Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AKO VZNIKÁ DIABETES A KTO JE NAJOHROZENEJŠIA SKUPINA OBYVATEĽSTVA?
Zdravie rodiny

AKO VZNIKÁ DIABETES A KTO JE NAJOHROZENEJŠIA SKUPINA OBYVATEĽSTVA?

Zdroj: Adobe Stock

Cukrovka, ktorá sa stala epidémiou, sa nazýva cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typ, DM2). Prečo až 2. typ, keď sa vyskytuje najčastejšie a je základným postupom pri preventívnych vyšetreniach?

doc. MUDr. Katarína Rašlová, CSc.

Odpoveď je celkom logická: Existuje aj cukrovka 1. typu, ktorú poznali lekári niekoľko tisícročí a bola ochorením, ktoré postihovalo najmä deti a mladých ľudí. Títo na ňu zomierali veľmi krátko po tom, ako sa u nich začala prejavovať. Nebola iná možnosť liečby ako hladovanie a postinutý člověk buď zomrel na vyčerpanie z hladu, alebo na rozvrat vnútorného prostredia. Cukrovka 1. typu sa stala predmetom intenzívneho výskumu už v 19. storočí. Výsledky tohoto výskumu vyvrcholili v roku 1921 objavom inzulínu a ľudia, ktorí trpeli cukrovkou 1. typu, dostali možnosť záchrany života. Dnes vieme, že cukrovka 1. typu vzniká v dôsledku toho, že bunky v pankrease, ktoré tvoria inzulín, prestanú pracovať, lebo vlastné telo ich začne považovať za cudzie a v priebehu krátkeho času ich „zničí“. Do dnešného dňa je preto stále jedinou liečbou inzulín. Cukrovka 1. typu je autoimúnne ochorenie a jej výskyt je mnohonásobne nižšíší, ako je výskyt cukrovky 2. typu.

Cukrovka 2. typu vzniká postupne, pomaly a na rozdiel od pacientov s cukrovkou 1. typu väčšina ľudí, ktorí majú cukrovku 2. typu, trpí nadváhou a obezitou. Čo je teda jej príčinou? Na pochopenie odpovede na túto otázku treba začať od začiatku. Na to, aby sme mohli žiť, potrebujeme zdroj energie. Do buniek ľudského tela sa energia dostáva z krvi. V krvi majú všetky živočíchy krvný cukor, ktorý sa nazýva glukóza a táto relatívne jednoduchá látka predstavuje okamžitý zdroj energie pre všetky bunky. K tomu, aby sa glukóza do buniek dostala, potrebuje inzulín a receptor, na ktorý sa inzulín naviaže. Bez týchto dvoch „hráčov“ pretrváva v krvi a bunky „hladujú“.

Medzi cukrovkou 1. a 2. typu je rozdiel v tom, že u cukrovky 2. typu je základnou príčinou to, že receptory, ktoré umožňujú, aby glukóza do bunky vstúpila, sú nedostatočne citlivé. Aby to fungovalo, musí pankreas tvoriť stále viac a viac inzulínu. Až sa jedného dňa bunky tvoriace inzulín unavia, vyčerpajú a nestačia ho tvoriť dostatočne. Vtedy ostáva glukóza v krvi a podľa známeho príslovia „všetkého veľa škodí“, škodí aj vysoká hladina glukózy v krvi.

Zdroj: Adobe Stock

Základná odpoveď na túto otázku spočíva v tom, že veľmi narastá počet ľudí, ktorí majú nadváhu a obezitu (tučnotu). Príčina je jasná – strava, ktorá má nesprávne zloženie a obsahuje oveľa viac energie ako človek potrebuje. Dalo by sa to kompenzovať pohybom, avšak zväčša je to tak, že osoba, ktorá sa nedzravo a veľa stravuje, sa aj veľmi málo pohybuje. Tento stav veľmi zvyšuje rezistenciu buniek na účinok inzulínu a glukóza do nich nevstupuje, alebo vstupuje nedostatočne a vzniká cukrovku.

Bunky svalov potrebujú oveľa viac energie pri fyzickej aktivite ako v kľude. Preto človek, ktorý denne hodinu dostatočne rýchlo chodí, dokáže znížiť hladinu glukózy v krvi aj vtedy, keď jeho pankreas tvorí menej inzulínu, teda má cukrovku.

Cukrovka začne „bolieť“, až keď vzniknú vyššie spomínané komplikácie, ktorým sa dá však predísť. Prevenciou týchto život ohrozujúcich komplikácií je včasná liečba, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je zmena životného štýlu a pravidelné užívanie liekov, ktoré odporučí diabetológ.


KTORÉ SÚ HLAVNÉ RIZIKOVÉ FAKTORY PRE VZNIK CUKROVKY 2. TYPU A AKO IM MÔŽEME PREDCHÁDZAŤ?

