Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BYŤ MAMOU JE TEN NAJKRAJŠÍ PROJEKT V ŽIVOTE
Zdravie rodiny

BYŤ MAMOU JE TEN NAJKRAJŠÍ PROJEKT V ŽIVOTE

Zdroj: archív M. K.

Miriam Kalisová hovorí o materstve, hodnotách v rodine a o tom, ako sa jej darí skĺbiť prácu s rodičovstvom bez pocitu obmedzovania sa.

Miriam Kalisová

influencerka, televízna moderátorka

Je to už 11 rokov, čo som sa stala maminou, takže pravdupovediac, už si ani ten život predtým príliš nepamätám. Ale viem, že som nikdy nemala pocit, že ma dieťa v niečom obmedzuje. Vždy som zapájala Miušku do všetkých aktivít, ktoré som chcela alebo potrebovala urobiť. A teraz, keď je už veľká, je to skvelá parťáčka a som šťastná, že ju mám. Byť mamou bolo to najlepšie rozhodnutie v mojom živote. A vychovávať dieťa je jeden parádny projekt. Myslím si, že som dosť benevolentný rodič, ale zároveň máme nastavené pevné hranice a moje slovo platí. Keď poviem nie, znamená to nie. Odmalička som však Miuške poskytovala dostatok slobody v rozhodovaní o veciach, ktoré som vyhodnotila ako „neškodné“, no jej dali pocit, že môže o sebe rozhodovať. Samozrejme, s prihliadnutím na jej vek. 

Mám veľmi rada prechádzky, v lete bicyklovanie alebo nejakú ľahšiu túru. Miuška chodí trikrát do týždňa na tréningy vzdušnej akrobacie a miluje jazdiť na koni, takže keď je pekne, jazdí aj na koni. V lete tiež chodíme rady na paddleboard. Nemôžem však povedať, že by väčšina našich voľnočasových aktivít boli športové aktivity. My sme obe skôr také umelecké duše. Rady kreslíme alebo pečieme.

V mojej rodine sa snažím vytvárať pokoj, harmóniu a miesto, kam sa vždy môžu všetci prísť ukryť, keď je im ťažko.

Veľmi zodpovedne. Našťastie, medicína už natoľko pokročila, že dokáže mnohé ochorenia vyliečiť, keď sa podchytia včas. Preto si myslím, že preventívne prehliadky by mali byť pre každého človeka základom starostlivosti o seba. Môj známy, zubný lekár MUDr. Schill, mi stále hovorí, že keď budem chodiť dvakrát do roka na preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu, viem sa vyhnúť v budúcnosti komplikovaným stomatologickým zákrokom. A takto to podľa mňa platí v každom medicínskom odbore. 

miriam kalisová

Súdržnosť. To je podľa mňa pre rodinu najdôležitejšie. Ten pocit, že vôkol môžu „zúriť búrky a padať sekery“, no my držíme spolu a vieme sa aj navzájom podržať a ochrániť. Domov by mal byť miestom, kam sa všetci radi vracajú, dobijú baterky, a potom znovu môžu vyraziť do sveta. A to by som chcela aj v mojej rodine vytvárať – pokoj, harmóniu a miesto, kam sa vždy môžu všetci prísť ukryť, keď je im ťažko. Pre nás všetkých som dala vyrobiť náramky s kompasom a zo zadnej strany je vygravírované Na cestu domov. Aby sme sa vždy všetci vedeli vrátiť, nech sa deje čokoľvek. Moja rodina ma naučila, že to nie je utópia a že sa to naozaj dá. Mať taký domov.

