Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AKO VYBRAŤ SPRÁVNU ZUBNÚ PASTU PRE CELÚ RODINU?
ADVERTORIAL

Zubná pasta je prípravok, ktorý používame pri čistení zubov, na zuby sa nanáša zubnou kefkou. Ľudia siahajú po zubnej paste spravidla preto, aby mali čisté zuby a svieži dych.


Kým si rozoberieme, čo zubné pasty zvyčajne obsahujú, čo je to dôležité v ich zložení a na čo sa máme pri ich výbere zamerať, musíme upriamiť pozornosť používateľov na najzásadnejší fakt, a to ten, že pre dosiahnutie čistých zubov je najdôležitejšia správna zubná kefka a správna, efektívna technika čistenia zubov. Zubná pasta je len doplnkom mechanického čistenia. Ak dokonale očistíme zuby od nánosov povlaku, budeme mať aj želaný svieži dych. Samozrejme, ak netrpíme nejakým metabolickým ochorením, ktorého symptómom môže byť nepríjemný dych.

Zubná pasta spravidla obsahuje vodu, brúsne látky, tenzidy, farbivá a fluoridy, môže však byť aj nosičom liečebných látok, minerálov alebo esenciálnych olejov.

Hodnota RDA

Pri rozhodovaní o tom, akú zubnú pastu si kúpiť, je dôležité vedieť, že pasty majú rôznu relatívnu dentínovú abrazivitu (RDA), obsah a veľkosť brúsnych látok. Hodnotu RDA vieme zistiť aj online. RDA by sa malo pohybovať v rozpätí od 0 do 250. Do hodnoty 250 sú zubné pasty z hľadiska relatívnej dentínovej abrazivity vnímané ako bezpečné pre zubnú sklovinu. Na bežné, denné používanie sú vhodné zubné pasty s nízkym RDA, do hodnoty 70, pasty so strednou RDA majú hodnoty 70 – 100, pasty s vysokou abrazivitou majú RDA 100 – 150 a RDA nad 150 je vnímaná ako veľmi vysoká abrazivita. Pri zvýšenej citlivosti zubov a prípadnej erozívnej sklovine je vhodné RDA zubnej pasty do 20, maximálne do 50.

Fluoridy

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý v zložení zubnej pasty treba sledovať, je prítomnosť a množstvo fluoridov. Fluoridy v zubnej paste majú veľký význam pri prevencii zubného kazu a remineralizácii skloviny. Práve množstvo pridaných fluoridov rozhoduje o tom, či je pasta vhodná pre deti od 0 do 2 rokov, pre deti od 2 do 6 rokov, od 6 do 12 rokov, alebo pre dospelých. Hodnoty fluoridov sa udávajú v ppm a pohybujú sa od 400 do 1 500 ppm. Podľa najnovších odporúčaní deti od 6 rokov môžu používať zubné pasty s hodnotou fluoridov 1 500 ppm ako dospelá populácia, za predpokladu, že zubnú pastu pri čistení zubov neprehĺtajú.

Z hľadiska tvrdosti a odolnosti zubnej skloviny sú okrem fluoridov dôležité aj iné minerály, napríklad vápnik, zinok, fosfáty. V zložení zubnej pasty ich môžeme nájsť pod označením ACP. Sú vhodné pre ľudí s erozívnou sklovinou, prípadne s metabolickými poruchami. Ich používaniu by mala predchádzať konzultácia u stomatológa alebo dentálnej hygieničky.

Chlórhexidín a adstringentné látky

Rovnako zubné pasty obsahujúce liečivá ako chlórhexidín alebo adstringentné látky by mali byť indikované stomatológom alebo dentálnou hygieničkou na základe zhodnotenia stavu ústnej dutiny. V ich prípade je dôležité dodržiavanie pokynov na používanie a hlavne dĺžky užívania, rovnako ako pri iných liečivách.

Pasty bez penidiel

Mnoho ľudí dáva pri výbere zubnej pasty prednosť penivým pastám, pretože majú pocit, že keď pasta pení, lepšie čistí. To je však mýtus. Na efektívne čistenie sú vhodné pasty bez penidiel, ako je napríklad známe SLS a iné. Pasty s penidlami nie sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí trpia nedostatkom slín, suchými sliznicami a častým výskytom áft v ústnej dutine.

Vhodnú zubnú pastu pre rodinu zoženiete TU:

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AKO VYBRAŤ SPRÁVNU ZUBNÚ PASTU PRE CELÚ RODINU?
ADVERTORIAL

Viete si predstaviť vaše detstvo, keby ste nemohli vyjsť na denné svetlo? Keby ste nemohli hrať futbal, stavať hrady z piesku, či blázniť sa s kamarátmi na preliezkach? Áno, je to až nepredstaviteľné. Ale takýto život má Marco. Jeho choroba sa nazýva Xeroderma Pigmentosum. Na Slovensku je jediný s touto nevyliečiteľnou diagnózou. Marco je dieťa tmy. Slnko je jeho nepriateľom.


Skafander jeho jediná ochrana pred lúčmi slnka

Keď mal Marco tri roky na jeho tvári sa objavili bodky, ktoré vyzerali ako pehy. Tie sa neskôr rozšírili po celom tele. Avšak z pieh sa vykľuli nádory. Začali mu napádať nielen kožu, ale aj nervovú sústavu. Jeho druhým domovom sa stala nemocnica. Marco má veľmi slabú imunitu, trpí aj depresiami, nevládze chodiť, trápia ho neuroinfekcie a zhoršuje sa mu zrak. 

Aby sa Marco mohol bezpečne pohybovať na slnku, jeho mama mu zabezpečila špeciálny ochranný odev, kuklu aj s ventiláciou zo zahraničia. Takýto ochranný odev nie je lacná záležitosť. Stál 1 500 eur. Jeho najlepším kamarátom je plyšová hračka, ktorá má taký istý skafander ako Marco. 

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Pomoc od Dobrých anjelov

Pani Edina okrem Marca sama vychováva ďalšie tri deti. Najmenší Alexander má iba tri roky. Aj napriek všetkým nástrahám života je rodina pripravená bojovať a nevzdávať tento náročný boj.

Marcova liečba je vysoko finančne náročná a rodina sa nachádza v hmotnej núdzi. Finančná pomoc od Dobrých anjelov im uľahčuje zvládať náklady spojené s liečbou. Rodina túto pomoc využíva na Marcove lieky, krémy, vitamíny, imunoterapiu, špeciálnu stravu, rehabilitácie. Taktiež ňou pokrývajú aj náklady spojené s cestovaním k lekárom a do špeciálnej školy, ktorá je od nich vzdialená 50 kilometrov.

Prečo JA?

Marco je statočný bojovník, avšak s jeho vekom pribúdajú aj otázky „prečo“. Jeho život nie je ani zďaleka taký, ako majú jeho rovesníci. Rodina sa niekedy cíti beznádejne, ale pevne veria, že Marcov zdravotný stav zvládnu. Vedia, že po ich boku stoja dobrí ľudia – Dobrí anjeli, ktorí sú pre nich skutočnými anjelmi.

Next article