Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AUTIZMUS A NESPAVOSŤ
Zdravie rodiny

AUTIZMUS A NESPAVOSŤ

Zdroj: Adobe Stock

Deti s poruchou autistického spektra mávajú problémy so spánkom častejšie. Tie môžu viesť k zmenám správania a nepriaznivo vplývajú na celú rodinu. Podrobne nám o tom porozprávala detská psychiatrička MUDr. Veronika Marcinčáková Husárová, PhD.

MUDr. Veronika Marcinčáková Husárová, PhD.

detská psychiatrička

Je spoluzakladateľkou Kliniky duševného zdravia Calma v Bratislave. Okrem klinickej praxe pôsobila ako výskumníčka v oblasti neurovývinových porúch, najmä ADHD a autizmu.

Výskyt minimálne jednej spánkovej poruchy u detí a adolescentov s poruchami autistického spektra je 13 %, čo je niekoľkonásobne viac ako v bežnej populácii, kde je to asi 3,7 %. Odlišnosti zahŕňajú nielen celkovo kratší čas spánku, ale aj dlhšie zaspávanie, nižšiu efektivitu spánku, kratšiu REM fázu a vyšší výskyt tzv. parasomnií, napríklad abnormálnych pohybov pred spánkom, rozprávanie zo spánku, námesačnosť, nočné mory, nočné desy alebo spánkové paralýzy. Deti s PAS majú aj vyššiu rezistenciu voči uloženiu sa do postele, úzkosť zo spánku, nočné budenie sa a dennú ospalosť.

Poruchy spánku u detí s autizmom môžu viesť k zhoršenému správaniu, vysokej emocionálnej dráždivosti, väčším ťažkostiam v sociálnych kontaktoch a komunikácii a zvýraznenému stereotypnému správaniu. Kratšia dĺžka REM fázy môže mať súvislosť s oslabením kognitívnych a rozhodovacích funkcií u detí s PAS.

Zdroj: Adobe Stock

Narušený spánok u dieťaťa má väčšinou nepríjemný vplyv na vzťahy v rodine a celkovú kvalitu života nielen dieťaťa s PAS, ale aj jeho rodičov, prípadne súrodencov. Vedie k zvýšenému stresu a únave rodičov, ktorí potom ťažšie kontrolujú vlastné emócie. Tie môžu nechcene ventilovať vo vzťahu k deťom s ďalšími dôsledkami v ich správaní.

Odborná pomoc sa odporúča, ak porucha spánku trvá viac ako tri mesiace, výrazne narúša kvalitu života a celkový mentálny alebo emocionálny život dieťaťa a rodiny.

Asi 40 % detí s vývinovými poruchami alebo podozrením na vyvinovú poruchu uvedie aj nejaké ťažkosti so spánkom, napríklad nespavosť, teda problémy so zaspávaním, budenie sa v noci alebo skoro ráno alebo často aj spomínané parasomnie.

Zamerajte sa na to, čo robí vášmu dieťaťu dobre, pri čom dobre zaspí, čo mu pomáha, kým si ľahne do postele. Ak je nemožné vyhovieť jeho predstavám, skúste nájsť kompromis, ktorý mu pomôže. Ak porucha spánku u vášho dieťaťa trvá dlhšie a máte pocit, že už ste vyskúšali viaceré možnosti, ktoré nefungujú, poraďte sa s odborníkom. Výborné je, keď na prvú konzultáciu k odborníkovi prinesiete spánkový denník, ktorý ste viedli aspoň dva týždne. V spánkovom denníku sa zaznamenávajú viaceré parametre týkajúce sa spánku, vrátane času zaspávania, počtu zobudení sa za noc, času vstávania, času, ktorý uplynie od ľahnutia si do postele po zaspatie, denná únava, parasomnie a iné.

Zdroj: Adobe Stock

Najprv sa odporúčajú tzv. behaviorálne intervencie a v druhej línii farmakologická liečba. Behaviorálne intervencie sa týkajú najmä zmien v režime spánku. Najdôležitejšie je najskôr odpozorovať, čo dieťaťu pomáha, a potom začať opatrenia aplikovať. Zmeny môžu byť rôzne, napríklad použitie iného typu nočného svetielka alebo úplne zatemnenie miestnosti. Pozitívne môže spánok ovplyvniť aj odstránenie elektronických zariadení z izby dieťaťa a skrátenie času stráveného pred obrazovkou minimálne dve hodiny pred spánkom.

