bodky, ktoré vyzerali ako pehy. Tie sa neskôr rozšírili po celom tele. Avšak z pieh sa vykľuli nádory. Začali mu napádať nielen kožu, ale aj nervovú sústavu. Jeho druhým domovom sa stala nemocnica. Marco má veľmi slabú imunitu, trpí aj depresiami, nevládze chodiť, trápia ho neuroinfekcie a zhoršuje sa mu zrak. 

Aby sa Marco mohol bezpečne pohybovať na slnku, jeho mama mu zabezpečila špeciálny ochranný odev, kuklu aj s ventiláciou zo zahraničia. Takýto ochranný odev nie je lacná záležitosť. Stál 1 500 eur. Jeho najlepším kamarátom je plyšová hračka, ktorá má taký istý skafander ako Marco. 

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Pomoc od Dobrých anjelov

Pani Edina okrem Marca sama vychováva ďalšie tri deti. Najmenší Alexander má iba tri roky. Aj napriek všetkým nástrahám života je rodina pripravená bojovať a nevzdávať tento náročný boj.

Marcova liečba je vysoko finančne náročná a rodina sa nachádza v hmotnej núdzi. Finančná pomoc od Dobrých anjelov im uľahčuje zvládať náklady spojené s liečbou. Rodina túto pomoc využíva na Marcove lieky, krémy, vitamíny, imunoterapiu, špeciálnu stravu, rehabilitácie. Taktiež ňou pokrývajú aj náklady spojené s cestovaním k lekárom a do špeciálnej školy, ktorá je od nich vzdialená 50 kilometrov.

Prečo JA?

Marco je statočný bojovník, avšak s jeho vekom pribúdajú aj otázky „prečo“. Jeho život nie je ani zďaleka taký, ako majú jeho rovesníci. Rodina sa niekedy cíti beznádejne, ale pevne veria, že Marcov zdravotný stav zvládnu. Vedia, že po ich boku stoja dobrí ľudia – Dobrí anjeli, ktorí sú pre nich skutočnými anjelmi.

Next article