Už sa mi to darí oveľa lepšie. Dala som si záväzok, že budem pracovať vždy len do času, kedy vyzdvihnem Miušku zo školy. Potom už odkladám pracovné povinnosti a som len mamina. Samozrejme, nastanú situácie, kedy sa to až tak úplne nedá, ale väčšinou sa mi to podarí. Je to oveľa príjemnejší pocit, vypnúť prácu z hlavy a byť len človek-mamina, a nie podnikateľka, ktorá vstáva a zaspáva s myšlienkami na prácu. Ale aj také dni sú, keď rozbieham niečo nové a chcem to stále vylepšovať.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BYŤ MAMOU JE TEN NAJKRAJŠÍ PROJEKT V ŽIVOTE
ADVERTORIAL

TRANSPLANTÁCIA ROHOVKY A JEJ ŠTEPOV V CMO

Rohovka je priehľadná časť obalov oka, ktorá umožňuje vniknutie svetla do vnútroočných štruktúr, a zároveň je to časť oka s najväčšou optickou mohutnosťou. Jej priehľadnosť, správna hrúbka a zakrivenie sú základným predpokladom pre kvalitný zrak.

MUDr. ROMAN ONDREIČKA

primár, CMO Bratislava a Topolčany

Pri narodení máme asi 4000 až 6000 endotelových buniek na mm štvorcový. Ak ich počet poklesne pod 500 až 700 na mm štvorcový, začne sa v rohovke hromadiť voda a pacientovi začína klesať zraková ostrosť (rohovka je opuchnutá a začína sa mliečne kaliť). Pri ďalšom poklese endotelových buniek dochádza k poklesu zraku až na úroveň vnímania len svetla a tmy. Prienikom vnútroočnej tekutiny cez celú rohovku, ktorá sa celá mliečne skalí, vznikajú bolesti. Zlyhanie endotelu je jednoznačne najčastejším dôvodom na transplantáciu rohovky.

CMO je lídrom transplantačného programu v oftalmológii s počtom 1000 rohovkových transplantácií. Až 90 % všetkých transplantácií boli najmodernejšie lamelárne transplantácie rohovky, kedy sa pacientovi mení iba jej poškodená časť.

Medzi najčastejšie indikácie na vykonanie niektorého typu transplantácie rohovky patria:

• dysfunkcia rohovkového endotelu – poruchy funkcie endotelu, ako bulózna keratopatia, Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie,
• pokročilé štádium ochorenia keratokonus,
• závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Trpíte niektorou z týchto indikácií? Kliknite TU

FOTO: CMO

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku, a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. V súčasnosti vykonávame približne 250 transplantácií ročne, čo predstavuje až dve tretiny všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku.

Postupne sme na našom pracovisku do jednodňovej chirurgie zaviedli všetky metódy lamelárnych transplantácií rohovky, dokonca aj autológne a alogénne transplantácie germinatívnych buniek. Len minimum transplantácií rohoviek vykonávame v plnej hrúbke, až 95 % všetkých transplantácií sú práve lamelárne transplantácie, keď transplantujeme iba poškodenú časť rohovky. Pre našich pacientov je veľmi dôležité, že tento výkon v našom centre hradia všetky zdravotné poisťovne.

Transplantácie rohovky vykonáva v CMO primár našej kliniky MUDr. Roman Ondreička so svojím tímom lekárov a zdravotných sestier. Jedinou nevýhodou lamelárnych keratoplastík je ich vyššia náročnosť na technický výkon, čo kladie tú najvyššiu náročnosť na erudíciu a zručnosť chirurga.

Prezrite si naše pracoviská a kliknite TU

Doposiaľ najplnohodnotnejšou náhradou rohovky je ľudská rohovka iného človeka (mŕtveho darcu). Celosvetovým trendom je meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky. Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

V roku 2019 sme získali povolenie MZSR na zriadenie očného tkanivového zariadenia (očnej banky) a od apríla 2021 si zabezpečujeme pre potreby našej očnej kliniky, ale aj pre niektoré očné kliniky na Slovensku, darcovské rohovky v plnom rozsahu. Vďaka veľmi dobre fungujúcej očnej banke sme dokázali znížiť čakacie lehoty pacientov na transplantáciu rohovky na našej klinike iba na niekoľko mesiacov, v prípade akútnych stavov na maximálne 2-3 týždne. Centrum mikrochirurgie oka (CMO) je vyhľadávaným transplantačným pracoviskom pacientov z celého Slovenska.

Next article