Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BORIS BAJER: PREČO JE ŠPORT PRE ZDRAVIE DÔLEŽITÝ
Zdravie rodiny

BORIS BAJER: PREČO JE ŠPORT PRE ZDRAVIE DÔLEŽITÝ

Bicykel Van Rysel; zdroj: archív B. B.

Výskumy ukazujú, že fyzická zdatnosť, meraná silou stisku ruky alebo kondíciou (VO2 max), je silnejším ukazovateľom zdravia a dlhovekosti než cukrovka, fajčenie, vysoký tlak či vek. Fit 60-tnik má vyššiu šancu dožiť sa ďalších 10 rokov ako menej zdatný 50-tnik.

Boris Bajer

Lekár, nutričný špecialista, fyziológ, patofyziológ a ambasádor Decathlonu. Popri medicíne a vede sa snaží ľuďom priblížiť fakty o výžive, pohybe a zdravom životnom štýle.

Pohyb prospieva srdcu, cievam, cukrovke, onkologickým aj neurodegeneratívnym ochoreniam (Alzheimerova či Parkinsonova choroba), duševnému zdraviu a udržaniu svalov i kostí. Strata svalov je častým problémom v starobe, ktorý seniorov obmedzuje v samostatnosti. Šport zlepšuje metabolizmus, spaľujeme viac kalórií aj v pokoji, telo lepšie spracúva cukry a živiny a tie sa neukladajú tam, kde nemajú. Pohyb dokonca ovplyvňuje aj expresiu našich génov, tzv. epigenetiku. Fyzická aktivita je omnoho viac než len kroky či zdvíhanie činiek – zasahuje do každej bunky nášho tela.

Šport zlepšuje metabolizmus, spaľujeme viac kalórií aj v pokoji, telo lepšie spracúva cukry a živiny.

Táto výzva je určená pre ľudí s bežným životom, prácou, rodinou, deťmi, ktorí chcú zlepšiť kondíciu a nájsť rovnováhu medzi silou, vytrvalosťou a zdravím.

Nejde o jednostranný výkon ako maratón či len silový tréning, ale o celkovú všestrannosť. Názov B L N S odkazuje na:

  • BodyMove – pohyb ako základ zdravia,
  • Love – psychická pohoda a šťastie,
  • Nutrition – vyvážená strava a prísun všetkých živín,
  • Sleep – kvalitný spánok nevyhnutný pre zdravie a regeneráciu.

Môj tréning je prispôsobený ročnému obdobiu aj aktuálnym cieľom. Štandardne mám 3 až 4 silové tréningy týždenne, čo je o niečo viac, ako sa bežne odporúča. Silové tréningy ma bavia najviac, no dopĺňam ich aeróbnymi aktivitami – behom, rýchlou chôdzou alebo plávaním. V zime sa zameriavam viac na beh a indoor aktivity, v lete plánujem zaradiť aj cyklistiku.

Keďže Balans výzva zahŕňa beh, cyklistiku aj silový výkon, tréning kombinujem tak, aby som rozvíjal všetky potrebné schopnosti. Výzva spočíva v tom, že do 48 hodín absolvujem:

  • trailový polmaratón,
  • cyklistiku v dĺžke 200 km,
  • mŕtvy ťah s dvojnásobkom mojej hmotnosti (cca 160 kg) – aspoň 10 opakovaní,
  • zhyby na jedno zavesenie – cieľ je 30+.

powerrack
PowerRack; zdroj: archív B. B.

