Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » MENOPAUZA: AKO OVPLYVŇUJE ŽENSKÉ ZDRAVIE, PSYCHIKU A STRATU LIBIDA
ADVERTORIAL

Obdobie, keď sa zo života ženy vytratí menštruácia a plodnosť, nastáva zvyčajne medzi 45. až 50. rokom. Hormonálne zmeny spojené s menopauzou ovplyvňujú ženu z fyzickej aj psychickej stránky.

MUDr. Alexandra Krištúfková, PhD.

tajomníčka SSEMA gynekológ-pôrodník 1. gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UK a UNB

O menopauze treba hovoriť a nehanbiť sa za ňu. Na čo sa v tomto období pripraviť a ako sa dajú zmierniť niektoré ťažkosti, nám porozprávala doc. MUDr. Alexandra Krištúfková, PhD.

Od prvej menštruácie je organizmus ženy pod vplyvom ženských hormónov: estrogénu a gestagénu. V čase perimenopauzy klesá ich tvorba, čo výrazne ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale aj psychiku. Psychika ženy je ovplyvnená priamo poklesom estrogénu, ale aj nepriamo fyzickými zmenami, ako aj uvedomením si nástupu novej etapy, ktorá k životu ženy patrí. Toto obdobie je spojené so stratou plodnosti, s možným pocitom straty ženskosti – akoby žena strácala to, čo ju robí ženou, strácala iskru, ženskosť ako takú.

Menopauza je obdobím ženy, ktoré určite príde. Je dôležité ju prijať a nebrániť sa cielenej pomoci a liečbe.

Medzi najčastejšie príznaky patria poruchy menštruačného cyklu – vynechávanie, alebo naopak častejšie, silnejšie menštruačné krvácanie, návaly tepla, začervenanie, potenie sa, tachykardie. Menopauzu sprevádza aj urogenitálna atrofia – suchosť pošvy, znížená lubrikácia, častejšie infekcie (pošvy, dolných močových ciest). V neposlednom rade sú to celkové prejavy nepohody – poruchy spánku, náladovosť, úzkosť, smútok, depresie, spomalenie metabolizmu a priberanie. Zmenami prechádzajú aj kosti v zmysle zvýšeného rizika osteoporózy a zvyšuje sa aj riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Sexuálna túžba u žien je výrazne podmienená hormónmi, najmä estrogénom, a psychikou. Na jednej strane pokles estrogénu vplýva priamo na pokles sexuálnej túžby, na druhej strane nepriamo na základe vyššie spomínaných fyziologických zmien (fyzických aj psychických). Toto všetko ovplyvňuje partnerský život ako taký, nielen po sexuálnej stránke. Dôležité je spomenúť, že aj ťažkosti u partnera môžu mať vplyv na spoločné prežitie tohto obdobia.

Aktuálne možnosti riešenia príznakov menopauzy sú rôzne, od prírodných preparátov (môžu mať vplyv na psychickú stránku, ale nie na rozvoj osteoporózy, kradiovaskulárnych ťažkostí a pod.) cez lokálne preparáty zmierňujúce prejavy urogenitálnej atrofie až po komplexnú individualizovanú liečbu hormonálnymi preparátmi (správna a včas nasadená znižuje riziko osteoporózy a kardiovaskulárnych ťažkostí).

Najdôležitejšie je o menopauze hovoriť – s lekármi, partnerom, kamarátkami. Nehanbiť sa! Menopauza je obdobím ženy, ktoré určite príde. Je dôležité ju prijať, nebrániť sa cielenej pomoci a liečbe podľa konkrétneho problému, čím vieme zlepšiť celkovú kvalitu života ženy nielen zo sexuálnej stránky.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » MENOPAUZA: AKO OVPLYVŇUJE ŽENSKÉ ZDRAVIE, PSYCHIKU A STRATU LIBIDA
ADVERTORIAL

Viete si predstaviť vaše detstvo, keby ste nemohli vyjsť na denné svetlo? Keby ste nemohli hrať futbal, stavať hrady z piesku, či blázniť sa s kamarátmi na preliezkach? Áno, je to až nepredstaviteľné. Ale takýto život má Marco. Jeho choroba sa nazýva Xeroderma Pigmentosum. Na Slovensku je jediný s touto nevyliečiteľnou diagnózou. Marco je dieťa tmy. Slnko je jeho nepriateľom.


Skafander jeho jediná ochrana pred lúčmi slnka

Keď mal Marco tri roky na jeho tvári sa objavili bodky, ktoré vyzerali ako pehy. Tie sa neskôr rozšírili po celom tele. Avšak z pieh sa vykľuli nádory. Začali mu napádať nielen kožu, ale aj nervovú sústavu. Jeho druhým domovom sa stala nemocnica. Marco má veľmi slabú imunitu, trpí aj depresiami, nevládze chodiť, trápia ho neuroinfekcie a zhoršuje sa mu zrak. 

Aby sa Marco mohol bezpečne pohybovať na slnku, jeho mama mu zabezpečila špeciálny ochranný odev, kuklu aj s ventiláciou zo zahraničia. Takýto ochranný odev nie je lacná záležitosť. Stál 1 500 eur. Jeho najlepším kamarátom je plyšová hračka, ktorá má taký istý skafander ako Marco. 

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Pomoc od Dobrých anjelov

Pani Edina okrem Marca sama vychováva ďalšie tri deti. Najmenší Alexander má iba tri roky. Aj napriek všetkým nástrahám života je rodina pripravená bojovať a nevzdávať tento náročný boj.

Marcova liečba je vysoko finančne náročná a rodina sa nachádza v hmotnej núdzi. Finančná pomoc od Dobrých anjelov im uľahčuje zvládať náklady spojené s liečbou. Rodina túto pomoc využíva na Marcove lieky, krémy, vitamíny, imunoterapiu, špeciálnu stravu, rehabilitácie. Taktiež ňou pokrývajú aj náklady spojené s cestovaním k lekárom a do špeciálnej školy, ktorá je od nich vzdialená 50 kilometrov.

Prečo JA?

Marco je statočný bojovník, avšak s jeho vekom pribúdajú aj otázky „prečo“. Jeho život nie je ani zďaleka taký, ako majú jeho rovesníci. Rodina sa niekedy cíti beznádejne, ale pevne veria, že Marcov zdravotný stav zvládnu. Vedia, že po ich boku stoja dobrí ľudia – Dobrí anjeli, ktorí sú pre nich skutočnými anjelmi.

Next article