Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BAŠA ŠTEVULOVÁ: MAŤ DETI JE VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO
Zdravie rodiny

BAŠA ŠTEVULOVÁ: MAŤ DETI JE VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO

FOTO: archív BŠ

Baša Števulová sa desať rokov venovala profesionálnemu snoubordingu. Po skončení športovej kariéry sa jej popri užívaní si rodičovstva podarilo vybudovať úspešnú značku detského oblečenia. Vždy snívala o tom, že bude matkou. Deti pre ňu nie sú prekážkou v žiadnych aktivitách a úspešne zvláda starostlivosť o rodinu aj biznis.

BAŠA ŠTEVULOVÁ

bývalá profesionálna snowboardistka, podnikateľka

Aký je život profesionálnej športovkyne po ukončení kariéry?

Priznám sa, že ten prvý rok bol náročný. Potrebovala som sa zaradiť do bežného života a premyslieť si, čo idem robiť. Išla som späť na vysokú školu a postupne som sa zabehla, aj keď snoubording a cestovanie mi extrémne chýbali. Život teraz by som však nevymenila za nič. Každopádne, snoubordingu doteraz vďačím za kopu vecí, ktoré sa mi udiali.

Ste viacnásobnou mamičkou. Čo si v rodičovstve najviac užívate?

Vždy som chcela mať deti, otázka bola len kedy a s kým. Mať deti je ďalšie veľké dobrodružstvo a myslím, že si ho všetci spoločne maximálne užívame. Najviac vďačná som však za to, že môžeme spolu vykonávať všetky naše aktivity a deti pre nás neboli nikdy žiadnou brzdou, ba naopak motiváciou.

Stres je všade okolo nás. Akým spôsobom ste s ním bojovali ako športovkyňa a teraz ako rodič?

Človek vekom zvláda stresové situácie logicky lepšie a aj to kritické myslenie je asi na inej úrovni. (Smiech.) Ja som stres podľa mňa nezvládala vôbec, hlavne ten pred pretekmi. V dnešnej dobe už majú športovci rôznych mentálnych trénerov, ktorí im všetky tieto situácie v rámci športu pomáhajú zvládať lepšie. Ja som neraz povedala, že s nastavením mysle, aké mám teraz, by som bola oveľa lepší atlét. A presne preto dospievame, rastieme a učíme sa.

Na zvýšenie imunity v jesenných mesiacoch ľudia často siahajú po homeopatikách, doplnkoch stravy a vitamínoch. Čo najlepšie funguje u detí aj u vás?

Mám svoju obľúbenú prírodnú dánsku značku doplnkov výživy, ktorá je súčasťou Clean Label Project a svoje produkty necháva testovať treťou stranou na nežiaduce látky a zloženie. Ja si dosť potrpím na takéto veci a rovnako na to, čo nám a deťom kupujem. Od stravy, cez doplnky výživy až po kozmetiku. Samozrejme, dôležitá je aj strava.

Momentálne vás zamestnáva aj váš biznis s detským oblečením. Čo vás k tomu priviedlo?

To je veľmi jednoduché. Bola to diera na trhu. Pre Tobiáša mi chýbali čiapky rôznych druhov, ktoré by sa mi páčili, a tak Diobo funguje už sedem rokov. Aj keď je náročné starať sa o deti, vlastný biznis a ešte si aj ustrážiť čas na vlastné aktivity. Takže dalo by sa tomu venovať oveľa viac, ale zatiaľ na to nebol priestor.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BAŠA ŠTEVULOVÁ: MAŤ DETI JE VEĽKÉ DOBRODRUŽSTVO
ADVERTORIAL

TRANSPLANTÁCIA ROHOVKY A JEJ ŠTEPOV V CMO

Rohovka je priehľadná časť obalov oka, ktorá umožňuje vniknutie svetla do vnútroočných štruktúr, a zároveň je to časť oka s najväčšou optickou mohutnosťou. Jej priehľadnosť, správna hrúbka a zakrivenie sú základným predpokladom pre kvalitný zrak.

MUDr. ROMAN ONDREIČKA

primár, CMO Bratislava a Topolčany

Pri narodení máme asi 4000 až 6000 endotelových buniek na mm štvorcový. Ak ich počet poklesne pod 500 až 700 na mm štvorcový, začne sa v rohovke hromadiť voda a pacientovi začína klesať zraková ostrosť (rohovka je opuchnutá a začína sa mliečne kaliť). Pri ďalšom poklese endotelových buniek dochádza k poklesu zraku až na úroveň vnímania len svetla a tmy. Prienikom vnútroočnej tekutiny cez celú rohovku, ktorá sa celá mliečne skalí, vznikajú bolesti. Zlyhanie endotelu je jednoznačne najčastejším dôvodom na transplantáciu rohovky.

CMO je lídrom transplantačného programu v oftalmológii s počtom 1000 rohovkových transplantácií. Až 90 % všetkých transplantácií boli najmodernejšie lamelárne transplantácie rohovky, kedy sa pacientovi mení iba jej poškodená časť.

Medzi najčastejšie indikácie na vykonanie niektorého typu transplantácie rohovky patria:

• dysfunkcia rohovkového endotelu – poruchy funkcie endotelu, ako bulózna keratopatia, Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie,
• pokročilé štádium ochorenia keratokonus,
• závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Trpíte niektorou z týchto indikácií? Kliknite TU

FOTO: CMO

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku, a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. V súčasnosti vykonávame približne 250 transplantácií ročne, čo predstavuje až dve tretiny všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku.

Postupne sme na našom pracovisku do jednodňovej chirurgie zaviedli všetky metódy lamelárnych transplantácií rohovky, dokonca aj autológne a alogénne transplantácie germinatívnych buniek. Len minimum transplantácií rohoviek vykonávame v plnej hrúbke, až 95 % všetkých transplantácií sú práve lamelárne transplantácie, keď transplantujeme iba poškodenú časť rohovky. Pre našich pacientov je veľmi dôležité, že tento výkon v našom centre hradia všetky zdravotné poisťovne.

Transplantácie rohovky vykonáva v CMO primár našej kliniky MUDr. Roman Ondreička so svojím tímom lekárov a zdravotných sestier. Jedinou nevýhodou lamelárnych keratoplastík je ich vyššia náročnosť na technický výkon, čo kladie tú najvyššiu náročnosť na erudíciu a zručnosť chirurga.

Prezrite si naše pracoviská a kliknite TU

Doposiaľ najplnohodnotnejšou náhradou rohovky je ľudská rohovka iného človeka (mŕtveho darcu). Celosvetovým trendom je meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky. Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

V roku 2019 sme získali povolenie MZSR na zriadenie očného tkanivového zariadenia (očnej banky) a od apríla 2021 si zabezpečujeme pre potreby našej očnej kliniky, ale aj pre niektoré očné kliniky na Slovensku, darcovské rohovky v plnom rozsahu. Vďaka veľmi dobre fungujúcej očnej banke sme dokázali znížiť čakacie lehoty pacientov na transplantáciu rohovky na našej klinike iba na niekoľko mesiacov, v prípade akútnych stavov na maximálne 2-3 týždne. Centrum mikrochirurgie oka (CMO) je vyhľadávaným transplantačným pracoviskom pacientov z celého Slovenska.

Next article