Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » NEZISKOVÉ ORGANIZÁCIE – NEVIDITEĽNÁ POMOCNÁ RUKA
Zdravie rodiny

NEZISKOVÉ ORGANIZÁCIE – NEVIDITEĽNÁ POMOCNÁ RUKA

V spolupráci s:
FOTO: Noro Mészároš
V spolupráci s:
FOTO: Noro Mészároš

Obdobie, keď je žena diagnostikovaná a čaká na začiatok liečby rakoviny prsníka, je asi najnáročnejšie v celom procese ochorenia. Odrazu má v rukách papier, kde je popísaných mnoho pre ňu neznámych pojmov, ktoré si buď radšej ani nečíta, alebo následne hľadá informácie kde-tu medzi známymi a na internete.

DOMINIKA KORMANOVÁ

Predsedníčka OZ Amazonky

Strach a osamelosť po diagnóze

Obdobie diagnózy je spojené so strachom, silným smútkom, osamelosťou a s mnohými otázkami. Ak sa novo diagnostikovaná pacientka dostane k informácii, že existuje združenie, v ktorom sú ženy, ktoré si ochorením prešli, alebo stále prechádzajú, dostane neviditeľnú pomocnú ruku, ktorá jej celým obdobím pomáha prejsť. Silné príbehy našich členiek často ostávajú ukryté medzi nami, lebo počuť ich potrebujú najmä tie, ktoré sú práve čerstvo diagnostikované. Tieto príbehy sú pre ne nádejou, že rakovina ostane len prechodným obdobím v ich živote.

Sila ženskej solidarity

Naša nezisková organizácia má komplet zloženie z pacientok. Každá sme si prešli strachom, že nás choroba už nepustí, že budeme mať náročnú liečbu, že budeme závislé od pomoci niekoho iného, kto nás nepochopí, aj keby akokoľvek veľmi chcel. Na čele našej organizácie je predsedníctvo zložené z ôsmich členiek, buď sú to Amazonky v remisii alebo v aktívnej liečbe, niektoré v metastatickom štádiu.

Zlet 2023, OZ Amazonky, FOTO: Noro Mészároš

Práca v našom združení je pre nás trávenie voľného času, ktorý by sme mohli stráviť v spoločnosti kamarátov, rodiny, našich detí alebo vnúčat. Význam a silu tohto povolania však veľmi dobre poznáme a uvedomujeme si jeho potrebu, lebo tú neviditeľnú pomocnú ruku potrebuje každá žena, ktorá po oznámení diagnózy odchádza z ordinácie lekára s papierom, ktorý je napísaný akoby v cudzom jazyku.

Život s jazvami

Čo všetko robíme, ako máme prácu podelenú, ako zháňame financie a kto nás podporuje, sú často otázky ľudí z „vonkajšieho sveta“. Otázky sú rôzne a je podľa mňa veľmi dôležité sa na ne pýtať a našou úlohou je na ne aj odpovedať.

FOTO: Ninka Peráčková

Jednou formou finančnej pomoci je aj nový projekt predaja jednoduchých, ale výstižných tričiek, kde sú nakreslené rôzne prsia, medzi nimi aj zjazvené. Väčšina našich členiek prišla o jedno alebo aj obe prsia, niektoré už majú za sebou rekonštrukciu, niektoré sa rozhodli estetickú operáciu neriešiť. Na prsiach ostali jazvy, ktoré prezrádzajú, čím si Amazonky prešli. No aj tak sú všetky „prská“ stále krásne! A to je názov našej novej kampane.

Ponuka ruky pomoci

Medzi Amazonkami vznikajú priateľské putá, ktoré ďalej inšpirujú a rozrastajú sa medzi ďalšie a ďalšie členky. Tieto priateľstvá sú pre nás hnacou silou, presahujú akúkoľvek inú prácu v našom združení.

Ak sa vo vašom okolí vyskytne novo diagnostikovaná žena, alebo ak priamo vám bola diagnostikovaná rakovina prsníka, neváhajte sa na nás obrátiť. Príjmu vás medzi seba jedinečné ženy, ktorých neviditeľná pomoc je tu práve pre vás.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » NEZISKOVÉ ORGANIZÁCIE – NEVIDITEĽNÁ POMOCNÁ RUKA
Zdravie rodiny

HPV: VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ A MY SME SA NA TO OPÝTALI ZA VÁS

Vírus, ktorý spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, dostaneme počas života takmer všetci. Každý deň ochorejú dve Slovenky, každá tretia príde k lekárovi príliš neskoro.


Čo je vírus HPV a prečo je nebezpečný?

HPV alias ľudský papilomavírus je úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, nebezpečné sú onkogénne typy, ktoré môžu vyústiť do závažných ochorení.

Skutočne nemá žiadne príznaky?

HPV môže byť v tele roky a nijako sa neprejaviť. Preto sa tak rýchlo šíri a je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. S HPV sa počas života stretne až 80 % z nás. U niekoho HPV vymizne, u niekoho môže roky pretrvávať a až po dlhšom čase prepuknúť do vážnej diagnózy.

Čo je najúčinnejšia prevencia?

Rakovina krčka maternice je jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním a gynekologickými preventívnymi prehliadkami. Preto je dôležité chodiť pravidelne na bezbolestný cytologický ster, ktorý je otázkou pár minút. Môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Aj keď sa na krčku už začali diať nejaké zmeny nedobrým smerom, dajú sa riešiť pomerne jednoduchým operačným zákrokom – konizáciou. Bohužiaľ, cytologický ster pravidelne absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú neskoro, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia.

Týka sa HPV iba žien?

Veľký omyl. HPV sa týka rovnako žien i mužov. Častejšími prenášačmi HPV vírusu na svoje partnerky či partnerov sú muži. Preto je potrebné očkovať proti HPV aj chlapcov.

Má zmysel očkovať aj dospelých?

Jednoznačne.

Má vakcína zmysel aj po prekonaní HPV?

Má! Aj keď už je človek infikovaný istým typom HPV, stále môže profitovať z ochrany proti ostatným typom. Alebo ho môže očkovanie ochrániť pred reinfekciou.

Súvisí HPV s počtom sexuálnych partnerov?

Vôbec. HPV nie je stigma, netýka sa len ľudí s väčším počtom sexuálnych partnerov. Úplne stačí jeden.

Žiadajte pre seba viac, pýtajte sa a neverte rôznym internetovým mýtom, legendám a polopravdám.

Názory špičkových odborníkov a komplexné informácie o téme na www.nierakovine.sk.

Bezplatná infolinka 0800 800 183

Next article