Spánok ovplyvňujú aj potraviny a nápoje prijaté pred spánkom a celková fyzická únava dieťaťa. Pri neurovývinových poruchách nie vždy platí, že čím je dieťa unavenejšie, tým lepšie spí. Niekedy sa stáva, že vysoká únava paradoxne zvýrazňuje hyperaktivitu alebo vedie k nočným desom. Z farmakologickej liečby sa najväčší objem dôkazov sústredí na melatonín, spánkový hormón, vo forme s predĺženým uvoľňovaním, ktorý môže vášmu dieťaťu predpísať detský psychiater, detský neurológ alebo pediater.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AUTIZMUS A NESPAVOSŤ
ADVERTORIAL

COLLAGEN ALPHA: NA PODPORU VAŠEJ KAŽDODENNEJ PRIRODZENEJ KRÁSY

Túžite svoje telo zregenerovať zvnútra tak, aby sa rozžiarilo aj navonok? V tom prípade je Collagen Alpha od značky Auromeda presne pre vás! V čom spočíva jeho kúzlo?


Francúzsky morský kolagén

Kolagén je jednou zo základných stavebných látok nášho tela, o ktorú, bohužiaľ, vekom postupne prichádzame, čo sa prejavuje napríklad prvými vráskami, pleťou bez života, lámavými nechtami či oslabenými vlasmi. Preto je skvelé dopĺňať kolagén zvnútra a dopriať tak telu to, čo mu prirodzene chýba.

FOTO: Auromeda

Collagen Alpha obsahuje prvotriedny francúzsky morský kolagén, ktorý sa stane vašou vstupnou bránou k vitálnemu a zdravému životu. Je v hydrolyzovanej forme, ktorá je pre ľudské telo najlepšie vstrebateľná, takže budete mať istotu, že žiaden miligram kolagénu nevyjde navnivoč.

Vitamíny & Minerály nájdete TU

Dlhodobá pomoc pre pokožku, vlasy aj nechty

Kolagén prináša množstvo benefitov a tie prvé, ktoré si všimnete je práve zlepšenie kvality pokožky, vlasov a nechtov. V lete určite oceníte aj rýchlejšie zmiznutie pigmentových škvŕn po opaľovaní či dokonca opálenie, ktoré vďaka kolagénu na pokožke dlhšie vydrží.

Collagen Alpha však neobsahuje len samotný kolagén, ale aj ďalšie prídavné látky, ktoré sa postarajú o vašu prirodzenú krásu.

Súčasťou každej dennej dávky sú aj:

  • Kyselina hyalurónová – hydratuje pokožku
  • Pomarančovník horký – spevňuje pokožku a zlepšuje metabolizmus tukov
  • Vitamín C – antioxidant, ktorý pomáha pri obnove tkanív
  • Zinok a selén – regenerujú vlasy a nechty
  • Biotín – regeneruje pokožku, znižuje suchosť a lámavosť nechtov a podporuje rast vlasov

Skvelá chuť a jednoduché dávkovanie

Prémiový Collagen Alpha je navrhnutý pre ľudí s aktívnym životným štýlom, ktorí si potrpia na kvalitné produkty. V jednom balení tohto kolagénu nájdete 30 denných dávok rozdelených do malých vrecúšok, ktoré si každý deň jednoducho vysypete do pohára s vodou, zamiešate a vypijete.

V dennej dávke sa nachádza až 5 000 miligramov prvotriedneho morského kolagénu, ktorý poskytne telu potrebnú výživu pre zdravie aj krásu. Vaše chuťové poháriky budú v bezpečí, pretože Collagen Alpha nezanecháva žiadne morské pachute a je obohatený lahodnou príchuťou višní. Táto vynikajúca chuť sa hodí do rôznych nápojov, vrátane čistej vody a smoothie, čím môže skvele doplniť zdravé raňajky.

Náš tip na raňajky s kolagénom najdete TU

Ste pripravení posunúť svoj život o level vyššie? Doprajte svojmu telu prémiový kolagén, po ktorom tak túži.

Next article