Nadváha, obezita a nedostatok pohybu. Prevenciou cukrovky je zdravá strava, ktorá obsahuje málo živočíšných tukov a sladkostí a denne aspoň 1 hodinu fyzickej aktivity.

DIABETIKOV POSTIHUJE RAD PRIDRUŽENÝCH CHORÔB. KTORÉ PATRIA MEDZI NAJČASTEJŠIE A PREČO?

Diabetes je najčastejšou príčinou úmrtí na srdcový a mozgový infarkt. Amputácie dolných končatín majú tiež najčastejšie pacienti s cukrovkou. Cukrovka je tiež najčastejšou príčinou slepoty. Príčina všetkých ochorení vzniká z dlhodobo zvýšenej hladiny glukózy v krvi, ktorá poškodzuje, cievy a nervové zakončenia.

AKÉ SÚ NAJNOVŠIE LIEČEBNÉ METÓDY CUKROVKY A AKÝ JE ICH ÚČINOK NA DLHODOBÚ KONTROLU HLADINY CUKRU V KRVI?

Prvoradá je zdravá strava, redukcia telesnej hmotnosti a pohyb. Okrem lieku, ktorý sa volá metformín, máme dnes nové revolučné možnosti liečby cukrovky. Sú to lieky, ktoré súčasne znižujú hladinu glukózy, chránia srdce, obličky a umožňujú diabetikovi ľahšie schudnúť.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AKO VZNIKÁ DIABETES A KTO JE NAJOHROZENEJŠIA SKUPINA OBYVATEĽSTVA?
ADVERTORIAL

COLLAGEN ALPHA: NA PODPORU VAŠEJ KAŽDODENNEJ PRIRODZENEJ KRÁSY

Túžite svoje telo zregenerovať zvnútra tak, aby sa rozžiarilo aj navonok? V tom prípade je Collagen Alpha od značky Auromeda presne pre vás! V čom spočíva jeho kúzlo?


Francúzsky morský kolagén

Kolagén je jednou zo základných stavebných látok nášho tela, o ktorú, bohužiaľ, vekom postupne prichádzame, čo sa prejavuje napríklad prvými vráskami, pleťou bez života, lámavými nechtami či oslabenými vlasmi. Preto je skvelé dopĺňať kolagén zvnútra a dopriať tak telu to, čo mu prirodzene chýba.

FOTO: Auromeda

Collagen Alpha obsahuje prvotriedny francúzsky morský kolagén, ktorý sa stane vašou vstupnou bránou k vitálnemu a zdravému životu. Je v hydrolyzovanej forme, ktorá je pre ľudské telo najlepšie vstrebateľná, takže budete mať istotu, že žiaden miligram kolagénu nevyjde navnivoč.

Vitamíny & Minerály nájdete TU

Dlhodobá pomoc pre pokožku, vlasy aj nechty

Kolagén prináša množstvo benefitov a tie prvé, ktoré si všimnete je práve zlepšenie kvality pokožky, vlasov a nechtov. V lete určite oceníte aj rýchlejšie zmiznutie pigmentových škvŕn po opaľovaní či dokonca opálenie, ktoré vďaka kolagénu na pokožke dlhšie vydrží.

Collagen Alpha však neobsahuje len samotný kolagén, ale aj ďalšie prídavné látky, ktoré sa postarajú o vašu prirodzenú krásu.

Súčasťou každej dennej dávky sú aj:

  • Kyselina hyalurónová – hydratuje pokožku
  • Pomarančovník horký – spevňuje pokožku a zlepšuje metabolizmus tukov
  • Vitamín C – antioxidant, ktorý pomáha pri obnove tkanív
  • Zinok a selén – regenerujú vlasy a nechty
  • Biotín – regeneruje pokožku, znižuje suchosť a lámavosť nechtov a podporuje rast vlasov

Skvelá chuť a jednoduché dávkovanie

Prémiový Collagen Alpha je navrhnutý pre ľudí s aktívnym životným štýlom, ktorí si potrpia na kvalitné produkty. V jednom balení tohto kolagénu nájdete 30 denných dávok rozdelených do malých vrecúšok, ktoré si každý deň jednoducho vysypete do pohára s vodou, zamiešate a vypijete.

V dennej dávke sa nachádza až 5 000 miligramov prvotriedneho morského kolagénu, ktorý poskytne telu potrebnú výživu pre zdravie aj krásu. Vaše chuťové poháriky budú v bezpečí, pretože Collagen Alpha nezanecháva žiadne morské pachute a je obohatený lahodnou príchuťou višní. Táto vynikajúca chuť sa hodí do rôznych nápojov, vrátane čistej vody a smoothie, čím môže skvele doplniť zdravé raňajky.

Náš tip na raňajky s kolagénom najdete TU

Ste pripravení posunúť svoj život o level vyššie? Doprajte svojmu telu prémiový kolagén, po ktorom tak túži.

Next article