Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BAŠA ŠTEVULOVÁ: MAŤ DETI JE VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO
Zdravie rodiny

BAŠA ŠTEVULOVÁ: MAŤ DETI JE VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO

FOTO: archív BŠ

Baša Števulová sa desať rokov venovala profesionálnemu snoubordingu. Po skončení športovej kariéry sa jej popri užívaní si rodičovstva podarilo vybudovať úspešnú značku detského oblečenia. Vždy snívala o tom, že bude matkou. Deti pre ňu nie sú prekážkou v žiadnych aktivitách a úspešne zvláda starostlivosť o rodinu aj biznis.

BAŠA ŠTEVULOVÁ

bývalá profesionálna snowboardistka, podnikateľka

Aký je život profesionálnej športovkyne po ukončení kariéry?

Priznám sa, že ten prvý rok bol náročný. Potrebovala som sa zaradiť do bežného života a premyslieť si, čo idem robiť. Išla som späť na vysokú školu a postupne som sa zabehla, aj keď snoubording a cestovanie mi extrémne chýbali. Život teraz by som však nevymenila za nič. Každopádne, snoubordingu doteraz vďačím za kopu vecí, ktoré sa mi udiali.

Ste viacnásobnou mamičkou. Čo si v rodičovstve najviac užívate?

Vždy som chcela mať deti, otázka bola len kedy a s kým. Mať deti je ďalšie veľké dobrodružstvo a myslím, že si ho všetci spoločne maximálne užívame. Najviac vďačná som však za to, že môžeme spolu vykonávať všetky naše aktivity a deti pre nás neboli nikdy žiadnou brzdou, ba naopak motiváciou.

Stres je všade okolo nás. Akým spôsobom ste s ním bojovali ako športovkyňa a teraz ako rodič?

Človek vekom zvláda stresové situácie logicky lepšie a aj to kritické myslenie je asi na inej úrovni. (Smiech.) Ja som stres podľa mňa nezvládala vôbec, hlavne ten pred pretekmi. V dnešnej dobe už majú športovci rôznych mentálnych trénerov, ktorí im všetky tieto situácie v rámci športu pomáhajú zvládať lepšie. Ja som neraz povedala, že s nastavením mysle, aké mám teraz, by som bola oveľa lepší atlét. A presne preto dospievame, rastieme a učíme sa.

Na zvýšenie imunity v jesenných mesiacoch ľudia často siahajú po homeopatikách, doplnkoch stravy a vitamínoch. Čo najlepšie funguje u detí aj u vás?

Mám svoju obľúbenú prírodnú dánsku značku doplnkov výživy, ktorá je súčasťou Clean Label Project a svoje produkty necháva testovať treťou stranou na nežiaduce látky a zloženie. Ja si dosť potrpím na takéto veci a rovnako na to, čo nám a deťom kupujem. Od stravy, cez doplnky výživy až po kozmetiku. Samozrejme, dôležitá je aj strava.

Momentálne vás zamestnáva aj váš biznis s detským oblečením. Čo vás k tomu priviedlo?

To je veľmi jednoduché. Bola to diera na trhu. Pre Tobiáša mi chýbali čiapky rôznych druhov, ktoré by sa mi páčili, a tak Diobo funguje už sedem rokov. Aj keď je náročné starať sa o deti, vlastný biznis a ešte si aj ustrážiť čas na vlastné aktivity. Takže dalo by sa tomu venovať oveľa viac, ale zatiaľ na to nebol priestor.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BAŠA ŠTEVULOVÁ: MAŤ DETI JE VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO
ADVERTORIAL

KOFEÍN A SYNDRÓM SUCHÉHO OKA: POMÁHA ALEBO ŠKODÍ?

Medzi laickou verejnosťou panuje všeobecné povedomie, že kofeín, ktorý je diuretikum, môže zhoršiť príznaky syndrómu suchého oka. Niekoľko nedávnych štúdií však toto tvrdenie nielenže popiera, ale dokonca demonštruje možné pozitívne účinky kávy u pacientov so syndrómom suchého oka.