Na indoor cyklistiku používam adaptér na bicykel Van Rysel, ktorý mi umožňuje presne sledovať watty. Pri trail behu je nevyhnutná bežecká vesta Kiprun, kam si ukladám vodu, gély a prvú pomoc. Pri silovom tréningu je pre mňa základ PowerRack s bezpečnostnými zarážkami a záťažová vesta Domyos, ktorú používam už 7 rokov. Celú výzvu aj tréning môžete sledovať do konca septembra na mojom Instagrame, kde budem súčasťou osláv 10 rokov Decathlonu na Slovensku. Teším sa na stretnutia, kde sa môžeme porozprávať nielen o športe a výzve, ale aj o zdravom životnom štýle.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BORIS BAJER: PREČO JE ŠPORT PRE ZDRAVIE DÔLEŽITÝ
ADVERTORIAL

TRANSPLANTÁCIA ROHOVKY A JEJ ŠTEPOV V CMO

Rohovka je priehľadná časť obalov oka, ktorá umožňuje vniknutie svetla do vnútroočných štruktúr, a zároveň je to časť oka s najväčšou optickou mohutnosťou. Jej priehľadnosť, správna hrúbka a zakrivenie sú základným predpokladom pre kvalitný zrak.

MUDr. ROMAN ONDREIČKA

primár, CMO Bratislava a Topolčany

Pri narodení máme asi 4000 až 6000 endotelových buniek na mm štvorcový. Ak ich počet poklesne pod 500 až 700 na mm štvorcový, začne sa v rohovke hromadiť voda a pacientovi začína klesať zraková ostrosť (rohovka je opuchnutá a začína sa mliečne kaliť). Pri ďalšom poklese endotelových buniek dochádza k poklesu zraku až na úroveň vnímania len svetla a tmy. Prienikom vnútroočnej tekutiny cez celú rohovku, ktorá sa celá mliečne skalí, vznikajú bolesti. Zlyhanie endotelu je jednoznačne najčastejším dôvodom na transplantáciu rohovky.

CMO je lídrom transplantačného programu v oftalmológii s počtom 1000 rohovkových transplantácií. Až 90 % všetkých transplantácií boli najmodernejšie lamelárne transplantácie rohovky, kedy sa pacientovi mení iba jej poškodená časť.

Medzi najčastejšie indikácie na vykonanie niektorého typu transplantácie rohovky patria:

• dysfunkcia rohovkového endotelu – poruchy funkcie endotelu, ako bulózna keratopatia, Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie,
• pokročilé štádium ochorenia keratokonus,
• závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Trpíte niektorou z týchto indikácií? Kliknite TU

FOTO: CMO

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku, a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. V súčasnosti vykonávame približne 250 transplantácií ročne, čo predstavuje až dve tretiny všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku.

Postupne sme na našom pracovisku do jednodňovej chirurgie zaviedli všetky metódy lamelárnych transplantácií rohovky, dokonca aj autológne a alogénne transplantácie germinatívnych buniek. Len minimum transplantácií rohoviek vykonávame v plnej hrúbke, až 95 % všetkých transplantácií sú práve lamelárne transplantácie, keď transplantujeme iba poškodenú časť rohovky. Pre našich pacientov je veľmi dôležité, že tento výkon v našom centre hradia všetky zdravotné poisťovne.

Transplantácie rohovky vykonáva v CMO primár našej kliniky MUDr. Roman Ondreička so svojím tímom lekárov a zdravotných sestier. Jedinou nevýhodou lamelárnych keratoplastík je ich vyššia náročnosť na technický výkon, čo kladie tú najvyššiu náročnosť na erudíciu a zručnosť chirurga.

Prezrite si naše pracoviská a kliknite TU

Doposiaľ najplnohodnotnejšou náhradou rohovky je ľudská rohovka iného človeka (mŕtveho darcu). Celosvetovým trendom je meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky. Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

V roku 2019 sme získali povolenie MZSR na zriadenie očného tkanivového zariadenia (očnej banky) a od apríla 2021 si zabezpečujeme pre potreby našej očnej kliniky, ale aj pre niektoré očné kliniky na Slovensku, darcovské rohovky v plnom rozsahu. Vďaka veľmi dobre fungujúcej očnej banke sme dokázali znížiť čakacie lehoty pacientov na transplantáciu rohovky na našej klinike iba na niekoľko mesiacov, v prípade akútnych stavov na maximálne 2-3 týždne. Centrum mikrochirurgie oka (CMO) je vyhľadávaným transplantačným pracoviskom pacientov z celého Slovenska.

Next article