Ako riešiť citlivé zuby, predchádzať paradentóze a prečo sú pravidelné kontroly u zubára kľúčom k zdraviu ústnej dutiny? Spýtali sme sa MDDr. Karin Raczovej.

MDDr. Karin Raczová
zubná lekárka, Zubná ambulancia ZDRAVÝ SMILE
Ako riešiť citlivé zuby?
Každý citlivý zub by mal byť v prvom rade vyšetrený zubným lekárom. Ak je citlivosť zuba spôsobená zubným kazom, je nutné ošetrenie zubného kazu. Pokiaľ je citlivosť zuba spôsobená odhaleným krčkom alebo odhalenou časťou zuboviny, je na voľbe lekára rozhodnúť, či stačí do pravidelnej zubnej hygieny pridať používanie chemicky modifikovaných zubných pást, ktoré sú zamerané na citlivosť zubov, alebo je potrebný invazívnejší zásah. Napríklad odhalené krčky alebo veľké citlivé plôšky sa lakujú špeciálnymi prípravkami, ktoré vytvárajú na povrchu zuba bariéru a zamedzujú prenosu tepelných vzruchov. Samozrejme, najdôležitejšie je zistiť príčinu citlivosti zuba.
Pravidelné návštevy zubného lekára sú najdôležitejším faktorom prevencie.
Čo všetko v zubnej paste pomáha pevnosti a bielym zubom?
Zubné pasty, určené na zvýšenie odolnosti zubného tkaniva pred vznikom zubného kazu, sa väčšinou obohacujú o rôzne formy a zlúčeniny fluoridov, ktoré sú schopné zabudovať sa do povrchovej štruktúry skloviny a zabezpečiť tak vyššiu odolnosť pred vznikom zubného kazu.

Zubné pasty sa obohacujú aj o zložky hydroxyapatitové, ktoré sú zubu vlastné. Pokiaľ ide o zubné pasty, ktoré majú mať účinok zosvetlenia povrchových štruktúr zubných tkanív, tie sa obohacujú o rôzne enzýmy, ktoré sú schopné rozkladať pigmentácie alebo rôzne odolnejšie nánosy. Prípadne sa dopĺňajú o tzv. brúsne častice, ktoré sú schopné z povrchovej vrstvy zuba očistiť odolnejšie škvrny či odolnejšie povlaky, a tým zabezpečiť zosvetlenie tkanív a optické zlepšenie farebnosti zuba.
Zdroj: archív MDDr. Karin Raczovej
Čo je to paradentóza a čo robiť pri prvých príznakoch?
Ide o zápalové ochorenie nášho závesného aparátu zuba a presnejšie sa nazýva parodontitída. Závesný aparát zuba predstavujú tzv. štruktúry, medzi ktoré patria ďasno, kosť a ligamentá, čiže vlákna, ktoré zub držia na svojom mieste. Pokiaľ sú tieto štruktúry napadnuté zápalovým procesom, vplyvom baktérií z neodstráneného zubného povlaku, dochádza v rámci imunitnej reakcie organizmu k ich ústupu. Pacient to zbadá ako krvácanie ďasien. V hĺbke pod ďasnom sa však rozpúšťa a ustupuje kosť. Ak toto ochorenie postupuje, dochádza stále k väčšiemu ústupu kosti aj ďasien a zub sa začne na svojom mieste kývať. V najvážnejších prípadoch pacienti prichádzajú o svoje zuby.

Pri spozorovaní prvých príznakov rozvoja tohto ochorenia je veľmi dôležité zdokonalenie techniky čistenia chrupu v domácom prostredí. Veľmi dôležitá je pravidelná dentálna hygiena v ambulancii zubného lekára, v rámci ktorej sa profesionálne odstráni zubný povlak a zubný kameň z tých miest, s ktorými si pacient doma nevie poradiť.
Prečo je pravidelná návšteva zubára nevyhnutná?
Pravidelné návštevy zubného lekára sú najdôležitejším faktorom prevencie. Jednak pred rozvojom rôznych ochorení v ústnej dutine, ale aj z dôvodu včasnej diagnostiky, napr. rozvoja spomínanej parodontitídy. Včasný záchyt zubného kazu je veľmi jednoducho riešiteľný, finančne menej nákladný a nesie so sebou minimálne riziko neskorších komplikácií v podobe bolesti či straty zuba.