V januári 2021 Wang M a kol. publikovali článok o vplyvu rôznych návykov životného štýlu ako rizikových faktorov pre rozvoj syndrómu suchého oka. Do klinickej štúdie bolo zapojených 322 pacientov bez závažných systémových alebo oftalmologických ochorení, prítomnosť syndrómu suchého oka bola hodnotená podľa kritérií TFOS DEWS II a bol vykonaný aj prieskum životného štýlu. 34 % účastníkov trpelo syndrómom suchého oka. Regresná analýza ukázala, že faktory ako vyšší vek, ženské pohlavie, východoázijská etnická príslušnosť a predĺženie času „skríningu“ predstavovali rizikové faktory pre rozvoj syndrómu suchého oka (p = 0,05), zatiaľ čo zvýšený príjem kofeínu predstavoval protektívny faktor, ktorý znižoval riziko syndrómu suchého oka (p = 0,04) 1 (Obr. 1).

Článok ilustruje hypotézu, ktorá predpokladá, že ochranné účinky kofeínu sú sprostredkované stimuláciou sekrécie slzných žliaz prostredníctvom inhibície 3′,5′-cyklickej nukleotidovej fosfodiesterázy, ale pochopenie presného biochemického mechanizmu si však vyžaduje ďalšie štúdium.

syndróm suchého oka


* Predstavujú štatisticky významné hodnoty (p = 0,05). Výskum Wang M, et al.

Vplyv konzumácie kávy na stav povrchu oka bol opísaný v predchádzajúcich prácach. V roku 2013 bol publikovaný článok o účinku kofeínu na sekréciu sĺz. Štúdie sa zúčastnili mladí zdraví dobrovoľníci (41 osôb) vo veku 20 až 26 rokov. Štúdia bola vykonaná dvakrát a v oboch prípadoch boli pacienti náhodne rozdelení do dvoch skupín A a B.

Skupina A bola požiadaná, aby konzumovala kofeín v dávke 5,0 mg/kg telesnej hmotnosti rozpustenej v 200 ml vody a skupina B bola požiadaná, aby konzumovala 200 ml vody bez kofeínu. Po 45, 90, 135 a 180 minútach bol vykonaný Schirmerov test-1 (po predbežnej lokálnej anestézii, vysušení spojivkovej dutiny a čakaní 3 minúty) a namerané hodnoty boli porovnané s východiskovými hodnotami (Obr. 2).

Viac o syndróme suchého oka >

syndróm suchého oka

Obr. 2. Po príjme kofeínu sa produkcia sĺz výrazne zvýšila po 45 a 90 minútach (p = 0,05). Stimulačné účinky kofeínu, prijatého perorálne, na sekréciu sĺz nezáviseli od pohlavia, veku, telesnej hmotnosti, ani od krvného tlaku2.

Výskum Arita a kol. sa zaoberal účinkami kofeínu na objem sĺz v skupine 78 zdravých dobrovoľníkov3. Príjem kofeínu viedol štatisticky k významnému zvýšeniu výšky slzného meniskusu (THM) v priemere o 0,08 mm oproti kontrolnej skupine.

Keďže objem sĺz je definovaný rovnováhou medzi produkciou sĺz a ich odvádzaním slznými kanálikmi, bolo dôležité, aby autori presne pochopili, ako kofeín pôsobí a ktorú časť procesu ovplvňuje. Bola použitá farbička fluoresceín na posúdenie slznej exkrécie: slzné sfarbenie úplne zmizlo po 60 minútach v oboch študijných skupinách, čo naznačuje, že odtok sĺz nebol znížený príjmom kofeínu. Výskumníci teda dospeli k záveru, že kofeín zvyšuje objem sĺz prostredníctvom zvýšenia slznej skrécie.

kofeín

Obr. 3. Posúdenie výšky slzného meniskusu s použitím fluoresceínového farbenia v typickom prípade pred (A) a 1 hodinu (B) po užití kofeínu3. © Fotografia: Arita, et al.

Druhým cieľom tejto štúdie bolo preskúmať vplyv genotypu na zmenu objemu sĺz. Autori analyzovali genetické mapy účastníkov štúdie, s dôrazom na genotypové variácie v dvoch génoch, ktoré sú zapojené do metabolizmu kofeínu. Prítomnosť variácii ale v týchto génoch bola spojená s výraznejším zvýšením produkcie sĺz v reakcii na príjem kofeínu.

Systane® je zdravotnícka pomôcka na zmiernenie príznakov suchého oka. Pozrite si, prosím, návod na použitie pre informácie o použití, bezpečnostných opatreniach, varovaniach, kontraindikáciách a nežiaducich účinkov.

©2024 Alcon Inc. SK-DEOH-2400003

Next article